Skip to:ContentFooter
Deliveroo

One Stop - Folkestone

Allergens and info

1.00 mi

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (232)

  • 0

    Diet Coke 330ml 18 pack

    330ml · £30.76/L

    £3 off

    £10.15

    £13.15

  • 0

    Monster Energy Pipeline Punch 500ml 4 pack

    500ml · £13.60/L

    £1.25 off

    £6.80

    £8.05

  • 0

    Tesco Chocolate Brownie Bites 20's

    20pk · £0.12 each

    £1.45 off

    £2.35

    £3.80

  • 0

    Walkers Wotsits Really Cheesy 6 pack

    6pk · £0.33 each

    £0.75 off

    £2.00

    £2.75

  • 0

    Walkers Monster Munch Giants Pickled Onion 85g

    85g · £21.76/kg

    £0.75 off

    £1.85

    £2.60

  • 0

    Cravendale Whole Milk 2 litre

    2L · £1.58/L

    2 for £4.50

    £3.15

  • 0

    Cravendale Semi Skimmed Milk 2 litre

    2L · £1.58/L

    2 for £4.50

    £3.15

  • 0

    Fruit Shoot Orange 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L

    £1.35 off

    £2.05

    £3.40

  • 0

    Cadbury Dairy Milk Buttons 100g

    100g · £19.50/kg

    £0.65 off

    £1.95

    £2.60

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar 330ml 18 pack

    330ml · £30.76/L

    £3 off

    £10.15

    £13.15

  • 0

    Monster Energy 500ml 4 pack

    500ml · £13.60/L

    £1.25 off

    £6.80

    £8.05

  • 0

    Cheez-It Snap'd Cheese & Chilli 150g

    150g · £12.00/kg

    £0.50 off

    £1.80

    £2.30

  • 0

    Dr Pepper Zero Sugar Cherry Crush 2 litre

    2L · £1.48/L

    2 for £5

    £2.95

  • 0

    Fanta Fruit Twist 2 litre

    2L · £1.38/L

    2 for £5

    £2.75

  • 0

    Fanta Orange 2 litre

    2L · £1.38/L

    2 for £5

    £2.75

  • 0

    Cadbury Dairy Milk Freddo 4 pack

    4pk · £0.33 each

    £0.55 off

    £1.30

    £1.85

  • 0

    Tesco Millionaire Bites 22's

    22pk · £0.11 each

    £1.45 off

    £2.35

    £3.80

  • 0

    Starburst Fruit Chews Original 138g

    138g · £10.14/kg

    £0.25 off

    £1.40

    £1.65

  • 0

    Coca-Cola 330ml 12 pack

    12pk · £0.83 each

    £2 off

    £9.90

    £11.90

  • 0

    Lucozade Energy Orange 380ml 4 pack

    380ml · £7.89/L

    £1 off

    £3.00

    £4.00

  • View all (232)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Cadbury Dairy Milk Dessert 350g

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Tesco Perfectly Ripe Avocados 2 pack

    2pk · £0.93 each
    £1.85
  • Rustlers All Day Breakfast Sausage Muffin 155g

    155g · £16.45/kg
    £2.55
  • Lurpak Spreadable 400g

    400g · £13.75/kg
    £5.50
  • Rustlers Quarter Pounder 190g

    190g · £15.79/kg
    £3.00
  • Wall's Chicken & Mushroom Slice 180g

    180g · £12.78/kg
    £2.30
  • Chicken & Bacon Sub Lunch Meal Deal

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Taste Original Chicken Satay Skewers 96g

    96g · £33.33/kg
    £3.20
  • Strings & Things Cheestrings 4 pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Brunch Triple Sandwich Lunch Meal Deal

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Rustlers Southern Fried Chicken Sub 158g

    158g · £18.99/kg
    £3.00
  • Wall's Scotch Egg

    113g · £13.27/kg
    £1.50
  • Tesco Cucumber

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Yamas Halloumi 250g

    250g · £16.40/kg
    £4.10
  • Wall's Chicken & Bacon Slice 180g

    180g · £12.78/kg
    £2.30
  • Simply Doughnuts Mini Ring Bites 8's

    8pk · £0.17 each
    £0.30 off
    £1.35£1.65
  • Ripe Bananas 5 pack

    5pk · £0.28 each
    £1.40
  • Tesco Apple & Strawberries 90g

    90g · £20.00/kg
    £1.80
  • Warburtons Danish White 400g

    400g · £4.13/kg
    £1.65
  • Tesco Oranges

    4pk · £0.49 each
    £1.95
  • Warburtons Seeded Batch 400g

    400g · £4.13/kg
    £1.65
  • Warburtons Crumpets 6's

    6pk · £0.23 each
    £1.40
  • DFE Swedish Style Meatballs 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £3.00/kg
    £1.80
  • GetPRO Chocolate Hazelnut Flavour Pudding 180g

    180g · £12.78/kg
    £2.30
  • Peppa Pig Strawberry Fromage Frais 45g 6 pack

    45g · £33.33/kg
    £1.50
  • Wall's Mini Savoury Eggs

    18pk · £0.13 each
    £2.30
  • Tesco Iceberg Lettuce

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Munch Bunch Strawberry & Vanilla 4 pack

    4pk · £0.61 each
    £2.45
  • Tesco 36 Wafer Thin Roast Chicken Slices 400g

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Muller Corner Vanilla Chocolate Balls 124g

    124g · £9.27/kg
    £1.15
  • Warburtons Sliced Hotdog Rolls 6's

    6pk · £0.32 each
    £1.90
  • Strings & Things Cheestrings Pizza 4 pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
  • Wall's Classic Scotch Eggs 2 pack

    2pk · £1.15 each
    £2.30
  • Tesco Bramley Apple Turnovers 2's

    2pk · £1.15 each
    £2.30

In-store Price Match 🪙✅

View all (20)
  • DFE Swedish Style Meatballs 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • DFE Chicken Bites 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • DFE Frankfurters 12's

    12pk · £0.08 each
    £1.00
  • Mentos Mints 135g

    135g · £9.26/kg
    £1.25
  • Mentos Fruits 135g

    135g · £9.26/kg
    £1.25
  • Barratt Whamtastics 120g

    120g · £9.58/kg
    £1.15
  • DFE Tikka Bites 200g

    200g · £5.00/kg
    £1.00
  • Winalot Chicken in Jelly 400g

    400g · £3.13/kg
    £1.25
  • Cheez-It Snap'd Double Cheese 65g

    65g · £15.38/kg
    £1.00
  • McVitie's Digestives Caramel Millionaire Slices 5s

    10pk · £0.13 each
    £0.24 off
    £1.25£1.49
  • McVitie's Hobnobs Chocolate Oaty Flapjacks 5's

    10pk · £0.13 each
    £0.24 off
    £1.25£1.49
  • Tropicana Orange Smooth 850ml

    850ml · £3.47/L
    £2.95
  • Space Raiders Beef 30g

    30g · £16.67/kg
    £0.50
  • Takis Fuego 55g

    1pk · £1.25 each
    £1.25
  • Bebeto Fruity Twists Fruit Mix 180g

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Bebeto Wacky Sticks Fizzy Strawberry 180g

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Bebeto Wacky Sticks Strawberry 180g

    180g · £5.56/kg
    £1.00
  • Doritos Chilli Heatwave 70g

    70g · £19.29/kg
    £1.35
  • Walkers Squares Cheese & Onion 72g

    72g · £18.75/kg
    £1.35
  • Nik Naks Rib 'N' Saucy 75g

    75g · £18.00/kg
    £1.35

Back to Routine 🎒

View all (37)
  • Walkers Quavers Cheese 6 pack

    16g · £125.00/kg
    £0.75 off
    £2.00£2.75
  • Walkers Wotsits Really Cheesy 6 pack

    6pk · £0.33 each
    £0.75 off
    £2.00£2.75
  • Fruit Shoot Apple & Blackcurrant 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Fruit Shoot Orange 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Fingers 114g

    114g · £17.54/kg
    £1 off
    £2.00£3.00
  • Nestle Shreddies The Frosted One 500g

    500g · £6.70/kg
    £1.25 off
    £3.35£4.60
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £3.00/kg
    £1.80
  • Walkers Squares Variety 6 pack

    22g · £90.91/kg
    £0.75 off
    £2.00£2.75
  • Nutella B-ready 6 pack

    6pk · £0.57 each
    £0.40 off
    £3.40£3.80
  • Simply Doughnuts Mini Ring Bites 8's

    8pk · £0.17 each
    £0.30 off
    £1.35£1.65
  • Hartley's 10 Cal Raspberry Jelly 175g

    175g · £4.86/kg
    £0.25 off
    £0.85£1.10
  • Cadbury Milk Chocolate Spread 400g

    400g · £9.25/kg
    £1.45 off
    £3.70£5.15
  • Tesco Double Chocolate Swiss Roll

    232g · £9.70/kg
    £0.50 off
    £2.25£2.75
  • McCoy's Flame Grilled Steak 6 pack

    6pk · £0.36 each
    £0.85 off
    £2.15£3.00
  • Kellogg's Fruit Winders Strawberry 5 pack

    5pk · £0.38 each
    £0.95 off
    £1.90£2.85
  • Muller Corner Choc Balls & Banana Flakes 4 pack

    4pk · £0.74 each
    £0.50 off
    £2.95£3.45
  • Rolo Dessert 2 pack

    65g · £20.00/kg
    £1 off
    £1.30£2.30
  • Tesco Apple & Strawberries 90g

    90g · £20.00/kg
    £1.80
  • Weetos Chocolatey Hoops 420g

    420g · £7.86/kg
    £1.05 off
    £3.30£4.35
  • Peperami Original 5 pack

    5pk · £0.50 each
    £1.20 off
    £2.50£3.70

Essentials For Less 💙

View all (24)
  • Cravendale Whole Milk 2 litre

    2L · £1.58/L
    2 for £4.50
    £3.15
  • Cravendale Semi Skimmed Milk 2 litre

    2L · £1.58/L
    2 for £4.50
    £3.15
  • Leerdammer Original Cheese Slices 8's

    160g · £20.00/kg
    2 for £5.50
    £3.20
  • Tesco Prime Cuts 6 Crumbed Ham Slices120g

    120g · £24.17/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco Honey Roast Ham 120g

    120g · £24.17/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco Prime Cuts 6 Roast Chicken Slices 120g

    120g · £24.17/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco Prime Cuts 4 Roast Beef Slices 90g

    90g · £32.22/kg
    2 for £5
    £2.90
  • 12 Pork Chipolatas 400g

    400g · £10.63/kg
    2 for £7.50
    £4.25
  • Tesco Grated Mozzarella 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco Red Leicester 220g

    220g · £15.91/kg
    2 for £5.50
    £3.50
  • Tesco Mature Cheddar Cheese 220g

    220g · £15.00/kg
    2 for £5.50
    £3.30
  • Tesco Grated Mature Cheddar Cheese 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco Mature Cheddar Cheese Slices 250g

    250g · £16.00/kg
    2 for £5.50
    £4.00
  • Tesco Buttermilk Chicken Tenders 305g

    305g · £18.03/kg
    2 for £10
    £5.50
  • Tesco Hot & Spicy Chicken Tenders 305g

    305g · £18.03/kg
    2 for £10
    £5.50
  • Tesco Unsmoked Streaky Bacon 300g

    300g · £10.50/kg
    2 for £5
    £3.15
  • Tesco Grated Mild Cheddar 250g

    250g · £14.20/kg
    2 for £5.50
    £3.55
  • Tesco 6 Smoked Back Bacon Rashers Thick Cut 300g

    300g · £8.50/kg
    2 for £5
    £2.55
  • Tesco 6 Unsmoked Back Bacon Rashers Thick Cut 300g

    300g · £8.50/kg
    2 for £5
    £2.55
  • Tesco 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 300g

    300g · £8.50/kg
    2 for £5
    £2.55

This Week's Star Buys ⭐

View all (39)
  • Fox's Party Rings 125g

    125g · £8.40/kg
    £0.65 off
    £1.05£1.70
  • Fruit Shoot Apple & Blackcurrant 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Oreo Original 154g

    154g · £8.12/kg
    £0.75 off
    £1.25£2.00
  • Fruit Shoot Orange 200ml 4 pack

    200ml · £10.25/L
    £1.35 off
    £2.05£3.40
  • Cadbury Dairy Milk Caramel 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Yorkshire Tea Bags 160's

    160pk · £0.04 each
    £1.75 off
    £5.70£7.45
  • Cadbury Dairy Milk Oreo 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Cadbury Dairy Milk Daim 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Cadbury Dairy Milk Chocolate Fingers 114g

    114g · £17.54/kg
    £1 off
    £2.00£3.00
  • Cadbury Dairy Milk 110g

    110g · £17.73/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Rowntree's Randoms 150g

    150g · £9.67/kg
    £0.50 off
    £1.45£1.95
  • Cadbury Dairy Milk Wholenut 120g

    120g · £16.25/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Cadbury Dairy Milk Fruit & Nut 110g

    110g · £17.73/kg
    £0.65 off
    £1.95£2.60
  • Rowntree's Jelly Tots 150g

    150g · £9.67/kg
    £0.50 off
    £1.45£1.95
  • Rowntree's Randoms Juicers 140g

    140g · £10.36/kg
    £0.50 off
    £1.45£1.95
  • Dettol Cleansing Surface Wipes 72's

    72pk · £0.05 each
    £1.25 off
    £3.40£4.65
  • Oreo Double Creme 157g

    157g · £7.96/kg
    £0.75 off
    £1.25£2.00
  • Flipz Gingerbread 150g

    150g · £16.00/kg
    £2.40
  • Surf Liquid Tropical Lily 24 wash

    648ml · £7.56/L
    £1.45 off
    £4.90£6.35
  • Skittles Fruits 136g

    136g · £10.29/kg
    £0.25 off
    £1.40£1.65

Quality You Know And Trust 🍓🥑

View all (30)
  • Tesco Carrots 500g

    500g · £1.00/kg
    £0.50
  • Tesco Iceberg Lettuce

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Gala Apples 6 pack

    6pk · £0.40 each
    £2.40
  • Tesco 36 Wafer Thin Roast Chicken Slices 400g

    400g · £7.25/kg
    £2.90
  • Tesco 8 Cumberland Pork Sausages 454g

    454g · £4.74/kg
    £2.15
  • Tesco 10 Wafer Thin Roast Chicken Slices 125g

    125g · £13.60/kg
    £1.70
  • Tesco 8 Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £3.00/kg
    £1.80
  • Tesco Closed Cup Mushrooms 300g

    300g · £4.00/kg
    £1.20
  • Tesco Chicken Thighs 600g

    600g · £5.58/kg
    £3.35
  • Tesco 8 Pork Sausages 454g

    454g · £4.74/kg
    £2.15
  • Tesco Beef Rump Steak 255g

    255g · £20.78/kg
    £5.30
  • Tesco Honey Roast Ham 120g

    120g · £24.17/kg
    2 for £5
    £2.90
  • Tesco 5% Fat Lean Beef Steak Mince 500g

    500g · £12.20/kg
    £6.10
  • Tesco Broccoli 375g

    375g · £3.07/kg
    £1.15
  • Tesco Wholemeal Medium 800g

    800g · £1.13/kg
    £0.90
  • Tesco White Toastie Thick 800g

    800g · £1.13/kg
    £0.90
  • Tesco Chicken Breast Mini Fillets 400g

    400g · £13.13/kg
    £5.25
  • Tesco Brown Onions 3 pack

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Apple & Strawberries 90g

    90g · £20.00/kg
    £1.80

Ready Meals Multibuy 🍴

View all (16)
  • Tesco Chicken Chow Mein 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • One Stop Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £8.25/kg
    2 for £6
    £3.30
  • One Stop Chicken Dinner 400g

    400g · £8.88/kg
    2 for £6
    £3.55
  • One Stop Beef Lasagne 400g

    400g · £8.25/kg
    2 for £5
    £3.30
  • One Stop Cottage Pie 400g

    400g · £8.25/kg
    2 for £6
    £3.30
  • Young's Admiral's Pie 300g

    300g · £10.00/kg
    2 for £5
    £3.00
  • Tesco Beef Lasagne 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Ristorante Pepperoni Salame Pizza 320g

    320g · £12.97/kg
    2 for £6
    £4.15
  • Ristorante Mozzarella Pizza 335g

    335g · £12.39/kg
    2 for £6
    £4.15
  • Tesco Spicy Beef Chilli & Rice 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Cottage Pie 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Spaghetti Carbonara 400g

    400g · £10.75/kg
    2 for £7
    £4.30
  • Tesco Braised Beef & Mash 400g

    1pk · £4.50 each
    2 for £7
    £4.50
  • Tesco Sweet BBQ Pulled Pork & Cheesy Mash 400g

    1pk · £4.50 each
    2 for £7
    £4.50
  • Tesco High Protein Beef Chilli & Rice 400g

    1pk · £4.50 each
    2 for £7
    £4.50

New & Exciting🎉

View all (6)
  • Flipz Gingerbread 150g

    150g · £16.00/kg
    £2.40
  • Haribo Bone Shakers 140g

    1pk · £1.65 each
    £1.65
  • Haribo Sour Skeletons 160g

    1pk · £1.65 each
    £1.65
  • Walkers Wotsits Bag of Bones 120g

    1pk · £2.00 each
    £2.00
  • Walkers Grilled Cheese & Chilli Jam 6 pack

    1pk · £2.15 each
    £2.15
  • Walkers Salt & Pepper Chicken 6 pack

    1pk · £2.15 each
    £2.15

Bundle Deals🔥

View all (12)
  • Treat Bundle (Drink + 2 Snacks + Ice Cream)

    1pk · £12.00 each
    £12.00
  • Tesco Cheese Multibuy

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Monster Cans Multibuy

    1pk · £4.00 each
    £4.00
  • Tesco British Sliced Meat Multibuy

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pizza Night Bundle (2 Pizzas + Side + Drink)

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Coca-Cola 2L Multibuy

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Cravendale Milk Multibuy

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Frozen Meal Bundle (1 Main + 2 Sides)

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Tesco Bacon Multibuy

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Fresh Pasta Bundle

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Sausage Multibuy

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Tesco Wings & Tenders Multibuy

    1pk · £10.00 each
    £10.00

New

  • 2L Soft Drinks Multibuy

    1pk · £4.50 each
    £4.50
  • Tesco Microwave Meals Multibuy

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Lunch Meal Deal

    1pk · £4.50 each
    £4.50

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • One Stop - Folkestone

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo