Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Ely Cardiff

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Mixed Vegetables 225G (C)

    250g · £8.80/kg
    £2.20
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest Shiitake Mushrooms 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
    £2.10 Clubcard (£16.80/kg)
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Tesco British Medium Cheddar 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Dove Advanced Care Go Fresh Pomegranate 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Warburtons Thin Sliced Seeded Protein Bagels 4 Pack

    4pk · £0.59 each
    £2.35
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Chocolate Choux Buns 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.80 Clubcard (£0.90 each)
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • Tesco Italian Inspired Smoked Selection 120G

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Deliciously Ella Chocolate Dipped Fruit And Nuts 90g

    90g · £42.22/kg
    £3.80
    £3.00 Clubcard (£33.33/kg)
  • Birds Eye 8 Breaded Cod Fish Fingers 240g

    240g · £22.92/kg
    £5.50
    £4.50 Clubcard (£18.75/kg)
  • Tesco 8 Crispy Tempura King Prawns 140g

    140g · £18.93/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Finest Salted Caramelised Nut Selection 150g

    150g · £20.00/kg
    £3.00
    £2.50 Clubcard (£16.67/kg)
  • Tesco Milled Flax Seed Mix 175G

    175g · £13.71/kg
    £2.40
    £1.90 Clubcard (£10.86/kg)
  • Zombie Variety Fruit Snack Bar Multipack 4x25g

    4pk · £134.00/kg
    £3.35
    £3.00 Clubcard (£120.00/kg)
  • Tesco 12 Pigs in Blankets 240g

    240g · £12.50/kg
    £3.00
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Grated Parmigiano Reggiano 100G

    100g · £35.50/kg
    £3.55
  • Tesco Chicken Breast Fillets 650g (c)

    650g · £7.92/kg
    £5.15
  • Tesco Spaghetti & Meatballs 400G

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Tesco Italian Inspired Smoked Selection 120G

    120g · £32.08/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Tesco British Chicken Thighs 600G (C)

    600g · £5.50/kg
    £3.30
  • Tesco Welsh Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Tesco Fresh Egg Custard Tarts 2 Pack

    2pk · £0.53 each
    £1.05
  • Tesco Mixed Vegetables 225G (C)

    250g · £8.80/kg
    £2.20
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Chocolate Choux Buns 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.80 Clubcard (£0.90 each)
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Tesco Broccoli 375G

    375g · £2.67/kg
    £1.00
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Warburtons Thin Sliced Seeded Protein Bagels 4 Pack

    4pk · £0.59 each
    £2.35
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco German Style Salami Slices 12 Pack 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10
  • Tesco Express Green Beans 220G

    220g · £5.45/kg
    £1.20
  • Tesco Ripe & Ready Avocados Twin Pack

    2pk · £0.90 each
    £1.80
  • Tesco Shredded Iceberg 130g (c)

    130g · £5.00/kg
    £0.65
  • Tesco Coriander 15G (C)

    15g · £66.67/kg
    £1.00
  • Tesco Smoked Back Bacon Rashers 300G

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Arla Protein on the go Strawberry yogurt 200g

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Tesco Red Onions 3 Pack

    3pk · £0.40 each
    £1.20
  • Tesco Bunched Spring Onions 100G (C)

    100g · £7.00/kg
    £0.70
  • The Laughing Cow Original Cheese Spread Triangles x8 120g

    120g · £21.67/kg
    £2.60
  • Tesco Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Tesco Chestnut Mushroom 250G

    250g · £5.20/kg
    £1.30
  • Tesco Smoked Salmon Sushi 135g

    135g · £25.19/kg
    £3.40
  • Old El Paso Crunchy 12 Taco Shells 135g

    135g · £20.74/kg
    £2.80
  • Tesco Melton Mowbray Pork Pies 6 Pack 300g

    300g · £11.17/kg
    £3.35
  • Tesco Finest All Butter Croissants 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Tesco Finest Cottage Pie 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • New York Bakery Co Sesame Bagels 5 Pack

    5pk · £0.45 each
    £2.25
  • Yeo Valley Natural Greek Style Yogurt 450G

    450g · £6.44/kg
    £2.90
  • Jaffa Orange Minimum 4 Pack (C)

    5pk · £0.63 each
    £3.15
  • Tesco Basil 15G

    15g · £60.00/kg
    £0.90
  • Tesco British Medium Cheddar 10 Slices, 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
    2 for £4.50 Clubcard
  • Lemons 3Pack Express

    3pk · £0.65 each
    £1.95
  • Tesco Smoked Ham & Cheddar Sandwich

    1pk · £2.85 each
    £2.85
  • Tuna & Sweetcorn Sandwich

    1pk · £2.35 each
    £2.35
  • Popits Bite-Sized Cucumbers 180g

    180g · £11.94/kg
    £2.15
  • Abra-Ca-Debora Buttermilk Pancakes 240G

    240g · £13.33/kg
    £3.20
  • Dragon Mature Welsh Cheddar Cheese 350 G

    350g · £10.71/kg
    £3.75
  • Genius Gluten Free Pancakes 6 pack

    6pk · £0.53 each
    £3.15
  • Tesco Calorie Controlled Chicken In Mushroom Sauce 370G

    370g · £11.89/kg
    £4.40
  • Blas y Tir Baking Potatoes 1.5kg

    1kg · £2.35/kg
    £2.35
  • Tesco Halloumi 225G

    225g · £10.44/kg
    £2.35
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Tesco Carrot & Houmous 100g

    100g · £13.00/kg
    £1.30
  • Tesco Chicken & Bacon Sub

    1pk · £3.10 each
    £3.10

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Ely Cardiff

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo