- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (194)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Stuffed Whole Chicken 1.45kg
1.45kg · £6.90/kg£10.00Ambrosia Rice Pudding 150g
150g · £9.00/kg£1.35Orkney Scottish Island Cheddar Coloured Mature Cheddar 200g
200g · £17.00/kg£3.40Sainsbury's British or Irish 5% Fat Beef Mince 250g
250g · £11.80/kg£2.95Sainsbury's Taste the Difference Slow Cooked Beef Bourguignon 545g
545g · £14.94/kg25% off£8.14£10.85Sainsbury's British Roast Cooked Chicken Breast Slices x7 135g
135g · £20.00/kg£2.70Fage Total 0% Fat Natural Fat Free Greek Recipe Strained Yoghurt 950g
950g · £7.68/kg£7.30Sainsbury's 10% Fat 12 Beef Meatballs 350g
350g · £8.86/kg£3.10Cathedral City Our Extra Mature Cheddar 350g
350g · £12.43/kg£4.35Sainsbury's 4 Classic Breaded Chicken Steaks 505g
505g · £6.93/kg£0.75 off£3.50£4.25Sainsbury's Wafer Thin Brunswick Ham Slices 125g
125g · £22.40/kg£2.80Beyond Burger Original Plant-Based Patties 2 x 113g (226g)
2pk · £15.49/kg£1.65 off£3.50£5.15Charlie Bigham's Fish Pie 340g
340g · £21.18/kg£7.20Sainsbury's Belgian Chocolate Éclairs 110g (2 x 55g)
2pk · £15.45/kg£0.50 off£1.70£2.20Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Leeks 500g
500g · £3.80/kg£1.90Müller Corner Deliciously Creamy Yogurt 744g (6 x 124g)
6pk · £7.26/kg£5.40Sainsbury's British or Irish 21 Day Matured Sirloin Steak 225g
225g · £36.44/kg£8.20McGhee's 4 Scottish Crispy Rolls
4pk · £0.48 each£1.90Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 1kg
1kg · £2.90/kg£2.90Sainsbury's Just Cook Butter Basted Chicken Breast Joint 500g
500g · £15.00/kg£7.50McIntosh of Strathmore Scottish Stovies 340g
340g · £7.06/kg£2.40Sainsbury's British 5% Fat Pork Mince 500g
500g · £6.90/kg£3.45Sainsbury's Spanish Spicy Chorizo Ring 225g
225g · £16.44/kg2 for £6£3.70Sainsbury's Sweet & Smoky BBQ British Chicken Wings 525g
525g · £11.24/kg£5.90Sainsbury's Taste the Difference Roasted Garlic & Extra Virgin Olive Oil Flatbread 195g
195g · £12.87/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Smoked Air Dried Streaky Bacon Rashers, Taste the Difference x14 220g
220g · £22.05/kg£4.85Sainsbury's 12 Medium British Free Range Eggs
12pk · £0.27 each£3.25McGhee's 6 Scottish Morning Rolls
6pk · £0.25 each£1.50Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's Curly Leaf Parsley 30g
30g · £23.33/kg£0.70Sainsbury's British Diced Chicken Breast 400g
400g · £13.38/kg3 for £12£5.35Sainsbury's Brioche Burger Buns x4
4pk · £0.30 each£1.20Sainsbury's Sweet Gem Lettuce
2pk · £0.70 each£1.40Sainsbury's 2 Plain Naans 260g
260g · £5.96/kg£1.55Sainsbury's Flavouripe Tomatoes
6pk · £0.18 each£1.10Sainsbury's Carrots 1kg
1kg · £0.80/kg£0.80Sainsbury's Taste the Difference Giant Couscous & Feta Salad 220g
220g · £17.05/kg3 for £10£3.75Sainsbury's Blue Stilton 220g
220g · £18.86/kg£4.15Sainsbury's Cherry Tomatoes
330g · £3.03/kg£1.00Sainsbury's Hot Smoked British Mackerel Fillets 140g
140g · £33.93/kg£4.75Sainsbury's Conference Pears
4pk · £0.73 each£2.90Bells 2 Scotch Pies
2pk · £16.33/kg£2.45
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Maltesers White Chocolate Bag 126g
126g · £34.92/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£21.43/kg)Fanta Lemon 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Dr Pepper Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
TTD Pasta and Sauce for £5.50
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50PopularPremium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Fox's Party Rings 125g
125g · £10.40/kg£1.30Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Horlicks Original Hot Malty Goodness 400g
400g · £14.25/kg£5.70Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Fine Green Beans 200g
200g · £9.50/kg£1.90Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Tuna Pasta Bake 400g
400g · £9.88/kg£3.95Albert Bartlett Classic Fries 300g
300g · £9.00/kg£2.70Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Sainsbury's British White Potatoes
2kg · £0.75/kg£1.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g
700g · £12.86/kg£9.00Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g
805g · £15.09/kg£12.15Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40
Mornings Made Better
Alpro Greek Style Plain Dairy Free Yoghurt Alternative 400g
400g · £5.63/kg£0.50 off£2.25£2.75Cadbury Brunch 4 x 26g Light Honey & Oat Chocolate Cereal Bars
104g · £17.79/kg£1.85Cheerios Multigrain 500g
500g · £8.70/kg£4.35Birds Eye 10 The Original Potato Waffles 567g
567g · £5.47/kg£3.10Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 10x36g
10pk · £12.78/kg£4.60Sainsbury's 6 Large British Free Range Eggs
6pk · £0.42 each£2.50Sainsbury's Berry Fruit Salad 240g
240g · £13.54/kg£3.25
Freshers Week
Walkers Salt & Vinegar Multipack Crisps 6x25g
6pk · £17.67/kg£2.65Nescafe Latte 8 x 18g (144g)
8pk · £11.46/kg£0.70 off£1.65£2.35Colgate Total Active Prevention Original Toothpaste 75ml
75ml · £75.33/L£5.65Nescafé Espresso Concentrated Iced Caramel Flavour 500ml
500ml · £13.10/L£6.55Walkers Prawn Cocktail Multipack Crisps 6 x 25g
6pk · £17.67/kg£2.65Batchelors Super Noodles Chicken Flavour 90g
90g · £11.11/kg£0.30 off£1.00£1.30Anchor Salted Butter 200g
200g · £8.50/kg£1.15 off£1.70£2.85McVitie's 20 Jaffa Cakes The Original Twin Pack
20pk · £13.66/kg£3.25Coca-Cola Zero Sugar 2L Bottle
2L · £0.88/L£1 off£1.75£2.75Ben's Original Golden Vegetable 220g
220g · £7.73/kg£1.70Sainsbury's Super Soft White Toilet Tissue Double Rolls 4 equals 8 Rolls
£3.70Pringles Sour Cream & Onion 165g
165g · £16.67/kg£2.75Red Bull Energy Drink 4 x 250ml
4pk · £8.40/L£8.40Pot Noodle Chicken & Mushroom Instant Noodles 90 g
90g · £18.33/kg£1.657Up Zero Sugar 2 Litres
2L · £1.15/L£2.30Heinz Baked Beans 415g
415g · £4.70/kg£1.95Flora Buttery 450g
450g · £4.78/kg£0.85 off£2.15£3.00McVitie's Digestive Milk Chocolate 266g
266g · £10.90/kg£2.90Nescafé Gold Blend 190g
190g · £57.63/kg£10.95Ben's Original Spicy Mexican Style 220g
220g · £7.73/kg£1.70
Why Wait For Christmas?
Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g
176g · £19.03/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30Cadbury Heroes 270g Chocolate Pouch
270g · £25.19/kg£6.80Jacob's Mini Twiglets 200g
200g · £17.25/kg£3.45Sainsbury's Gonk Shortbread Kit 320g
1pk · £10.94/kg£3.50Sainsbury's 411g Mincemeat
411g · £5.35/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Matured Mincemeat with Brandy 411g
411g · £7.42/kg£3.05Sainsbury's 6 Mince Pies 320g
6pk · £4.69/kg£1.50Sainsbury's Classic Panettone 100g
100g · £19.50/kg£1.95Cadbury Heroes Chocolate Assortment Carton 240 g
240g · £16.67/kg£1.50 off£4.00£5.50
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Smoked Haddock Fishcakes 290g
290g · £11.90/kg25% off£3.45£4.60Sainsbury's Taste the Difference 2 Sweet Chilli Salmon & King Prawn Fishcakes 290g
290g · £11.90/kg25% off£3.45£4.60Sainsbury's Taste the Difference Slow Cooked Beef Bourguignon 545g
545g · £14.94/kg25% off£8.14£10.85Sainsbury's Taste the Difference Canadian Maple Syrup 250g
250g · £19.52/kg25% off£4.88£6.50Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2
270g · £8.07/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Taste the Difference Ultimate Steak Pie 250g
250g · £15.00/kg25% off£3.75£5.00Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Southern Pepper Curry 300g
300g · £17.33/kg£5.20Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Tilda Classics Sticky Rice 250g
250g · £5.00/kg£1.25Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g
225g · £23.11/kg£5.20Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Meal Deals & Bundles
Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)
£13.00