Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Canterbury Whitefriars

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • Tesco Fairtrade Organic Bananas 5 Pack

    5pk · £0.40 each
    £2.00
    £1.80 Clubcard (£0.36 each)
  • Tesco Sliced Leeks 200g

    200g · £6.75/kg
    £1.35
    £1.10 Clubcard (£5.50/kg)
  • Tesco Finest Jersey Whole Milk 1L

    £2.30
    £2.05 Clubcard
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Oatly Whole Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Oatly Semi Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Tesco Finest Comte Aop 180G

    180g · £30.83/kg
    £5.55
    £4.95 Clubcard (£27.50/kg)
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
    £1.75 Clubcard (£3.89/kg)
  • Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g

    450g · £6.89/kg
    £3.10
    £2.00 Clubcard (£4.44/kg)
  • Activia Rhubarb Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • Yeo Valley Kefir Yogurt Mango & Passion Fruit 350G

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Tesco Made Without Added Nitrite British 12 Smoked Streaky Bacon Rashers 250g

    250g · £12.20/kg
    £3.05
    £2.55 Clubcard (£10.20/kg)
  • Bury Black Pudding 4 Slices 230G

    230g · £7.61/kg
    £1.75
    £1.45 Clubcard (£6.30/kg)
  • Sabra Houmous Extra 200G

    200g · £15.50/kg
    £3.10
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco BBQ Roast Chicken Mini Fillets 170g

    170g · £27.06/kg
    £4.60
    £3.85 Clubcard (£22.65/kg)
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Tesco Finest Buttermilk Pancakes with Maple Syrup 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£0.54 each)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Eastmans Cooked Ham Slices 400g

    400g · £5.88/kg
    £2.35
  • Tesco Apple & Grape Snack Pack 80G

    80g · £6.88/kg
    £0.55
  • Tesco Finest 2 Salmon, Spinach & Lemon Fishcakes 290g

    290g · £15.86/kg
    £4.60
  • Tesco Deli Multiseed White Rolls 4 Pack

    4pk · £0.39 each
    £1.55
  • Quorn Meat Free Peppered Steaks 2 Pack, 196G

    196g · £24.23/kg
    £4.75
  • Pukka Vegan Sausage Roll 130G

    130g · £18.08/kg
    £2.35
  • Tesco Mango & Passion Fruit Pot 250g

    250g · £15.60/kg
    £3.90
  • Berlinki Premium Z Szynki Pork Sausage 225g

    225g · £11.78/kg
    £2.65
  • Ms Molly's Lightly Fruited Cake 440g

    1pk · £1.65 each
    £1.65
  • Coco Di Mama Chicken Caesar & Bacon Ciabatta

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Tesco Cottage Pie 750G

    750g · £7.20/kg
    £5.40
  • Hochland Cascaval Clasic Cheese 250g

    250g · £25.40/kg
    £6.35
  • Tesco 2 x 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 600g

    2pk · £12.00/kg
    £3.60
  • ST. EWE FREE RANGE EGGS Original Family Pack Mixed Weight 15 Eggs

    15pk · £0.46 each
    £6.90
  • New Covent Garden Classic Chicken Soup (20g Protein Per Pack) 560g

    560g · £5.54/kg
    £3.10
  • Yeo Valley Kefir Yogurt Mango & Passion Fruit 350G

    350g · £7.86/kg
    £2.75
    £2.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Bury Black Pudding 4 Slices 230G

    230g · £7.61/kg
    £1.75
    £1.45 Clubcard (£6.30/kg)
  • Hartley's 10 Cal Raspberry Jelly 175g

    175g · £6.86/kg
    £1.20
  • Tesco Free From Chicken, Bacon & Mayonnaise Sandwich

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Tesco Prawn Layered Salad 300G

    300g · £10.67/kg
    £3.20
  • Tesco Lamb Leg Steaks 300G

    300g · £25.00/kg
    £7.50
  • Cauldron Foods Tofu Pieces 160G

    160g · £25.63/kg
    £4.10
  • Violife Original Grated Vegan Cheese Alternative 175g

    175g · £20.57/kg
    £3.60
  • Warburtons Gluten Free Super Soft Sliced Square Rolls 4 pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
  • Tesco 12 Pork Sausages 681G

    £3.30
  • Schar Gluten-Free Soft White Sliced Bread Loaf

    300g · £12.50/kg
    £3.75
  • Taste Original Chicken Satay Snack 40G

    40g · £32.50/kg
    £1.30
  • Tesco Mango 450G

    450g · £12.22/kg
    £5.50
  • Tesco Classic Round Tomatoes 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
  • Tesco Finest Hickory Smoked Extra Mature Cheddar Cheese 300g

    300g · £20.67/kg
    £6.20
  • Eastmans Cooked Ham Slices 125g

    125g · £8.80/kg
    £1.10
  • Le Rustique Pasteurised Camembert 250G

    250g · £17.20/kg
    £4.30
  • Tesco Slow Cooked Beef Brisket In Gravy 380G

    380g · £17.76/kg
    £6.75
  • TESCO Apple, Mango, Strawberry and Blueberry 210g

    210g · £14.76/kg
    £3.10
  • Philadelphia Light Soft Cheese Mini Tubs 4 x 35g

    140g · £17.86/kg
    £2.50
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Tesco Large Free Range Eggs 12 Pack

    12pk · £0.34 each
    £4.05
  • The Vegetarian Butcher Happy Go Clucky 180g

    180g · £22.50/kg
    £4.05
  • Tesco Finest Comte Aop 180G

    180g · £30.83/kg
    £5.55
    £4.95 Clubcard (£27.50/kg)
  • Violife Epic Cheddar Cheese Alternative 200g

    200mg · £19,500.00/kg
    £3.90
  • HIDE Jerk BBQ Pulled Pork, Chickpea & Grain Bowl 332g

    332g · £17.17/kg
    £5.70
  • Tesco Slow Cooked Sweet Chilli Chicken Wings 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Cheestrings Twisted Cheese Snacks 4 Pk, 80 G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Yeo Valley Organic Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £15.75/kg
    £6.30
  • Squeaky Bean Vegan Crispy Bacon 50g

    50g · £68.00/kg
    £3.40
  • Tesco Bake at Home Ciabatta Rolls 4 pack

    240g · £7.29/kg
    £1.75
  • Tesco Breaded Chicken Goujons 270g (C)

    270g · £11.48/kg
    £3.10
  • Tahira Chicken Sausage With Tikka 500G

    500g · £7.40/kg
    £3.70

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Canterbury Whitefriars

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo