Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Perth

Allergens and info

0.20 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • Parrs Milk Chocolate Decorated Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Mexicana The Original Spicy Cheddar Cheese Bar 185g

    185g · £20.00/kg
    £3.70
    £2.70 Clubcard (£14.59/kg)
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Warburtons Soft & Sliced Original Bagels 5 Pack

    5pk · £0.46 each
    £2.30
    £1.90 Clubcard (£0.38 each)
  • Tesco Chocolate Chip Mini Muffins 16 Pack

    16pk · £0.26 each
    £4.10
    £3.30 Clubcard (£0.21 each)
  • Rustlers The Essential Cheeseburger 166g

    166g · £14.16/kg
    £2.35
    £1.75 Clubcard (£10.54/kg)
  • Graze Chilli & Lime Nut Crunch 120g

    120g · £30.83/kg
    £3.70
    £2.95 Clubcard (£24.58/kg)
  • Tesco Vanilla Flavour Coffee Concentrate 500ml

    £4.05
    £3.55 Clubcard
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Tesco Vegetable Oil 5 Litre

    £9.70
    £9.20 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Bangers & Mash 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Half & Half Cake

    1pk · £21.00 each
    £21.00
  • Tesco Finest 6 Pork & Caramelised Red Onion Sausages 400G

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco British Chicken Breast Mini Fillets 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Creamfields Mature Coloured Cheddar 400G

    400g · £7.63/kg
    £3.05
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco British Barn Eggs 10 Pack

    10pk · £0.23 each
    £2.30
  • Tesco Beef Casserole & Dumplings 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Chocolate Chip Mini Muffins 16 Pack

    16pk · £0.26 each
    £4.10
    £3.30 Clubcard (£0.21 each)
  • itsu 6 spicy chicken soup dumplings 168g

    168g · £20.83/kg
    £3.50
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Mcintosh Haggis Neeps & Tatties 340G (L)

    340g · £6.18/kg
    £2.10
  • Warburtons Wholemeal Medium Sliced Bread 400g

    400g · £2.50/kg
    £1.00
  • Tesco Strawberries 227G

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Tesco Free Range Eggs Medium 6 Pack

    6pk · £0.33 each
    £2.00
  • Tesco Carrot 500G (C)

    500g · £1.20/kg
    £0.60
  • Tesco British Cooked Ham Slices 120g

    120g · £20.42/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Dine In Creamy Buttery Mash 450g

    450g · £8.33/kg
    £3.75
  • Hovis Wholemeal Thick Sliced Bread 800g

    800g · £2.25/kg
    £1.80
  • Arla Protein Blueberry Yogurt 200G

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Arla Protein Yogurt - Strawberry 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Arla Protein Yogurt - Raspberry 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.33 each
    £3.95
  • Seriously Spreadable Original Cheese Spread 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • Tesco Chicken Korma With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Mini Pink Lady Apples

    6pk · £0.48 each
    £2.85
  • Tesco Scottish Mature Coloured Cheddar Cheese 220G

    220g · £13.41/kg
    £2.95
  • Rosedene Farms Gala Apples 6 Pack

    6pk · £0.38 each
    £2.30
  • Tesco Tuna Pasta Bake 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Sweet & Crunchy Salad 250G

    250g · £3.80/kg
    £0.95
  • Dairylea Lunchers Ham n Cheese 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
    £1.25 Clubcard (£19.23/kg)
  • Tesco Stonebaked Fajita Chicken Pizza 362g

    362g · £12.43/kg
    £4.50
  • Malcolm Allan Steak Burgers 4 Pack 360g

    360g · £15.97/kg
    £5.75
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Boursin Garlic and Herb Soft French Cream Cheese 150g

    150g · £28.00/kg
    £4.20
    £3.25 Clubcard (£21.67/kg)
  • Tesco Parmigiano Reggiano Cheese 200 G

    200g · £24.25/kg
    £4.85
  • Tesco Finest Dine In Green Vegetable Medley 220g

    220g · £17.05/kg
    £3.75
  • Rustlers The Essential Cheeseburger 166g

    166g · £14.16/kg
    £2.35
    £1.75 Clubcard (£10.54/kg)
  • Tesco Cheese & Herb Sub Rolls 4 Pack

    4pk · £0.50 each
    £2.00
  • Tesco Chicken Chow Mein 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Parrs Milk Chocolate Decorated Apples Each

    1pk · £1.50 each
    £1.50
    £1.10 Clubcard (£1.10 each)
  • Warburtons Soft & Sliced Original Bagels 5 Pack

    5pk · £0.46 each
    £2.30
    £1.90 Clubcard (£0.38 each)
  • Hartley's Strawberry Jelly 125g

    125g · £8.00/kg
    £1.00
  • Tesco Chicken & Black Bean With Egg Fried Rice 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • McGhee's Potato Scones 6 Pack

    6pk · £0.21 each
    £1.25
  • Malcolm Allan Steak Lorne Sausage 260G

    260g · £10.58/kg
    £2.75

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Perth

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo