Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Derby Mickleover

Allergens and info

5.60 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    £7.00
    Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Alpro Barista Caramel Flavour Oat Soya Drink 1L

    £2.95
    £2.20 Clubcard
  • Alpro Blueberry & Cherry Soya Dairy Free Yoghurt Alternative 4x125g

    500g · £6.80/kg
    £3.40
    £2.80 Clubcard (£5.60/kg)
  • Yeo Valley Organic 5% Greek Recipe Yogurt 450g

    450g · £10.67/kg
    £4.80
    £3.80 Clubcard (£8.44/kg)
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Alpro Kids Strawberry Soya Dairy Free Yoghurt Alternative 4 x 115g

    460g · £6.52/kg
    £3.00
    £1.95 Clubcard (£4.24/kg)
  • Yoplait KPOP Strawberry Yogurt Drink 4x180g

    4pk · £17.22/kg
    £3.10
    £2.60 Clubcard (£14.44/kg)
  • Tesco Pork Shoulder Steaks 1Kg

    1kg · £11.20/kg
    £11.20
    £5.65 Clubcard (£5.65/kg)
  • Quorn Meat Free Crispy Nuggets 300G

    300g · £11.33/kg
    £3.40
    3 for 2 Clubcard
  • Quorn Takeaway Hot & Spicy Bites 245g

    245g · £16.94/kg
    £4.15
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Folded Flatbreads Plain 6 Pack

    6pk · £55.71/kg
    £1.95
    £1.65 Clubcard (£47.14/kg)
  • Mr Kipling Reduced Sugar Bramley Apple Pies 6 Pack

    6pk · £0.72 each
    £4.30
    £2.50 Clubcard (£0.42 each)
  • Mr Kipling Lemon Cake Slices 6 Pack

    6pk · £0.60 each
    £3.60
    £2.20 Clubcard (£0.37 each)
  • The Delicious Dessert Company 2 Raspberry & Vanilla Dream Doughnuts

    2pk · £1.80 each
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£1.55 each)
  • Quorn Crispy Fillets 2 200g

    £3.75
    3 for 2 Clubcard
  • Quorn 2 Garlic And Mushroom Escalopes 240G

    240g · £15.83/kg
    £3.80
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Charlie Bighams Butter Chicken Curry & Pilau Rice 812G

    812g · £14.47/kg
    £11.75
  • Tesco Continental Classic Sweet Pancakes 8 Pack

    8pk · £0.49 each
    £3.95
  • Muller Corner Originals Apple Crumble Yogurts 4x124g

    4pk · £29.44/kg
    £3.65
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 750g

    750g · £10.80/kg
    £8.10
  • Tesco Finest Thick Cut Sirloin Steak 350G

    350g · £42.14/kg
    £14.75
  • Tesco Smoked Salmon Canapes 12 Pack 100g

    100g · £42.50/kg
    £4.25
  • Tesco Piri Piri Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Tesco Chicken Korma 392G

    392g · £6.63/kg
    £2.60
  • Tesco Finest Chicken Madeira & Mushroom Rice 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Cully And Sully Chicken And Leek Risotto 400G

    400g · £9.50/kg
    £3.80
  • Tesco Finest Sirloin Steak 227G

    227g · £44.93/kg
    £10.20
  • Tesco Finest AA Salt Dry Aged Beef Sirloin Steak 350g

    350g · £60.71/kg
    £21.25
  • Tesco Folded Flatbreads Plain 6 Pack

    6pk · £55.71/kg
    £1.95
    £1.65 Clubcard (£47.14/kg)
  • Tesco Basted Beef Joint 751G

    751g · £22.97/kg
    £17.25
  • Tesco Maple Glazed Gammon 600g

    600g · £9.08/kg
    £5.45
  • Tesco British Corned Beef 110g

    110g · £22.27/kg
    £2.45
  • Tesco Continental Meat & Cheese Selection 200g

    200g · £28.75/kg
    £5.75
  • Tesco Aromatic Shredded Duck & Pancakes 230G

    230g · £25.43/kg
    £5.85
  • Tesco Finest Beef Wellington 1kg

    1kg · £46.00/kg
    £46.00
  • Urban Rajah Lime Chana Masala Buroti

    1pk · £3.25 each
    £3.25
  • Tesco British Turkey Breast Steaks 380G

    380g · £17.11/kg
    £6.50
  • Tesco Finest Free Range 6 Golden Yolk Eggs

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • Ambrosia Ready To Eat Creamed Rice Pudding 4 X 120G

    4pk · £30.83/kg
    £3.70
    £3.20 Clubcard (£26.67/kg)
  • Old El Paso Crunchy 12 Taco Shells 135g

    135g · £25.56/kg
    £3.45
  • Tesco Pork Shoulder Steaks 1Kg

    1kg · £11.20/kg
    £11.20
    £5.65 Clubcard (£5.65/kg)
  • Tesco Finest Samphire 90g

    90g · £29.44/kg
    £2.65
  • Tesco Chicken Tikka Masala With Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • The Delicious Dessert Company Sticky Toffee Eclairs 2 Pack

    2pk · £1.85 each
    £3.70
  • Tesco Mature Cheddar 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco British Chicken Breast Mini Fillets 400G

    400g · £13.25/kg
    £5.30
  • Tesco Bacon, Lettuce & Tomato Sandwich

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese Mini Tub 4 Pack 140G

    140g · £17.86/kg
    £2.50
  • Tesco British Turkey Breast Mince 2% Fat 500G

    500g · £10.50/kg
    £5.25
  • The Delicious Dessert Company 2 Raspberry & Vanilla Dream Doughnuts

    2pk · £1.80 each
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£1.55 each)
  • Tesco Lamb Chops 550G

    550g · £22.73/kg
    £12.50
  • Yoplait KPOP Strawberry Yogurt Drink 4x180g

    4pk · £17.22/kg
    £3.10
    £2.60 Clubcard (£14.44/kg)
  • Actimel Forest Fruit Immune Support Yogurt Drink Family Pack 14x100g

    1kg · £6.65/kg
    £6.65
    £3.75 Clubcard (£3.75/kg)
  • Tesco Finest GEM Avocado Twin Pack

    2pk · £1.98 each
    £3.95
  • Tesco Lean Diced Beef 600G

    600g · £18.75/kg
    £11.25
  • Tesco All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £0.93/kg
    £1.85
  • Tesco Medium Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.27 each
    £3.25
  • Creamfields Mature Grated Cheddar 250g

    250g · £10.20/kg
    £2.55
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Tesco Cheese & Tomato Flatbread 225G

    225g · £10.67/kg
    £2.40
  • Tesco Lemon Meringue Pie 520G

    520g · £9.33/kg
    £4.85
  • Yeo Valley Organic 5% Greek Recipe Yogurt 450g

    450g · £10.67/kg
    £4.80
    £3.80 Clubcard (£8.44/kg)
  • Tesco Perfectly Ripe Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Cheestrings Original 8Pk Cheese Snacks 160G

    8pk · £180.00/kg
    £3.60
  • Tesco Bolognese Pasta Bake 750g

    750g · £7.20/kg
    £5.40
    £4.15 Clubcard (£5.53/kg)
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)

Meal deals

View all (4)
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard
  • ITSU Meal Deal for £7 Clubcard Price

    Buy 1 Noodle, 1 Broth & 1 Gyoza
    £7.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Derby Mickleover

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo