Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Sainsbury's Local - Clifton Way

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Earn with Nectar

    Earn points on your order. Link or sign up now.

Offers (19)

  • 0

    Budweiser Beer 10 x 440ml

    10pk · £2.27/L

    £2.50 off

    £10.00

    £12.50

  • 0

    Pringles Salt & Vinegar 200g

    200g · £10.00/kg

    £1.30 off

    £2.00

    £3.30

  • 0

    Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g

    100g · £12.50/kg

    £1.25 off

    £1.25

    £2.50

  • 0

    Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream Tub 465 ml

    465ml · £8.60/L

    £1.85 off

    £4.00

    £5.85

  • 0

    Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 320g

    320g · £16.56/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Aero Milk Chocolate 90g

    90g · £13.89/kg

    £0.95 off

    £1.25

    £2.20

  • 0

    Cadbury Milk Tray Chocolate 312g

    312g · £12.82/kg

    £3.50 off

    £4.00

    £7.50

  • 0

    Sainsbury's Italian Cubetti Di Pancetta 200g

    200g · £18.00/kg

    2 for £6

    £3.60

  • 0

    Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £12.33/kg

    £1.30 off

    £1.85

    £3.15

  • 0

    Pringles Paprika 200g

    200g · £10.00/kg

    £1.30 off

    £2.00

    £3.30

  • 0

    Guylian The Original Seashells 22 Chocolates with Hazelnut Praliné Filling 250g

    250g · £24.00/kg

    £2.25 off

    £6.00

    £8.25

  • 0

    Kellogg's Crunchy Nut Clusters Chocolate 400g

    400g · £7.50/kg

    £0.90 off

    £3.00

    £3.90

  • 0

    Schweppes Slimline Lemonade 2L Bottle

    2L · £0.50/L

    £0.75 off

    £1.00

    £1.75

  • 0

    Yorkshire Provender Roast Chicken and Traditional Vegetables 560g

    560g · £5.18/kg

    £0.75 off

    £2.90

    £3.65

  • 0

    Sainsbury's Taste the Difference Roasted Garlic & Extra Virgin Olive Oil Flatbread 195g

    195g · £12.87/kg

    25% off

    £2.51

    £3.35

  • 0

    Tia Maria Cold Brew Coffee Liqueur 700ml

    700ml · £18.57/L

    £4.50 off

    £13.00

    £17.50

  • 0

    Aperol Alcoholic Aperitif 70cl

    70cl · £20.00/L

    £5.50 off

    £14.00

    £19.50

  • 0

    Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g

    29g · £24.14/kg

    £0.10 off

    £0.70

    £0.80

  • 0

    Sainsbury's Sea Salt & Cider Vinegar Crisps, Taste the Difference 150g

    150g · £8.73/kg

    25% off

    £1.31

    £1.75

Save with Nectar Prices

  • Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g

    195g · £22.56/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£13.85/kg)
  • Fanta Fruit Twist 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)

In Store Prices

View all (5)
  • Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g

    57g · £22.81/kg
    £1.30
  • Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium

    20pk · £0.09 each
    £1.85
  • Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.07 each
    £1.10
    Restricted
  • Sainsbury's Tie Top Pedal Bin Liners Bags x30 30L

    30pk · £0.09 each
    £2.70
  • Taste Original Chicken Satay Skewers + Sweet Chilli Dip 55g

    55g · £33.64/kg
    £1.85

Autumn is here

  • Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)

    7pk · £19.14/kg
    £2.80
  • Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g

    100g · £12.50/kg
    £1.25 off
    £1.25£2.50
  • Maryland Choc Chip 200g

    200g · £11.50/kg
    £2.30

Mornings Made Better

  • Quaker Oat So Simple Golden Syrup Porridge Sachets 10x36g

    10pk · £12.78/kg
    £4.60
  • Sainsbury's 6 Medium British Free Range Eggs

    6pk · £0.38 each
    £2.30
  • Sainsbury's 6 Large British Free Range Eggs

    6pk · £0.42 each
    £2.50

Freshers Week

View all (20)
  • Nescafé Espresso Concentrated Iced Caramel Flavour 500ml

    500ml · £13.10/L
    £6.55
  • Ben's Original Golden Vegetable 220g

    220g · £7.73/kg
    £1.70
  • Sainsbury's 20 Tie Top Refuse Sacks 60 Litres

    20pk · £0.15 each
    £2.90
  • Heinz Baked Beans 415g

    415g · £4.70/kg
    £1.95
  • Ben's Original Spicy Mexican Style 220g

    220g · £7.73/kg
    £1.70
  • Ben's Original Savoury Chicken Flavour 220g

    220g · £7.73/kg
    £1.70
  • Sainsbury's Spaghetti Pasta 500g

    500g · £2.00/kg
    £1.00
  • McVitie's Penguin Original Bars 7 x 24.6g (172.2g)

    7pk · £14.52/kg
    £2.50
  • Ben's Original Street Food Chow Mein Style 250g

    250g · £15.00/kg
    £3.75
  • Febreze Air Freshener Spray Cotton Fresh 185ML

    185ml · £17.57/L
    £3.25
  • Habitat Soft Grip Can Opener

    £4.00
  • Febreze Fabric Freshener Spray Cotton Fresh 385ML

    385ml · £8.96/L
    £3.45
  • Belvita 5 x 50g Soft Bakes Multipack Chocolate Chip Cereal Snack Bars

    250g · £15.00/kg
    £3.75
  • Heinz Baked Beans & Richmond Pork Sausages 415G

    415g · £5.54/kg
    £2.30
  • Sainsbury's Citrus Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.27/L
    £0.95
  • Hula Hoops BBQ Beef Flavour 6 x 24g

    6pk · £21.18/kg
    £3.05
  • Heinz Top Down Ketchup 460g

    460g · £9.35/kg
    £4.30
  • Pot Noodle Original Curry King 114 g

    114g · £17.54/kg
    £2.00
  • BuzzBallz Strawberry 'Rita Cocktails 200ml

    200ml · £26.25/L
    £5.25
  • Nissin Chicken Demae Ramen 100g

    100g · £9.50/kg
    £0.95

Why Wait For Christmas?

View all (9)
  • Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g

    29g · £24.14/kg
    £0.10 off
    £0.70£0.80
  • Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar

    100g · £22.00/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g

    70g · £22.14/kg
    £1.55
  • Cadbury Puds Egg 35g

    35g · £28.57/kg
    £1.00
  • Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g

    110g · £20.91/kg
    £2.30
  • Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate

    34g · £25.37/kg
    £0.85
  • M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g

    4pk · £7.73/kg
    £1.70
  • Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g

    59g · £28.81/kg
    £1.70
  • HARIBO Limited Edition Merry-Mix 160g

    160g · £7.81/kg
    £1.25

Save 25% on Selected Taste The Difference

  • Sainsbury's Sea Salt & Cider Vinegar Crisps, Taste the Difference 150g

    150g · £8.73/kg
    25% off
    £1.31£1.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Roasted Garlic & Extra Virgin Olive Oil Flatbread 195g

    195g · £12.87/kg
    25% off
    £2.51£3.35

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Sainsbury's Local - Clifton Way

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo