- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Offers (212)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Stuffed Whole Chicken 1.45kg
1.45kg · £6.90/kg£10.00Le Rustique Jean Verrier Fromager Camembert 250g
250g · £17.40/kg£4.35Sainsbury's Maple Cured Bacon, Lettuce & Tomato Sandwich
1pk · £3.60 each£3.60Sainsbury's Mixed Berries 200g
200g · £18.50/kg£3.70Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs
12pk · £0.34 each£4.05Sainsbury's Baking Sweet Potatoes 500g
500g · £5.00/kg£2.50Gressingham Crispy Duck 540g
540g · £20.46/kg£11.05Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)
100g · £53.00/kg3 for £12£5.30Sainsbury's ASC Oak Smoked Scottish Salmon, Taste the Difference 100g (Ready to eat)
100g · £65.00/kg£6.50Coco di Mama Spicy Chicken Milanese & Mozzarella On Sourdough
1pk · £5.45 each£5.45Cathedral City Our Extra Mature Cheddar 350g
350g · £12.43/kg£4.35Sainsbury's Slow Cooked British Pork Ribs Smokey BBQ Sauce 646g (Serves 2)
646g · £9.29/kg£1.15 off£6.00£7.15Fage Total 0% Fat Greek Recipe Strained Yoghurt 450g
450g · £10.78/kg£4.85Sainsbury's Mango 250g
250g · £13.80/kg£3.45Sainsbury's Smoked Salmon & Cream Cheese on Oatmeal Bread
1pk · £4.05 each£4.05Charlie Bigham's Cottage Pie 650g
650g · £18.69/kg£12.15Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's Smoked Bacon Lardons 250g
250g · £17.80/kg£4.45Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Fage Total 0% Fat Natural Fat Free Greek Recipe Strained Yoghurt 150g
150g · £14.00/kg£2.10Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's British Mature Grated Cheddar Cheese 250g
250g · £15.00/kg£3.75Sainsbury's 3 Roast Beef Slices 85g
85g · £34.71/kg£2.95New York Bakery Sourdough 5 Pack Bagels
5pk · £0.48 each£2.40Sainsbury's Taste the Difference Vivaldi Baking Potatoes
4pk · £0.56 each£2.25Yeo Valley Organic Strawberry Live Whole Milk Yogurt 450g
450g · £6.00/kg£2.70Sainsbury's Whole Cucumber
1pk · £1.05 each£1.05Sainsbury's SO Organic 6 Free Range British Eggs Medium
6pk · £0.60 each£3.60Sainsbury's Cauliflower Cheese, Taste the Difference 400g (Serves 2)
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's Taste the Difference 6 Golden Yolk Free Range British Eggs 328g
6pk · £1.50/kg£2.95JS Red Onions x3
3pk · £0.47 each£1.40Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g
225g · £39.56/kg£8.90Sainsbury's Chantenay Carrots 400g
400g · £2.88/kg£1.15Sainsbury's 2 Boneless Scottish Salmon Fillets 240g
240g · £25.83/kg£6.20Sainsbury's Unsalted British Butter 250g
250g · £8.60/kg£2.15Sainsbury's Raspberries 150g
150g · £17.67/kg£2.65Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 500g
500g · £3.50/kg£1.75Apetina Original Paneer Cheese 225g
225g · £13.33/kg£3.00Yeo Valley Organic Natural Live Smooth & Creamy Yogurt 450g
450g · £5.89/kg£2.65Black Sheep Craft Tiger Bloomer Bread 800g
800g · £3.38/kg£2.70Sainsbury's Gold Kiwi, Taste the Difference
4pk · £0.94 each£3.75
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g
88g · £18.75/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£11.36/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Fanta Fruit Twist 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Dine in for two
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£15.002 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 2)
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£8.50Taste the Difference Dine in for 2
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£18.00
Grab and Go Snacks
Philadelphia Garlic & Herbs 165g
165g · £17.27/kg£2.85Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Walkers Monster Munch Pickled Onion Snacks Grab Bag Crisps 40g
40g · £37.50/kg£1.50Mug Shot Roast Chicken Flavour Pasta 60g
60g · £19.17/kg£1.15Nando's Bag & Bake Medium 20g
20g · £80.00/kg£1.60Sainsbury's Firecracker Chicken Breast Mini Fillets 305g
305g · £12.62/kg£3.85Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's Coconut Cream 250ml
250ml · £9.20/L£2.30Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Peanut Butter Smooth 340g
340g · £5.59/kg£1.90Sainsbury's Rich Roast Instant Coffee Granules 200g
200g · £13.25/kg£2.65Sainsbury's Sparkling Lemon and Lime Flavoured Spring Water 1L
1L · £1.05/L£1.05Sainsbury's Tie Top Pedal Bin Liners Bags x30 30L
30pk · £0.09 each£2.70San Pellegrino Sparkling Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95
Autumn is here
Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g
400g · £9.50/kg£3.80Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4
4pk · £0.36 each£1.45Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Sausages & Mash 400g
400g · £11.00/kg£4.40Sainsbury's British Asparagus Tips 125g
100g · £23.00/kg£2.30Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g
240g · £6.88/kg£1.65Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Sainsbury's Taste The Difference Carrot Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 700g
700g · £12.86/kg£9.00Sainsbury's Curly Leaf Kale
200g · £6.25/kg£1.25Cadbury Instant Hot Chocolate 300g
300g · £10.00/kg£1.40 off£3.00£4.40Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15Sainsbury's Cauliflower
1pk · £1.50 each£1.50Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 400g
400g · £11.35/kg25% off£4.54£6.05
Autumn Flavours
Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)
4pk · £24.48/kg£2.35
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70Maltesers Mini Chocolate Christmas Reindeers 59g
59g · £38.98/kg£2.30HARIBO Limited Edition Merry-Mix 160g
160g · £7.81/kg£1.25Cadbury Heroes 270g Chocolate Pouch
270g · £25.19/kg£6.80Jacob's Mini Twiglets 200g
200g · £17.25/kg£3.45
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g
600g · £3.38/kg25% off£2.03£2.70Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g
455g · £9.80/kg25% off£4.46£5.95TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g
480g · £9.29/kg25% off£4.46£5.95TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g
472g · £9.45/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g
200g · £9.95/kg25% off£1.99£2.65Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Taste the Difference 6 Smoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
220g · £16.55/kg25% off£3.64£4.85Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Sticky Toffee Pudding, Taste the Difference 400g
400g · £12.85/kg25% off£5.14£6.85Sainsbury's Taste the Difference 2 Smoked Haddock Fishcakes 290g
290g · £11.90/kg25% off£3.45£4.60Sainsbury's British Sweet Spear Carrots, Taste the Difference 450g
450g · £3.76/kg25% off£1.69£2.25Sainsbury's Half Ciabatta, Taste the Difference x2
270g · £8.07/kg25% off£2.18£2.90Sainsbury's Taste the Difference Extra Mature Cheddar & Red Onion Flatbread 255g
255g · £9.84/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Taste the Difference 6 Unsmoked Air Dried Dry Cured Back Bacon Rashers 220g
6pk · £2.76/kg25% off£3.64£4.85
Dine In Like You're Dining Out
The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g
300g · £17.33/kg£5.20The Spice Tailor Original Tikka Masala 300g
300g · £17.33/kg£5.20Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80The Spice Tailor Thai Red Curry 275g
275g · £18.36/kg£5.05Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans
2pk · £10.19/kg£2.65Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g
300g · £6.67/kg£2.00Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40The Spice Tailor Keralan Coconut Curry 225g
225g · £23.11/kg£5.20Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg
1kg · £8.25/kg£8.25THE SPICE TAILOR Malaysian Laksa Curry 275g
275g · £18.55/kg£5.10Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Baby Ghost Munchkin Pumpkin
350g · £4.14/kg£1.45Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50Sainsbury's Mixed Squash Single
1pk · £1.75 each£1.75