- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (198)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's 10 Cheesy Slices 200g
200g · £7.75/kg£1.55Arla Protein Strawberry 200g
200g · £8.75/kg£1.75Sainsbury's 30 Days Matured British Beef Ribeye Steak, Taste the Difference 285g
285g · £46.14/kg£13.15Sainsbury's Greek Style Fat Free Natural Yogurt 500g
500g · £2.10/kg£1.05Tofoo & Co. Naked Tofu 280g
280g · £11.07/kg£3.10Sainsbury's British 5% Fat Pork Mince 500g
500g · £6.90/kg£3.45Cathedral City Our Mature Cheddar 350g
350g · £11.71/kg£4.10Sainsbury's Red Seedless Grapes
500g · £6.00/kg£3.00Hartley's 10 Cal Raspberry Flavour Jelly 175g
175g · £6.86/kg£1.20Sainsbury's Southern Fried Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £15.08/kg£4.60Sainsbury's Crunchy Traditional Coleslaw 300g
300g · £5.50/kg£1.65Sainsbury's 10% Fat 12 Beef Meatballs 350g
350g · £8.86/kg£3.10Sainsbury's Chargrilled British Chicken Breast Slices 180g
180g · £25.00/kg£4.50Warburtons Tiger Bloomer 600g
600g · £3.67/kg£2.20Sainsbury's Yellow Flesh Nectarines
4pk · £0.69 each£2.75Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Herta The Original 10 Classics Frankfurters 350g
350g · £10.43/kg£3.65Sainsbury's British Mature Cheddar Cheese 400g
400g · £8.63/kg£3.45Sainsbury's 6 Pork Sausage Rolls 360g
360g · £6.94/kg£2.50Utterly Butterly 500g
500g · £4.10/kg£2.05Sainsbury's Classic Salad 175g
175g · £10.86/kg£1.90Müller Corner Vanilla Chocolate Balls 124g
124g · £8.47/kg£1.05Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170g
170g · £10.29/kg£0.75 off£1.75£2.50Sainsbury's Lentil Dhal Soup 600g
600g · £3.00/kg£1.80Sainsbury's Slow Cooked British Pork Ribs Smokey BBQ Sauce 646g (Serves 2)
646g · £9.29/kg£1.15 off£6.00£7.15Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Cherrywood Smoked Bacon Quiche Lorraine 400g
400g · £14.50/kg3 for £10£5.80Sainsbury's Plums
400g · £5.50/kg£2.20Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's 6 Mini Melton Mowbray Pork Pies 300g
6pk · £1.81/kg£3.25Nomadic Clusters Yogurt & Oats & Strawberry 169g
169g · £14.20/kg£2.40Sainsbury's Smoked Back Bacon Rashers x10 300g
300g · £9.00/kg£2.70Sainsbury's Mixed Berries 200g
200g · £18.50/kg£3.70Sainsbury's Watermelon 300g
300g · £10.83/kg£3.25Quorn Picnic Eggs 140g
140g · £30.36/kg£4.25
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Maltesers White Chocolate Gift Box 88g
88g · £36.93/kg£3.25£1.75 Nectar Price (£19.89/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper Zero Cherry Crush 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
2 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 2)
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£8.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Good Boy Pawsley & Co. Large Chewy Braid 90g
90g · £33.33/kg£3.00Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's Coconut Cream 250ml
250ml · £9.20/L£2.30Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Mixed Herbs 14g
14g · £89.29/kg£1.25Sainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Peanut Butter Smooth 340g
340g · £5.59/kg£1.90Sainsbury's Rich Roast Instant Coffee Granules 200g
200g · £13.25/kg£2.65Sainsbury's Rosemary 22g
22g · £56.82/kg£1.25Sainsbury's Sparkling Lemon and Lime Flavoured Spring Water 1L
1L · £1.05/L£1.05Sainsbury's Sparkling Strawberry and Kiwi Flavoured Spring Water 1L
1L · £1.05/L£1.05
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g
180g · £18.89/kg£3.40Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)
7pk · £19.14/kg£2.80Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Taste the Difference Macaroni Cheese 375g
375g · £14.67/kg£5.50Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Charlie Bigham's Lasagne 690g
690g · £17.61/kg£12.15Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g
700g · £12.86/kg£9.00Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15
Autumn Flavours
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g
5pk · £23.10/kg£3.35Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Sultana Scones, Taste the Difference x4
4pk · £0.51 each25% off£2.03£2.70Sainsbury's Sticky Toffee Pudding, Taste the Difference 400g
400g · £12.85/kg25% off£5.14£6.85Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g
450g · £3.76/kg25% off£1.69£2.25Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2
270g · £8.07/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10Sainsbury's Orzo Pasta, Taste the Difference 500g
500g · £3.60/kg25% off£1.80£2.40
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g
225g · £23.11/kg£5.20Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25THE SPICE TAILOR Malaysian Laksa Curry 275g
275g · £18.55/kg£5.10Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's British Munchkin Pumpkin
100g · £14.50/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15McVitie's Jaffa Cake Original Bars 5 Pack
5pk · £0.45 each£2.25HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50