Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Street of Beijing - Southwest Edinburgh

4.5 Excellent (175)

Allergens and info

1.10 mi

heading

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

4 Meal Deals from £18.23

Good value everyday

  • Meal for 1 单人套餐

    Multiple Starter and Main options including vegetarian ones + Rice + Soft Drink
    £18.23£22.79
    1
  • Meal for 2 好事成双套餐(西方風味)

    Duck roll鴨春卷 + Prawn Toast 虾吐司+ Salt Pepper Chicken盐酥鸡 + Honey Chilli Beef 蜜辣牛丝 + 2x Fried Rice炒飯 + 2 x random soft drink飲料
    £34.99
  • Salt & Pepper Meal for 1 盐酥鸡一人套餐(西方風味)

    Duck spring rolls鸭春卷 + Salt & Pepper Chicken盐酥鸡 + Fried Rice炒飯 + Random can of soft drink飲料
    £18.99
  • Family Meal for 3 合家团圆套餐

    Half Crispy Duck *1 Beef in Black Bean Sauce *1Tofu&Fish Fillet in pot *1Salt & Pepper Chicken*1Fried Rice *3
    £69.90

Popular with other people

  • Pan Fried Pork and Chives(14 pieces) 猪肉韭菜煎饺子(14只)

    £14.90
  • Dry fried beef Ho Fan 乾炒牛河

    £15.99
  • Special Fried Rice 招牌炒饭

    £16.90
  • Peking Duck 北京香酥鴨

    £15.90
  • 純手工鮮蝦雲吞湯麵hand make prawns Won Ton noodles in soup

    £15.90
  • Shredded Beef with Honey Chilli Sauce 蜜辣牛丝

    £14.90
  • double cooked Pork 回锅肉

    £16.90
  • Beef Chow Mein (with sauce) 牛炒面(湿炒)

    £15.90
  • Beef fried rice 牛炒饭

    £14.99
  • White Wine 白葡萄酒

    75cl · £33.20/L
    £24.90

Starters 前菜

  • Chicken Noodles Soup 鸡面汤

    Wheat noodles, broth chicken breast,
    £5.90
    Popular
  • Spare Ribs 排骨

    With salt and pepper, bbq sauce or honey sauce.
    £8.90
  • Peking Duck 北京香酥鴨

    Choose from quarter, half or whole
    £15.90
  • Prawn Toast 虾多士

    Chicken, prawns, Chinese seasonings, sesame seeds peppers,
    £8.90
  • Chicken Wings 炸鸡翅

    With salt and pepper, bbq sauce or honey sauce.
    £8.90
  • Hot and Sour Soup 酸辣汤

    Chicken, bamboo shoots, black fungus, tofu, spicy, soy sauce, Chinese vinegar,Eggs
    £6.90
  • Chicken Sweetcorn Soup 粟米鸡汤

    Chicken, sweet corn, eggs
    £5.90
  • 蝦片 Prawn crackers

    Prawn seasoning, potatoes starch
    £3.90
  • NEW! mixed Starters 头盘合集

    Crispy won ton, prawn toast, salt & pepper wings, duck spring rolls
    £19.90
  • Chinese Pork Porridge with Preserved Egg 皮蛋瘦肉粥

    Subject to availability.
    £5.49
  • 椒鹽魷魚(細)Salt and pepper squid (starter )

    Fresh squids ,flour ,seasoning
    £8.90
  • NEW! salt & pepper PLATTER Box 椒盐拼盘

    2 ribs, 2 whole wings, 6 spring rolls, chips, and chicken pieces
    £18.90
  • New! Mixed Dim Sum Platter 点心合集

    Sui mai (4) Hau Gao (4) Pork soup dumplings (4) and Char Sui Buns (2)
    £21.90
  • NEW! salt and pepper spring rolls (8) 椒盐春卷仔

    Vegetable spring rolls, chilli, Chinese seasoning.
    £6.50
  • tomato and eggs soup 鸡蛋西红柿汤

    Tomatoes, salt, sesame oil
    £4.90
  • Chinese savory Rice Porridge 白粥

    Subject to availability.
    £4.90
  • Duck Spring Rolls (3) 鸭春卷

    Vegetable, duck, Chinese seasoning.
    £7.90
    Popular
  • Vegetable Spring Rolls (6) 素春卷

    Mixed vegetables, Chinese seasoning
    £3.90

Dim Sum Dishes

  • Pan Fried Pork and Chives(14 pieces) 猪肉韭菜煎饺子(14只)

    Pan Fried Pork and Chives(14 pieces) 猪肉韭菜煎饺子(14只)
    £14.90
  • Siu Mai (Pork and Prawn) 豬肉鮮蝦燒賣

    Prawns, pork, sesame oil salt , sugars
    £6.90
  • Har Gau (Prawn) 蝦餃

    Prawn, sugar, salt, sesame oil paper r powder. Rice flour
    £6.99
  • Mixed Vegetable Dumplings(14 pieces) 素菜煎饺(14 pieces)

    Mixed Vegetable Dumplings(14 pieces) 素菜煎饺(14 pieces)
    £13.99
  • Pork Xiao Long Bao ( 8Pieces) 小籠包8個

    Pork Xiao Long Bao ( 8Pieces) 小籠包8個
    £13.90
  • Cha Siu 叉燒包

    Roasted pork, sesame oil, flour, honey
    £7.99

Fried rice and chow mein 炒饭炒面

  • Chicken fried rice 鸡炒饭

    Highly rated
    £13.90
  • Chicken Chow Mein (with sauce) 鸡炒面(濕炒)

    Chicken breast, egg noodles, vegetables, seasoning sesame seeds
    £13.99
    Popular
  • Tofu and vegetables Chow Mein豆腐炒麵(濕炒)

    Chinese fried tofu, vegetables, Chinese seasoning noodles
    £13.90
  • Dry fried beef Ho Fan 乾炒牛河

    Beef , flat rice noodles , beansprout. Onion special soy sauce
    £15.99
  • Special Fried Rice 招牌炒饭

    Beef , pork, chickens, prawns, egg, mixed vegetables, sesame seeds
    £16.90
  • Beef Chow Mein (with sauce) 牛炒面(湿炒)

    Sliced topside beef, vegetables, Chinese seasoning,
    £15.90
  • Beef fried rice 牛炒饭

    Beef , rice, vegetables,
    £14.99
  • King Prawn fried rice 大虾炒饭

    £18.90
  • Duck fried rice 鸭炒饭

    £15.90
  • Duck Chow Mein (with sauce) 鸭炒面(湿炒)

    Roasted duck, vegetable, noodles
    £15.90
  • Special Chow Mein 招牌炒面

    Chicken, beef, prawns, pork, mixed vegetables, sesame seeds
    £18.90
  • Seafood Chow Mein (with sauce) 海鲜炒面(湿炒)

    Fish fillets, squids prawns, broth, vegetables, Chinese wine and garlic, ginger, noodles
    £18.99
  • King Prawn Chow Mein (with sauce) 大虾炒面(湿炒)

    King prawns, vegetables, broth, noodles
    £19.90
  • Singapore Vermicelli 星洲炒米粉

    Chicken, egg, and prawns , pork, and vegetables mixed spicy
    £17.99
  • Singapore fried rice 星洲炒饭

    Chicken and prawns, egg , pork, vegetables, mixed spicy
    £15.99

Main Course 主食

not rice or noodles included

  • Sweet and Sour Chicken 中古鸡

    £12.90
  • Chicken Curry 咖喱鸡

    Chicken breast, curry, spicy, borth onion
    £12.90
  • Shredded Beef with Honey Chilli Sauce 蜜辣牛丝

    £14.90
  • Lamb with cumin 孜然羊小排

    £21.90
  • Gilded dry pot Szechuan tofu 乾鍋豆腐

    Szechuan popcorn peppers, chili, chili sean sauce, mixed vegetables, tofu
    £15.90
    Dairy free
  • Chinese style Roast Duck (boneless) 无骨烧鸭

    £14.49
  • New spicy popcorn chicken Chinese style 辣子鸡

    £13.90
  • Peking Duck 北京香酥鴨

    Choose from quarter, half or whole
    £15.90
  • Hot Pot Szechuan Fish 水煮鱼

    Szechuan chill bean sauce, chilli oil, fish fillet, Szechuan pepper, dry chilli
    £19.99
  • spicy dry fried string beans 干煸四季豆

    £12.90
  • Beef with Black Bean Sauce 豉椒牛

    Beef fillet, beans sauce, vegetables,
    £14.90
  • Beef Curry 咖喱牛

    Beef fillet, Chinese curry, spicy, broth onions
    £13.90
  • Braised Beef with Potatoes pot 土豆牛腩

    Traditional 4 hours braised beef , garlic, ginger, with potatoes
    £19.90
  • Hot Pot Szechuan Beef 水煮牛肉

    Szechuan chilli bean sauce, Szechuan pepper, chilli oil, beans sprout, beef , sesame seeds
    £19.90
  • Salt and Pepper Chicken 盐酥鸡

    Chicken breast, flour, seasoning, pepper garlic
    £11.90
    Popular
  • Sichuan Spicy Lamb 干锅羊排

    £24.90
  • Salt and pepper squids椒鹽魷魚(大)

    Fresh squid, seasoning, flour
    £15.90
    Dairy free
  • 豉椒雞Chicken breast back bean sauce with peppers

    Chicken breast, back bean sauce, dark soya sauce peppers
    £13.90
  • 乾鍋肥腸 Dry griddle pork Intestines

    Garlic, ginger, onion peppers, dry chilli, Szechuan chilli bean sauce , pork intestines. Szechuan pepper corn.Chinese seasoning, sesame seeds
    £21.90

House Specialties

not rice or noodles included

  • double cooked Pork 回锅肉

    Braised pork belly , Szechuan dry chili, chili paste onion leeks
    £16.90
  • Tofu skin with Lamb 支竹羊腩煲

    £24.90
  • Braised ribs pot 红烧排骨煲

    £19.90
  • Tofu with Fish fillets pot 豆腐鱼柳煲

    Deep sea fish, soy tofu (fried) black fungus, ginger, onion, garlic, sesame seeds, chinese cooking wine
    £19.90
  • Mapo Tofu 麻婆豆腐

    Minced beef , Szechuan pepper, Chinese dry chilli, white tofu
    £13.90
  • Spicy Griddle Beef dry pot 麻辣牛肉干锅

    £19.99
  • Spicy griddle King prawns dry pot 麻辣干鍋大蝦

    King prawn (shells off) mixed vegetables, Szechuan hot pot sauce, Chinese dry chilli, and Szechuan pepper
    £24.99
  • Spicy griddle dry pot special 麻辣干锅合集

    Mixed meat and seafood Szechuan hot pot sauce, Chinese dry chilli
    £24.90

Vegan dishes 素菜类

  • salt and pepper Tofu (Main course) 椒盐豆腐(大份)

    Large portion as a main course
    £15.90
  • Tofu and chinese leaf soup 上汤白菜豆腐

    Tofu, vegetables, Chinese leaves
    £16.90
  • Garlic Broccoli 蒜蓉西兰花

    £11.90
  • vegetable in blackbean sauce 豉汁杂菜

    £13.90
  • white bean sauce stir fry morning glory 腐乳通菜

    Miso white soy beans sauce, morring glory.
    £14.90
  • Garlic with morning glory 蒜蓉通菜

    Garlic, morring glory (water Spinach )
    £14.90
  • Garlic chinese leaves 蒜蓉大白菜

    Chinese leaves, garlic, salt and seasoning
    £11.90
  • garlic pak choi 蒜蓉小白菜

    baby chinese cabbage
    £14.90
  • Tomato with scramble egg 西紅柿炒雞蛋

    Egg , tomato
    £13.90
  • Choi sum with garlic sauce蒜蓉炒菜芯

    Choi sum vegetables, garlic, seasoning
    £14.90

Salads 沙拉

  • Cucumber Salad 黄瓜沙拉

    Choose from small or large.
    £7.90
  • Chicken Salad 涼拌雞絲

    Choose from small or large.
    £8.90
  • Black Fungus Salad 老醋木耳

    £6.90

Our Classic Rice Box 英式饭盒

Served with rice.

  • Sweet and Sour Chicken

    £12.90
  • Salt and Pepper Chicken

    £12.90
  • Shredded Beef in Honey Chilli Sauce

    £12.90
  • Chicken Curry

    £12.90
  • Vegetable

    £11.90

Soup in Soup 湯面系列

noodle in a rich broth with preferred toppings.

  • 純手工鮮蝦雲吞湯麵hand make prawns Won Ton noodles in soup

    Prawns won ton , vegetable, noodles, broth
    £15.90
  • 豆腐湯麵Mixed Vegetable and Tofu

    Wheat noodles, tofu vegetables,sesame seeds, soya sauce
    £13.90
  • Seafood soup noodles 什锦海鲜湯麵

    Deep sea fish, prawn, baby squid, wheat eggs noodles, broth, some season vegetables, sesame oil
    £16.99
  • Spicy Beef 麻辣牛腩湯麵

    Homemade egg noodles, beef , seazuan spices
    £15.99
  • 燒鴨湯麵Roast Duck (Boneless) homemade noodles)

    Noodle , roasted duck , seasoning , vegetables, broth
    £14.99
  • 牛腩湯麵braised beef soup noodles

    Beef , vegetable , soy sauce noodles ,broth
    £15.50

Chinese style rice bowls 中式盖饭

with boiled rice

  • double cooked Pork rice bowl 回锅肉飯

    £14.90
  • Mapo tofu rice bowl 麻婆豆腐飯

    Minced beef spicy chill bean sauce Szechuan pepper chilli oil
    £14.90
  • Garlic Broccoli rice bowl 蒜蓉西兰花飯

    £12.90
  • Braised ribs rice bowl 红烧排骨飯

    Chinese five spicy ,soy bean sauce ,bay leaves , brown sugar
    £14.90
  • braised chicken wings rice bowl 红烧鸡翅飯

    £13.90
  • spicy dry fried string beans rice bowl 干煸四季豆飯

    Minced beef , chilli bean sauce, string beans
    £13.90
  • spicy popcorn chicken rice bowl 辣子鸡飯

    £13.90

Extras 其它

  • Chow Mein with Beansprouts 芽菜炒面

    £6.90
  • Salt and Pepper Chips 椒盐薯条

    Salt and Pepper Chips 椒盐薯条
    £4.99
  • Chips with Curry Sauce 咖喱汁配薯条

    £5.90
  • Boiled Rice 白饭

    Chinese jasmine rice
    £3.90
  • Chips and Rice with Curry Sauce 咖喱汁配炒饭和薯条

    £5.90
  • Fried Rice with Curry Sauce 咖喱汁配炒饭

    £4.99
  • Rice Noodles with Beansprouts 芽菜炒米粉

    Gluten Free.
    £7.90
  • Chips 薯条

    £4.90
  • Egg Fried Rice 炒饭

    £3.49
  • Curry Sauce 咖喱汁

    Spicy, flour, mixed herbs
    £2.99
  • Sweet and Sour Sauce 甜酸汁

    £2.99

Desserts 甜点

  • Mochi (4 Pieces Mixed Flavours) 麻薯

    Peanut, red bean, green tea, tarro
    £6.90
  • Homemade Custard Bun (2 Pieces) 奶黄包

    Fried or steamed
    £8.99

Drinks

  • White Wine 白葡萄酒

    75cl · £33.20/L
    £24.90
  • Tsing dao Beer 青岛啤酒

    £6.50
  • Chinese Herb Tea (Wong Lao Ji)

    £4.90
  • Soft Drinks

    £3.50
  • Homemade Soy Milk豆漿

    £3.90
  • 港式凍鴛鴦奶茶Hongkong milk tea with coffee

    Milk, tea, coffee, cream, chocolate, sugar
    £5.90
  • Red Wine 红酒

    75cl · £33.20/L
    £24.90
  • Rose Wine 玫瑰酒

    75cl · £33.20/L
    £24.90

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo