Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Canton Cardiff City

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Regal Madeira Double Slice 370G

    370g · £7.43/kg
    £2.75
    £2.40 Clubcard (£6.49/kg)
  • Tesco Finest Extra Fine Beans 200G

    200g · £11.00/kg
    £2.20
    £1.90 Clubcard (£9.50/kg)
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Finest Pink Lady Apple 4 Pack

    4pk · £0.95 each
    £3.80
    £3.20 Clubcard (£0.80 each)
  • Tesco Honeydew Melon

    1pk · £1.95 each
    £1.95
    £1.75 Clubcard (£1.75 each)
  • Tesco Imperator Carrot 450G

    450g · £5.11/kg
    £2.30
    £1.90 Clubcard (£4.22/kg)
  • Sanex Expert Skin Health Calming Shower Gel 450ml

    £4.60
    £2.50 Clubcard
  • Lenor Fabric Conditioner Spring Awakening 29 washes 899ml

    £3.75
    £2.25 Clubcard
  • Tesco Celery Sticks 250G

    250g · £4.40/kg
    £1.10
    £0.95 Clubcard (£3.80/kg)
  • Tesco Organic Carrots 700G

    700g · £2.21/kg
    £1.55
    £1.35 Clubcard (£1.93/kg)
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
    £1.45 Clubcard (£5.80/kg)
  • Tesco Sweet Gem Lettuce

    2pk · £0.63 each
    £1.25
    £1.00 Clubcard (£0.50 each)
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Muller Corner Strawberry Shortcake & Chocolate Digestive Yogurts 6 x 124g

    6pk · £44.35/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£32.66/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco 14 Garlic and Herb Chicken Straws 161g

    161g · £15.22/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest 4 Signature Pork Sausages 440g

    440g · £13.52/kg
    £5.95
    £4.45 Clubcard (£10.11/kg)
  • Tesco Finest Strong And Robust Scottish Smoked Salmon 100G

    100g · £70.00/kg
    £7.00
    £5.55 Clubcard (£55.50/kg)
  • Tesco Finest British 10 Cumberland Sausages 667G

    667g · £8.85/kg
    £5.90
    £4.90 Clubcard (£7.35/kg)
  • Quorn Vegan Smoky Ham Free Slice 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Cauliflower Each

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Tesco 2 Boneless Salmon Fillets 260G

    260g · £22.50/kg
    £5.85
  • Tesco Parsnips 500G

    500g · £1.70/kg
    £0.85
  • Tesco Large Fruit Platter 350G

    350g · £11.57/kg
    £4.05
  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco Finest Mozzarella Di Bufala Campana PDO 200g

    200g · £14.50/kg
    £2.90
  • Tesco Finest Roasted Hazelnut Yogurt 150G

    150g · £8.67/kg
    £1.30
  • Tesco Grapes 110g (FOS)

    110g · £17.27/kg
    £1.90
  • Pizza Express Dough Balls 200G

    200g · £24.00/kg
    £4.80
    £2.25 Clubcard (£11.25/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Finest 12 Pork Chipolata 375G

    375g · £11.20/kg
    £4.20
  • Quorn Vegan Smoky Ham Free Slice 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Tesco Cream Of Tomato Soup 600g

    600g · £3.83/kg
    £2.30
  • Applewood Slices 160G

    160g · £22.50/kg
    £3.60
  • Tesco Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70
  • Blas y Tir Baby Potatoes 750g

    750g · £2.27/kg
    £1.70
  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Edwards Of Conwy 2 Gammon Steaks 260G

    260g · £17.12/kg
    £4.45
  • Tesco Red Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
    £1.45 Clubcard (£5.80/kg)
  • Tesco German Style Salami Slices 12 Pack 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10
  • Tesco Finest British 10 Cumberland Sausages 667G

    667g · £8.85/kg
    £5.90
    £4.90 Clubcard (£7.35/kg)
  • Tesco Mozzarella & Slow Roasted Tomatoes 200G

    200g · £19.25/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Muller Light Greek Boost Bowl Mango & Passionfruit Yogurt with Granola 170g

    170g · £13.53/kg
    £2.30
  • Tesco British Mature Grated Cheddar Cheese 250 G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
  • Activia Natural Yoghurt & Red Berries Chia Muesli Breakfast Topper with Spoon 165g

    165g · £13.94/kg
    £2.30
  • Tesco BBQ Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Petits Filous Strawberry Raspberry & Apricot Kids Yoghurt Pots Multipack 18x47g

    6pk · £87.23/kg
    £4.10
  • Sokolow Frankfurters 1Kg

    1kg · £4.90/kg
    £4.90
  • Tesco Finest Finely Sliced Wiltshire Cured Ham 120g

    120g · £35.42/kg
    £4.25
  • Muller Corner Strawberry Shortcake & Chocolate Digestive Yogurts 6 x 124g

    6pk · £44.35/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£32.66/kg)
  • Ernest 100% Sourdough Marvellous Malted Brown 450g

    450g · £6.22/kg
    £2.80
  • Warburtons Gluten Free Artisan Tiger Loaf 400G

    400g · £10.50/kg
    £4.20
    £3.50 Clubcard (£8.75/kg)
  • New Covent Garden Potato & Leek Soup (Only 9 Kitchen Ingredients) 560g

    560g · £5.54/kg
    £3.10
  • Tesco 2 Garlic and Coriander Naans

    2pk · £0.85 each
    £1.70
  • Tesco Deli Wholemeal Rolls 4 Pack

    4pk · £0.39 each
    £1.55
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.67/kg
    £1.00
  • Hartley's Strawberry Jelly 125g

    125g · £8.00/kg
    £1.00
  • Tesco Lemons 4 Pack

    4pk · £0.49 each
    £1.95
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Tesco Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.10 each
    £0.60
  • Rustlers Quarter Pounder Cheese Burger 190 G

    190g · £15.53/kg
    £2.95
  • Tesco Calorie Controlled Sweet and Sour Chicken 380g

    380g · £11.58/kg
    £4.40
  • Najma Halal Spanish Selection Pack 120G

    120g · £32.92/kg
    £3.95
  • Tesco 14 Garlic and Herb Chicken Straws 161g

    161g · £15.22/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Ambrosia Rice Pudding 150G

    150g · £8.33/kg
    £1.25
  • Brace's Luxury Family White Bread - Medium Sliced 800g

    800g · £2.31/kg
    £1.85
  • Tesco Finest Strong And Robust Scottish Smoked Salmon 100G

    100g · £70.00/kg
    £7.00
    £5.55 Clubcard (£55.50/kg)

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Canton Cardiff City

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo