Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Canton Cardiff City

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Youngs Gastro 2 Crispy Lemon Basa Fillets 310G

    310g · £23.87/kg
    £7.40
    £4.40 Clubcard (£14.19/kg)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Asparagus & Tenderstem Broccoli 190G

    190g · £14.74/kg
    £2.80
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Mini Babybel Light Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Quorn Vegan Smoky Ham Free Slice 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Kellogg's Coco Pops Chocos Chocolate Breakfast Cereal 430g

    430g · £9.65/kg
    £4.15
    £3.70 Clubcard (£8.60/kg)
  • Tesco Gouda & Chorizo Rollitos 88g

    88g · £43.75/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Nescafe Azera Americano Decaff Instant Coffee 90g

    90g · £113.89/kg
    £10.25
    £4.50 Clubcard (£50.00/kg)
  • Huel Ready-to-Drink Complete Meal - Vanilla 500ml

    £4.55
    £3.80 Clubcard
  • Sour Patch Kids Fruit Mix Flavour Sweets 120G

    120g · £14.17/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£12.50/kg)
  • Cadbury Wispa Chocolate Bar 8x 23.7g

    190g · £20.26/kg
    £3.85
    £3.65 Clubcard (£19.21/kg)
  • Cadbury Time out Milk chocolate covered Wafer 5x18g

    90g · £21.67/kg
    £1.95
    £1.25 Clubcard (£13.89/kg)
  • Royal Spaghetti Bolognese 400G

    400g · £10.75/kg
    £4.30
    £3.80 Clubcard (£9.50/kg)
  • Pringles Sour Cream & Onion Sharing Crisps 165g

    165g · £16.67/kg
    £2.75
    £1.75 Clubcard (£10.61/kg)
  • Sour Patch Kids Original Gums 120G

    120g · £14.17/kg
    £1.70
    £1.50 Clubcard (£12.50/kg)
  • Huel Ready-to-Drink Complete Meal - Banana 500ml

    £4.55
    £3.80 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Cauliflower Each

    1pk · £1.40 each
    £1.40
  • Tesco Parsnips 500G

    500g · £1.70/kg
    £0.85
  • Tesco Large Fruit Platter 350G

    350g · £11.57/kg
    £4.05
  • Pizza Express Dough Balls 200G

    200g · £24.00/kg
    £4.80
    £2.25 Clubcard (£11.25/kg)
  • Tesco Finest Roasted Hazelnut Yogurt 150G

    150g · £8.67/kg
    £1.30
  • Tesco Grapes 110g (FOS)

    110g · £17.27/kg
    £1.90
  • Tesco Passion Fruit 3 Pack

    3pk · £0.55 each
    £1.65
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Finest 12 Pork Chipolata 375G

    375g · £11.20/kg
    £4.20
  • Tesco Cream Of Tomato Soup 600g

    600g · £3.83/kg
    £2.30
  • Quorn Vegan Smoky Ham Free Slice 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Applewood Slices 160G

    160g · £22.50/kg
    £3.60
  • Tesco Raspberries 150G (C)

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Edwards Of Conwy 2 Gammon Steaks 260G

    260g · £17.12/kg
    £4.45
  • Tesco Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70
  • Blas y Tir Baby Potatoes 750g

    750g · £2.27/kg
    £1.70
  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.37 each
    £1.10
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco 2 Ham & Cheese Slices 300g

    300g · £6.33/kg
    £1.90
  • Tesco Swede

    1pk · £0.75 each
    £0.75
  • Royal Spaghetti Bolognese 400G

    400g · £10.75/kg
    £4.30
    £3.80 Clubcard (£9.50/kg)
  • Tesco Vegetable Spring Rolls 6 Pack 216g

    216g · £17.82/kg
    £3.85
  • Tesco Prawn Mayonnaise Sandwich

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Tesco Boneless Salmon Half Side 500g

    500g · £20.50/kg
    £10.25
  • Authentic Curry Co. Hot Welsh Chicken Curry 320G

    320g · £14.38/kg
    £4.60
  • Tesco Creme Caramel 4x100g

    400g · £4.88/kg
    £1.95
  • Mini Babybel Light Cheese Snacks 6 x 20g

    6pk · £160.00/kg
    £3.20
    £2.25 Clubcard (£112.50/kg)
  • Sierpc Krolewski Cheese Slices 135g

    135g · £20.00/kg
    £2.70
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest Signature Cure 6 Alderwood Smoked Back Bacon 240g

    240g · £21.88/kg
    £5.25
  • Flora Lighter Spread With Natural Ingredients 450G

    450g · £6.44/kg
    £2.90
  • Tesco Gouda & Chorizo Rollitos 88g

    88g · £43.75/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco Chicken & Bacon Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Tesco Finest Carbonara Orzo 700g

    700g · £12.93/kg
    £9.05
  • Tesco Smoked Ham And Mature Cheddar Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • BFree Gluten Free Soft White Wraps 4 x 42g (168g)

    4pk · £94.05/kg
    £3.95
  • Tesco Finest Aberdeen Angus Steak Mince 500G

    500g · £15.20/kg
    £7.60
  • Tesco Pineapple

    1pk · £1.20 each
    £1.20
  • Najma Halal Wafer Thin Turkey 125G

    125g · £32.80/kg
    £4.10
  • Tesco Hot Smoked Salmon Grain Bowl 395g

    395g · £14.81/kg
    £5.85
  • Eastmans 8 Sausage Rolls 480G

    480g · £2.71/kg
    £1.30
  • Stockwell & Co. Lard 250G

    250g · £2.40/kg
    £0.60
  • Tesco 2 Sticky Toffee Puddings 220g

    2pk · £31.36/kg
    £3.45
  • Piatnica High-Protein Cottage Cheese 200g

    200g · £9.00/kg
    £1.80
  • Anchor Lighter Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £11.75/kg
    £4.70
  • Tesco Pork Ribs 700G

    700g · £11.07/kg
    £7.75
  • Tesco British Chicken Breast Mini Fillets 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
  • Tesco Cheese Leek & Bacon Chicken Breasts 390G

    390g · £17.18/kg
    £6.70
  • Tesco Welsh 4 Baking Potatoes Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Tesco BBQ Roast Chicken Wings 350g

    350g · £10.71/kg
    £3.75
  • Tesco Tenderstem Broccoli Tips 120G

    120g · £17.92/kg
    £2.15
  • Brioche Pasquier Pain Au Chocolat 6 Pack

    6pk · £58.89/kg
    £2.65
  • Tesco British Mature Cheddar Cheese 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Canton Cardiff City

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo