Skip to:ContentFooter
Deliveroo

ASDA Superstore - Pentwyn

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (2064)

  • 0

    Oral-B Advanced Enamel Strengthening Clean Mint Toothpaste 75ml

    75ml · £45.87/L

    60% off

    £3.44

    £8.60

  • 0

    Oral-B Advanced Plaque Control Cleaning Crystals Toothpaste 75ml

    75ml · £45.87/L

    60% off

    £3.44

    £8.60

  • 0

    Oral-B Advanced Sensitivity Protection Calm Sensation Toothpaste 75ml

    75ml · £45.87/L

    60% off

    £3.44

    £8.60

  • 0

    Costa Coffee Smooth Medium Roast 100g

    100g · £37.10/kg

    59% off

    £3.71

    £9.05

  • 0

    Birds Eye 2 Garlic & Herb Chicken Kievs 204g

    204g · £17.89/kg

    4 for £6.15

    £3.65

  • 0

    Yazoo Inspirations Birthday Cake Flavour Milkshake 300ml

    300ml · £2.70/L

    56% off

    £0.81

    £1.85

  • 0

    New Covent Garden Classic Chicken Soup 560G

    560g · £2.21/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    New Covent Garden Vegetable Soup 560g

    560g · £2.21/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Philadelphia Chives Soft Cream Cheese Tub 165 g

    165g · £7.52/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Philadelphia Garlic & Herbs Soft Cream Cheese 165g

    165g · £7.52/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Philadelphia Light Soft Cheese 165g

    165g · £7.52/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G

    165g · £7.52/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Philadelphia Protein Soft Cream Cheese Tub 165 g

    165g · £7.52/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Philadelphia Sweet Chilli Soft Cheese 165g

    165g · £7.52/kg

    55% off

    £1.24

    £2.75

  • 0

    Maltesers Ice Cream Bar 4 Pack

    200ml · £8.85/L

    54% off

    £1.77

    £3.85

  • 0

    Starbucks Frappuccino Coffee Drink Creamy Mocha Delight 250ml

    250ml · £4.96/L

    54% off

    £1.24

    £2.70

  • 0

    Starbucks Frappuccino Coffee Drink Decadent Caramel Flavour 250ml

    250ml · £4.96/L

    54% off

    £1.24

    £2.70

  • 0

    Twix Chocolate & Caramel Ice Cream 4pk

    172ml · £10.29/L

    54% off

    £1.77

    £3.85

  • 0

    Garnier Hair Food Banana Conditioner For Dry Hair 350ml

    350ml · £10.74/L

    53% off

    £3.76

    £8.00

  • 0

    Garnier Hair Food Banana Shampoo For Dry Hair 350ml

    350ml · £10.74/L

    53% off

    £3.76

    £8.00

  • View all (2064)

Too Early for Christmas? Never!

View all (20)
  • Kinder Milk Chocolate Christmas Mini Figures 6 x 15g

    90g · £34.44/kg
    £3.10
  • Ferrero Rocher Chocolate Pralines Gift Box of Chocolate 16 Pieces (200g)

    200g · £43.00/kg
    £8.60
  • Lindt Milk Chocolate Teddy Christmas Tree Decorations 60g

    60g · £92.50/kg
    £5.55
  • Kit Kat Santa Milk Chocolate Christmas Figure 29g

    29g · £20.69/kg
    £0.60
  • Cadbury Dairy Milk Christmas Little Robins Bag 77 g

    77g · £24.03/kg
    £1.85
  • Mr Kipling Signature All Butter Christmas Mince Pies 4 Pack

    4pk · £0.54 each
    50% off
    £2.15£4.30
  • Milkybar Reindeer White Chocolate Christmas Figure 44g

    44g · £28.41/kg
    £1.25
  • Quality Street 550g

    550g · £10.64/kg
    £5.85
  • ASDA 6 Tasty Iced Mince Pies

    6pk · £0.38 each
    £2.30
  • Reese's Peanut Butter Milk & White Miniatures Advent Calendar 245g

    245g · £32.65/kg
    £8.00
  • Lindt Lindor Christmas Milk Chocolate Mini Truffles Bag 80g

    80g · £38.75/kg
    £3.10
  • Kinder Milk Chocolate Christmas Santa Gift 110g

    110g · £25.00/kg
    £2.75
  • Cadbury Dairy Milk Winter Wonderland 100g

    100g · £18.50/kg
    £1.85
  • Cadbury Chocolate Christmas Selection Pack 78g

    78g · £26.28/kg
    £2.05
  • Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £12.95/kg
    £6.15
  • M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g

    29g · £20.69/kg
    £0.60
  • Lindt Santa Sleigh Christmas Milk Chocolate 5 x 50g

    50g · £74.00/kg
    £3.70
  • Galaxy Smooth Milk Chocolate Christmas Advent Calendar 110g

    110g · £33.64/kg
    £3.70
  • Milkybar White Chocolate Advent Calendar 85g

    85g · £36.47/kg
    £3.10
  • Mr Kipling Christmas Fruit Cake Slices 6 Pack

    6pk · £0.52 each
    £3.10

Autumn Comforts

View all (22)
  • Asda Bake at Home 4 Cinnamon Swirls 318g

    318g · £11.86/kg
    18% off
    £3.77£4.60
  • Twinings Strong English Breakfast 80 Tea Bags 250g

    250g · £28.40/kg
    £7.10
  • Asda Tomato & Mascarpone Soup 600G

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25
  • Exceptional by ASDA Beef Gravy Granules 200g

    200g · £11.50/kg
    £2.30
  • Mug Shot Pasta Snack Creamy Cheese 68g

    68g · £8.82/kg
    £0.60
  • Ambrosia Devon Custard Dessert Can 400g

    400g · £5.13/kg
    2 for £2.85
    £2.05
  • Asda Chunky Minestrone Soup 600g

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25
  • Asda Mexican Chilli Bean Soup 600g

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25
  • Options Belgian Choc 220g

    220g · £16.00/kg
    47% off
    £3.52£6.65
  • ASDA Cottage Pie 800g

    800g · £6.18/kg
    11% off
    £4.94£5.55
  • Twinings Superblends Moment of Calm Spiced Camomile & Vanilla 20 Tea Bags 30g

    30g · £141.67/kg
    £4.25
  • Asda Tomato & Basil Soup 600g

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25
  • Asda Chicken & Mushroom Soup 600G

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25
  • The Bakery at ASDA Delicious Apple Crumble 500g

    500g · £9.80/kg
    £4.90
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £9.14/kg
    17% off
    £4.57£5.50
  • Asda Oatie Crumbles 300g

    300g · £2.33/kg
    18% off
    £0.70£0.85
  • Asda Carrot & Coriander Soup 600g

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25
  • Asda Giant Yorkshire Pudding 110g

    110g · £10.82/kg
    8% off
    £1.19£1.29
  • Kenco Smooth Instant Coffee 190g

    190g · £38.84/kg
    28% off
    £7.38£10.25
  • Asda Sweet Potato & Chilli Soup 600g

    600g · £3.08/kg
    18% off
    £1.85£2.25

Indulge In Something Exceptional

View all (25)
  • Exceptional by ASDA Pinot Grigio Trentino 75cl

    750ml · £12.33/L
    £9.25
  • Exceptional by Asda 6 Triple Chilli Pork Sausages 400g

    400g · £9.75/kg
    2 for £6.15
    £3.90
  • Asda Extra Special Colombian Roast Coffee Beans 227g

    227g · £21.59/kg
    2 for £8.60
    £4.90
  • Exceptional by Asda Vine Ripened Tomatoes

    4pk · £0.64 each
    £2.55
  • Exceptional by ASDA Italian Orzo 500g

    500g · £2.08/kg
    33% off
    £1.04£1.55
  • Exceptional by Asda Hand Finished Red Velvet Cake

    1pk · £4.90 each
    £4.90
  • Asda Exceptional White Sourdough Loaf 500g

    500g · £6.00/kg
    £3.00
  • Exceptional by Asda 14 Dry Cured Oak Smoked Streaky Bacon Rashers 200g

    200g · £22.25/kg
    2 for £6.15
    £4.45
  • Exceptional by ASDA 12 Italian Inspired Meatballs 340g

    340g · £17.94/kg
    3 for £14.75
    £6.10
  • Exceptional by ASDA Spanish Chorizo 225g

    225g · £14.44/kg
    £3.25
  • Exceptional by Asda 4 All-Butter Croissants

    4pk · £0.73 each
    £2.93
  • Asda Extra Special Frozen Raw & Peeled Jumbo King Prawns 200g

    200g · £23.10/kg
    21% off
    £4.62£5.85
  • Exceptional by ASDA Malbec 75cl

    750ml · £12.33/L
    £9.25
  • Exceptional by Asda 4 Sliced Brioche Burger Buns

    4pk · £0.45 each
    £1.80
  • ASDA Exceptional Best in Season Easy Peelers 600g

    600g · £3.10/kg
    27% off
    £1.86£2.55
  • Exceptional by ASDA Mild & Delicate Scottish Smoked Salmon 100g

    100g · £58.50/kg
    3 for £14.75
    £5.85
  • Exceptional by Asda Chocolate Fudge Cake

    1pk · £4.90 each
    £4.90
  • Exceptional by ASDA British Aberdeen Angus Lean Beef Mince

    500g · £15.90/kg
    £7.95
  • Exceptional by ASDA Aberdeen Angus 8oz Sirloin Steak 227g

    227g · £32.82/kg
    24% off
    £7.45£9.80
  • Asda Exceptional Manchego DOP 150g

    150g · £32.67/kg
    3 for £8.60
    £4.90

Feast with the Faithful

View all (32)
  • Aero Bubbles Peppermint Mint Chocolate Sharing Bag 92G

    92g · £26.09/kg
    £2.40
  • Asda Chicken Korma with Pilau Rice Meal for 1 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Cadbury Dairy Milk Buttons Chocolate Pieces 100 Gr

    100g · £24.00/kg
    £2.40
  • Diet Coke Bottle 2L

    2L · £1.28/L
    2 for £3.70
    £2.55
  • Asda Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £6.00/kg
    £2.40
  • Cadbury Dairy Milk Caramel Nibbles Chocolate 100 Gr

    100g · £24.00/kg
    £2.40
  • Asda Italian Beef Bolognese Pasta BakeReady Meal 800g

    800g · £6.18/kg
    11% off
    £4.94£5.55
  • Doritos Chilli Heatwave Tortilla Chips Sharing Crisps 180g

    180g · £12.06/kg
    2 for £3.70
    £2.17
  • Asda Beef Lasagne Ready Meal 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Asda 10 Garlic Baguette Slices 260g

    260g · £5.77/kg
    £1.50
  • Asda Chicken Butter Masala Ready Meal 400G

    400g · £9.28/kg
    22% off
    £3.71£4.75
  • Chicago Town Takeaway Stuffed Crust Pepperoni Medium Pizza 490g

    490g · £6.29/kg
    23% off
    £3.08£4.00
  • Frozen Chicago Town Cheese & Tomato Pizza Subs 250g

    250g · £9.40/kg
    4 for £6.15
    £2.35
  • Revels Milk Chocolate with Raisins, Coffee & Orange Bites Pouch Bag 101g

    101g · £21.29/kg
    £2.15
  • Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream 465ml

    465ml · £10.02/L
    32% off
    £4.66£6.85
  • Asda Mild Salsa Dip 300G

    300g · £6.20/kg
    £1.86
  • Doritos Tangy Cheese Tortilla Chips Sharing Crisps 180g

    180g · £12.06/kg
    2 for £3.70
    £2.17
  • Asda Sour Cream & Chive 290g

    290g · £6.38/kg
    £1.85
  • Chicago Town Takeaway Large Cheesy Stuffed Pepperoni Pizza

    640g · £6.30/kg
    34% off
    £4.03£6.10
  • Asda Sweet Popcorn 100G

    100g · £11.00/kg
    £1.10

Easy Midweek Meals

View all (21)
  • Dolmio Bolognese Smooth Tomato Pasta Sauce 450g

    450g · £7.11/kg
    2 for £4.30
    £3.20
  • John West Tuna Chunks in Brine 4 x 132g

    372g · £11.75/kg
    3% off
    £4.37£4.50
  • ASDA 12 Beef Meatballs 340g

    340g · £13.56/kg
    £4.61
  • Asda 3 Crunchy & Fragrant Brown Onions

    3pk · £0.39 each
    £1.16
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince (Typically Less Than 5% Fat)

    500g · £12.70/kg
    £6.35
  • ASDA Meal for Four Beef Lasagne 1.4kg

    1.4kg · £6.64/kg
    £9.30
  • ASDA Beef Stir-Fry Strips 300g

    300g · £21.67/kg
    £6.50
  • Dolmio Stir In Pasta Sauce Smoked Bacon & Tomato 150G

    150g · £12.00/kg
    £1.80
  • Dolmio Bolognese Original Pasta Sauce 450g

    450g · £7.11/kg
    2 for £4.30
    £3.20
  • Birds Eye 10 Omega 3 Fish Fingers 280g

    280g · £13.11/kg
    £3.67
  • Asda Seasoned Sweet Potato Fries 500g

    500g · £5.40/kg
    £2.70
  • Old El Paso Mexican Original Smoky BBQ Fajita Kit 500g

    500g · £9.30/kg
    £4.65
  • Napolina Spaghetti Pasta 500g

    500g · £3.70/kg
    £1.85
  • ASDA Meal for Four Cottage Pie 1.4kg

    1.4kg · £6.64/kg
    £9.30
  • Branston Baked Beans in Tomato Sauce 4 x 410g

    1.64kg · £2.26/kg
    £3.70
  • Asda Fusilli Pasta 500g

    500g · £1.80/kg
    £0.90
  • ASDA Caesar Salad Kit 215g

    215g · £9.77/kg
    £2.10
  • Heinz Chicken Noodle Tinned Soup 400g

    400g · £5.00/kg
    5 for £6.15
    £2.00
  • Heinz Beef & Vegetable Chunky Big Soup 400g

    400g · £6.63/kg
    3 for £5.55
    £2.65
  • ASDA White Mushrooms 400g

    400g · £3.98/kg
    £1.59

Tickled Pink

View all (21)
  • Pukka Chicken & Mushroom Pie

    212g · £9.81/kg
    33% off
    £2.08£3.10
  • Jacob's Crinklys Prawn Cocktail 6x23g

    138g · £11.30/kg
    37% off
    £1.56£2.48
  • Mr Kipling Angel Slices Cakes 6 Pack

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • Whitby Seafoods Scampi 360g

    370g · £11.68/kg
    9% off
    £4.32£4.75
  • Schär Brioche Burger Buns 160g

    160g · £9.56/kg
    29% off
    £1.53£2.15
  • The Bakery at Asda Pink Drip Cake

    1pk · £19.70 each
    £19.70
  • Dr. Oetker Ristorante Pizza Funghi 365g

    365g · £5.92/kg
    44% off
    £2.16£3.85
  • Young's Chip Shop 4 Omega 3 Fish Fillets 400g

    400g · £7.68/kg
    1% off
    £3.07£3.10
  • Kellogg's Corn Flakes 670g

    670g · £6.42/kg
    2 for £6.15
    £4.30
  • Sanex Skin Therapy Anti-Dryness Shower Gel Body Wash 450ml

    450ml · £15.00/L
    3 for £12.30
    £6.75
  • Napolina Rigatoni Pasta 500g

    500g · £3.70/kg
    £1.85
  • St Pierre 4 Brioche Burger Buns 4pk

    4pk · £0.55 each
    27% off
    £2.19£3.00
  • Walkers Classic Pack 20 x 25g

    500g · £10.02/kg
    23% off
    £5.01£6.51
  • Swizzels Drumstick Squashies Original Raspberry & Milk Flavour 140g

    140g · £7.50/kg
    £1.05
  • Mr Kipling 6 Viennese Whirls

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Palmolive Blushing Rose Scent Liquid Hand Wash Soap 300ml

    300ml · £4.07/L
    32% off
    £1.22£1.80
  • Wall's 12 Cocktail Pork Sausage Rolls

    240g · £6.38/kg
    35% off
    £1.53£2.35
  • Little Moons Very Berry Mochi Sorbet Refreshos 192g (6 x 32g)

    192g · £22.76/kg
    29% off
    £4.37£6.15
  • Extra Watermelon Flavour Sugarfree Chewing Gum Bottle 46 pieces

    64g · £46.88/kg
    £3.00
  • Rowntree's Fruit Pastilles Ice Lollies 8x65ml

    520ml · £5.94/L
    37% off
    £3.09£4.90

Off to Uni

View all (26)
  • Bens Original Chinese Style Microwave Rice 220g

    220g · £7.73/kg
    3 for £3.70
    £1.70
  • Asda All Purpose Cleaning Cloths 10pk

    10pk · £0.11 each
    £1.05
  • Quaker Oat So Simple Protein Original Porridge Sachets 8 x 37.75g

    308g · £14.94/kg
    3 for £7.40
    £4.60
  • Starbucks Multiserve Caffè Latte Iced Coffee 750ml

    750ml · £4.13/L
    28% off
    £3.10£4.30
  • Pot Noodle Original Curry 90 g

    90g · £10.00/kg
    £0.90
  • George Home Metal Butterfly Can Opener

    1pk · £0.80 each
    £0.80
  • Cruzcampo Sevilla 10 x 440ml

    4.4L · £3.75/L
    £16.50
  • Flash Spray Wipe Done Antibac Apple Blossom Cleaning Spray 800ml

    800ml · £4.25/L
    £3.40
  • George Home Toilet Brush

    1pk · £1.70 each
    £1.70
  • George Home Utensil Set

    1pk · £3.69 each
    £3.69
  • Batchelors Pasta 'n' Sauce Tomato, Onion & Herb 99g

    99g · £15.15/kg
    4 for £4.30
    £1.50
  • Pukka Pads Sherbet A5 Jotta Notebook (Styles May Vary)

    1pk · £3.26 each
    £3.26
  • Heinz Beanz in a Rich Tomato Sauce Family Pack 6 x 415g

    2.49kg · £2.59/kg
    2 for £10
    £6.45
  • Batchelors Pasta 'n' Sauce Cheese, Leek & Ham Flavour Pasta Sachet 99g

    99g · £15.15/kg
    4 for £4.30
    £1.50
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.70/L
    £0.85
  • Ben's Original Spicy Mexican Style 220g

    220g · £7.73/kg
    3 for £3.70
    £1.70
  • Madrí Excepcional 10 x 440ml

    4.4L · £4.44/L
    £19.55
  • Starbucks Multiserve Caramel Macchiato Iced Coffee 750ml

    750ml · £4.13/L
    28% off
    £3.10£4.30
  • Shades by Asda Everyday Kitchen Towels 2 Rolls

    2pk · £1.50 each
    £3.00
  • Yorkshire Tea 160 Tea Bags 500g

    500g · £15.20/kg
    £7.60

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo