Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Crawley Express Petrol

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (377)

  • 0

    Lurpak Slightly Salted Spreadable 400g

    200g · £8.35/kg

    £1.43 off

    £1.67

    £3.10

  • 0

    HARIBO Share the Happy Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.50 off

    £2.50

    £4.00

  • 0

    HARIBO Tangfastics Bag 175g

    175g · £5.71/kg

    £0.60 off

    £1.00

    £1.60

  • 0

    Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L

    2 for £10

    £8.00

  • 0

    Walkers Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Snacks Crisps 130g

    130g · £15.38/kg

    £1.15 off

    £2.00

    £3.15

  • 0

    Walkers Wotsits Giants Sweet & Spicy Snacks Crisps 130g

    130g · £15.38/kg

    £1.15 off

    £2.00

    £3.15

  • 0

    HARIBO Starmix Multipack Bag 352g

    352g · £7.10/kg

    £1.30 off

    £2.50

    £3.80

  • 0

    The Gym Kitchen Chicken Paella 400g

    400g · £11.50/kg

    2 for £6.50

    £4.60

  • 0

    Strongbow Dark Fruit Cider 440ml

    4pk · £3.98/L

    2 for £10

    £7.00

  • 0

    Butterkist Crunchy Toffee Popcorn 170g

    170g · £10.59/kg

    £0.65 off

    £1.80

    £2.45

  • 0

    Absolut Wild Berri Berry Flavoured Vodka 700ml

    700ml · £31.50/L

    £7.50 off

    £22.05

    £29.55

  • 0

    Activia Cherry Yoghurt 4 x 115g (460g)

    460g · £5.54/kg

    £0.85 off

    £2.55

    £3.40

  • 0

    Activia Strawberry Gut Health Yoghurt 4 x 115g (460g)

    460g · £5.54/kg

    £0.85 off

    £2.55

    £3.40

  • 0

    Alpro Packed with Protein Soya 1L

    1L · £1.87/L

    £0.63 off

    £1.87

    £2.50

  • 0

    Barefoot White Zinfandel 750ml

    750ml · £9.15/L

    £2.29 off

    £6.86

    £9.15

  • 0

    Buckfast Tonic Wine 35cl

    350ml · £20.34/L

    £2.38 off

    £7.12

    £9.50

  • 0

    GU Zillionaire Cheesecake 2 x 84.5g (169g)

    170g · £20.71/kg

    £1.18 off

    £3.52

    £4.70

  • 0

    Ginsters Cornish Pasty Original 227g

    227g · £9.25/kg

    £0.70 off

    £2.10

    £2.80

  • 0

    I Heart Prosecco 75cl

    750ml · £12.75/L

    £3.19 off

    £9.56

    £12.75

  • 0

    I Heart Prosecco Rose 75cl

    750ml · £12.75/L

    £3.19 off

    £9.56

    £12.75

  • View all (377)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Cathedral City Cottage Pie 400g

    400g · £14.75/kg
    2 for £6.50
    £5.90
  • Babybel Mini Original Cheese 6 x 20g (120g)

    120g · £25.42/kg
    £3.05
  • Cathedral City Mature Cheddar 350g

    350g · £9.54/kg
    £1.11 off
    £3.34£4.45
  • Asda Meal for One Spaghetti & Meatballs 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Aero Milk Chocolate Bubbly Mousse 4 x 59g (236g)

    240g · £11.25/kg
    £2.70
  • Summer Grill by ASDA 4 Quarter Pounder Beef Burgers 454g

    454g · £12.44/kg
    £5.65
  • Asda Italian Inspired Spaghetti Carbonara 400g

    450g · £9.11/kg
    £4.10
  • Asda Sweet & Juicy Strawberry, Apple & Grapes 130g

    130g · £12.69/kg
    £1.65
  • Warburtons Thick Slice Soft Tiger Bloomer 600g

    600g · £3.42/kg
    £2.05
  • Asda British Mature Cheddar 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Biotiful Gut Health Kefir Drink Original 1 Litre

    1L · £3.53/L
    £0.82 off
    £3.53£4.35
  • Asda 4 Slices Corned Beef 125g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Part-Baked Bread 6 Dinner Rolls 300g

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Old El Paso 8 Regular Tortillas Flour 326g

    326g · £6.90/kg
    £2.25
  • Strings & Things Cheestrings 4 x 20g (80g)

    80g · £27.50/kg
    £2.20
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
  • Asda Royal Gala Apples

    6pk · £0.33 each
    £1.95
  • ASDA Melon, Kiwi & Grapes 220g

    220g · £13.18/kg
    £2.90
  • Asda British Red Leicester 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Anchor Butter 200g

    200g · £11.45/kg
    £0.76 off
    £2.29£3.05
  • Ginsters Sausage Roll 100g

    100g · £20.50/kg
    £2.05
  • Asda Side for One 8 Chicken Skewers 64g

    64g · £27.34/kg
    £1.75
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Asda 2 Garlic & Herb Baguettes 420g

    420g · £5.71/kg
    £2.40
  • Asda Grower's Selection British Maris Piper Potatoes 1.25kg

    1.25kg · £1.32/kg
    £1.65
  • Muller Rice Vanilla Custard 170g

    170g · £6.47/kg
    £1.10
  • Warburtons Original Seeded Batch Bread 800g

    800g · £3.00/kg
    £2.40
  • Muller Corner Vanilla Yogurt Chocolate Balls 124g

    124g · £8.87/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Arla Protein Salted Caramel Yogurt 200g

    200g · £9.25/kg
    5 for £5
    £1.85
  • ASDA Protein Tandoori Chicken Breast with a Yogurt & Mint Dip 80g

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Asda 2 Chicken Tikka Slices 300g

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Asda Grower's Selection Sweetclems 600g

    600g · £3.25/kg
    £1.95
  • Asda Fresh Tastes Mango Fingers 140g

    140g · £14.29/kg
    £2.00
  • ASDA Pineapple 150g

    150g · £11.33/kg
    £1.70
  • Frubes Assorted Yogurt Tubes 9 x 37g (333g)

    333g · £7.96/kg
    £2.65
  • Wall's Jumbo Pork Sausage Roll 130g

    130g · £10.38/kg
    £1.35
  • Asda Grated Mozzarella 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Asda Side for Two Cauliflower Cheese 400g

    400g · £6.25/kg
    £2.50
  • Asda Finely Sliced Oven Baked Dry Cured Ham 120g

    120g · £23.33/kg
    £2.80
  • Muller Light Vanilla with Dark Chocolate Sprinkles Yogurt 160g

    160g · £6.88/kg
    5 for £5
    £1.10
  • Asda Creamy Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.70/kg
    5 for £5
    £1.35
  • Warburtons 6 Sliced Soft White Rolls

    6pk · £0.26 each
    £1.55
  • Asda 16 Tasty Seafood Sticks 250g

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Asda White Mushrooms 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Asda Grower's Selection British Carrots 500g

    500g · £1.40/kg
    £0.70
  • Asda Fresh Tastes Pineapple Fingers 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Asda Slow Cooked Smoky BBQ Pulled Pork 500g

    500g · £13.40/kg
    £6.70
  • Asda Halloumi 225g

    225g · £12.44/kg
    £2.80
  • Asda The Bakery Brioche Rolls 280g

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Dairylea Dunkers Jumbo Tubes Cheese Snacks 41g

    41g · £40.24/kg
    £1.65
  • Asda 10 Mini Chicken Breast Skewers 120g

    120g · £24.58/kg
    3 for £7
    £2.95
  • Asda Cream of Tomato Soup 600g

    600g · £3.75/kg
    £2.25
  • Fridge Raiders Southern Style Chicken Bites 70g

    70g · £24.29/kg
    £1.70
  • ASDA Hard Boiled Eggs 90g

    90g · £18.33/kg
    £1.65

Best Sellers 📈

View all (35)
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Gaviscon Double Action Mint Flavour 12 Chewable Tablets

    12pk · £0.40 each
    £4.80
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Asda Cucumber

    1pk · £1.25 each
    2 for £1.90
    £1.25
  • Asda Grower's Selection Sweet Peppers 500g

    3pk · £0.85 each
    £2.55
  • Asda Banana Each (Single)

    1pk · £0.35 each
    £0.35
  • Asda 6 Sweet & Creamy Bananas

    6pk · £0.20 each
    2 for £1.90
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Asda Creamy & Nutty Avocados

    2pk · £0.80 each
    £1.60
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Betty Crocker Velvety Vanilla Cake Mix 425g

    425g · £9.41/kg
    £4.00
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80
  • McVitie's 10 The Original Jaffa Cakes

    110g · £15.91/kg
    £1.75
  • Nestle Pure Life Still Spring Water 12x500ml

    6L · £0.53/L
    £3.15

Cosy Nights In🍂

View all (10)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Thats Nuts Walkers Salt & Vinegar Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £11.20/kg
    £5.60
  • Nescafe Gold Caramel Latte Coffee Sachets 8 x 17g (136g)

    119g · £24.37/kg
    £2.90
  • GU Banoffee Cheesecake 2 x 86g (172g)

    172g · £24.71/kg
    £4.25
  • GU Salted Caramel Cheesecake 2 x 82g (164g)

    164g · £28.66/kg
    £4.70

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (14)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Margs & Marghs

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Meat, Fish and Poultry

    1pk · £11.00 each
    £11.00
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • Spritz Me! 🍊

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Yogurt Bowl

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (28)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Calpol SixPlus Fast Melts Paracetamol Strawberry Flavour 6+ Years 12s

    12pk · £0.52 each
    £6.25
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Max Strength Cold & Flu Day & Night Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.16 each
    £2.55
    Restricted
  • Asda Paracetamol 500mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.06 each
    £0.90
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Asda Original Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.40/L
    £1.05
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Sweet & Bursting Blueberries 150g

    150g · £15.67/kg
    £2.35
  • Asda Creamy & Nutty Avocados

    2pk · £0.80 each
    £1.60
  • Asda Fresh Tastes Mango Fingers 140g

    140g · £14.29/kg
    £2.00
  • Asda Fresh Tastes Pineapple Fingers 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • Asda Dental Floss Mint Flavour 40m

    1pk · £1.25 each
    £1.25
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55

Deals You'll Love 💚

View all (127)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150grams

    150g · £21.00/kg
    £3.15
  • KP Original Salted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • KP Dry Roasted Peanuts 250g

    250g · £15.40/kg
    £3.85
  • McCoy's Flame Grilled Steak Flavour Potato Crisps 6 x 25g

    150g · £19.67/kg
    £2.95
  • Germolene Antiseptic Cream 55g

    55g · £68.18/kg
    £3.75
  • Benylin Chesty Coughs (Non-Drowsy)

    150ml · £49.33/L
    £7.40
    Restricted
  • Sudafed Blocked Nose Spray

    15ml · £433.33/L
    £6.50
    Restricted
  • Nicky Elite Toilet Tissue 3 Ply 9 Rolls

    9pk · £0.48 each
    £0.65 off
    £4.35£5.00
  • Regina Blitz Household Towel

    1pk · £3.15 each
    £1.05 off
    £3.15£4.20
  • Dreamies Cat Treat Biscuits with Tasty Chicken 6x200g

    200g · £17.00/kg
    £0.80 off
    £3.40£4.20
  • Dreamies Shakeups Multivitamins Rockin Rooster Cat & Kitten Treats 180g

    180g · £19.61/kg
    £0.67 off
    £3.53£4.20
  • Whiskas Cat Food with Delicious Chicken 1+ 800g

    800g · £5.33/kg
    £1.19 off
    £4.26£5.45
  • Febreze Bathroom, Continuous Air Freshener Lenor Spring Awakening 1 Count

    1pk · £2.50 each
    £0.60 off
    £2.50£3.10
  • Asda 20 Tie Top Bin Bags 75 Litres

    20pk · £0.20 each
    £0.46 off
    £4.09£4.55
  • Pampers Baby-Dry Nappy Pants Size 5, 33 Nappies, 12kg-17kg, Essential Pack

    33pk · £0.40 each
    £2.63 off
    £13.32£15.95
  • Simple Kind to Skin Hydrating Light Moisturiser 125ml

    125ml · £38.40/L
    £4.80
  • Simple Kind to Skin Moisturising Facial Wash 150ml

    150ml · £32.00/L
    £4.80
  • Carex Original Antibacterial Hand Wash 250ml

    250ml · £8.20/L
    £2.05
  • Sanex Expert Skin Health Moisturising Shower Gel Body Wash 450ml

    450ml · £10.33/L
    £4.65
  • Aquafresh Little Teeth Toothpaste 3-5 years | Kids toothpaste | 75 ml

    75ml · £31.33/L
    £2.35

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Asda Express - Crawley Express Petrol

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo