Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Asda Express - Westway Express Petrol

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Matches in-store prices

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping

Offers (361)

  • 0

    MOTH Espresso Martini 125ml

    125ml · £47.20/L

    3 for £9

    £5.90

  • 0

    Gordon's Special Dry London Gin and Slimline Tonic Ready to Drink 250ml Can

    250ml · £15.00/L

    3 for £9

    £3.75

  • 0

    Ciroc Tropical Passion Sparkling Vodka Drink 5% vol 250ml Can

    250ml · £18.40/L

    3 for £9

    £4.60

  • 0

    Carlsberg Export Lager Beer 4 x 568ml Pint Cans

    4pk · £3.43/L

    2 for £10

    £7.80

  • 0

    Strongbow Dark Fruit Cider 440ml

    4pk · £3.98/L

    2 for £10

    £7.00

  • 0

    Strongbow Original Apple Cider Can 4.5% ABV 4 x 440ml

    4pk · £3.61/L

    2 for £10

    £6.35

  • 0

    Tooth & Claw Cat Amongst Tropical IPA 440ml

    440ml · £9.89/L

    2 for £5.50

    £4.35

  • 0

    Beavertown Neck Oil Session IPA 440ml

    440ml · £9.66/L

    2 for £5.50

    £4.25

  • 0

    Duvel Tripel Hop Citra Belgian IPA 330ml

    330ml · £11.52/L

    2 for £5.50

    £3.80

  • 0

    Au Vodka Pink Lemonade 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    Absolut Cocktails Espresso Martini 200ml

    200ml · £18.50/L

    3 for £9

    £3.70

  • 0

    Au Vodka Cherryade 330ml

    330ml · £15.30/L

    3 for £9

    £5.05

  • 0

    Hobgoblin Ruby Beer 4 x 568ml

    4pk · £3.39/L

    2 for £10

    £7.70

  • 0

    Hobgoblin Gold Beer 4 x 568ml

    4pk · £3.39/L

    2 for £10

    £7.70

  • 0

    Westons Stowford Press Sweet Apple Orchard Cider 4 x 440ml

    1.76L · £3.13/L

    2 for £10

    £5.50

  • 0

    Corona 10 Extra Cans 440ml

    10pk · £3.09/L

    £4 off

    £13.60

    £17.60

  • 0

    Butter Side Up Chardonnay 75cl

    750ml · £15.80/L

    £3.15 off

    £11.85

    £15.00

  • 0

    Red Bull Energy Drink 8 x 250ml

    8pk · £5.08/L

    £3.39 off

    £10.16

    £13.55

  • 0

    WKD Original Cherry Ice Vodka Mix 700ml

    700ml · £6.93/L

    3 for £9

    £4.85

  • 0

    Tanqueray Flor de Sevilla Gin and Tonic 6.5% vol 250ml

    250ml · £17.00/L

    3 for £9

    £4.25

  • View all (361)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Asda Spinach & Ricotta Tortelloni 300g

    300g · £8.17/kg
    £2.45
  • Summer Grill by ASDA 4 Quarter Pounder Beef Burgers 454g

    454g · £12.44/kg
    £5.65
  • ASDA Tender Chicken Breast Mini Fillets 400g

    400g · £13.13/kg
    £5.25
  • Asda Classic Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.85 each
    £3.85
  • Asda Coleslaw 300g

    300g · £5.33/kg
    £1.60
  • Asda Iceberg Lettuce 200g

    200g · £6.50/kg
    2 for £1.90
    £1.30
  • Muller Myprotein Chocolate Flavour Pudding 200g

    200g · £13.75/kg
    £2.75
  • Warburtons Farmhouse Bread 800g

    800g · £2.50/kg
    £2.00
  • Asda Seasoned Southern Fried Chicken Thighs & Drumsticks 800g

    800g · £6.50/kg
    £5.20
  • Asda British Mild Cheddar 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Mission Wraps Original 367g

    6pk · £0.31 each
    £1.85
  • Asda Four Cheese Tortelloni 300g

    300g · £8.17/kg
    £2.45
  • Dairylea Regular Processed Cheese-spread 145 Gr

    145g · £15.52/kg
    £2.25
  • Asda Meal for One Spaghetti & Meatballs 400g

    400g · £10.25/kg
    2 for £6.50
    £4.10
  • Asda Creamy Greek Style Yogurt 500g

    500g · £2.70/kg
    5 for £5
    £1.35
  • Asda Tuna Mayo on Soft White

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Asda 5 Slices Honey Roast Dry Cured Ham 120g

    120g · £23.33/kg
    3 for £7
    £2.80
  • Asda Grower's Selection Sweetclems 600g

    600g · £3.25/kg
    £1.95
  • ASDA Crispy Breaded Chicken Goujons 300g

    300g · £14.00/kg
    £4.20
  • Wall's Jumbo Pork Sausage Roll 130g

    130g · £10.38/kg
    £1.35
  • Warburtons Soft Thick White Toastie Bread 800g

    800g · £2.19/kg
    £1.75
  • Asda Grated Mozzarella 250g

    250g · £12.60/kg
    2 for £5.45
    £3.15
  • Ginsters Chicken & Mushroom Slice 170g

    170g · £16.47/kg
    £2.80
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Asda British Mature Cheddar 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Muller Myprotein Chocolate Flavor Mousse 200g

    200g · £12.25/kg
    £2.45
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • Hartley's Jelly Strawberry Flavour 125g

    125g · £8.40/kg
    £1.05
  • ASDA 10 Smoked Back Bacon Rashers 310g

    310g · £8.06/kg
    £2.50
  • Asda Tangy & Zesty Lemons

    4pk · £0.41 each
    £1.65
  • Asda Royal Gala Apples

    6pk · £0.33 each
    £1.95
  • Asda Grower's Selection British Carrots 500g

    500g · £1.40/kg
    £0.70
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 5 x 22.5g

    112.5g · £21.69/kg
    £0.81 off
    £2.44£3.25
  • Asda Stonebaked Spicy Fajita Chicken Pizza 365g

    365g · £10.96/kg
    2 for £6.50
    £4.00
  • Asda 4 Slices Corned Beef 125g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Babybel Mini Original Cheese 6 x 20g (120g)

    120g · £25.42/kg
    £3.05
  • Asda British Red Leicester 400g

    400g · £10.13/kg
    2 for £5.45
    £4.05
  • Strings & Things Cheestrings 4 x 20g (80g)

    80g · £27.50/kg
    £2.20
  • Warburtons Medium Sliced Wholemeal Bread 400g

    400g · £3.13/kg
    £1.25
  • Asda 16 Tasty Seafood Sticks 250g

    250g · £6.60/kg
    £1.65
  • Dairylea Lunchers Ham And Cheese Convenience Meals 65g

    65g · £29.23/kg
    £1.90
  • Asda Exceptional Prawn Cocktail 200g

    200g · £23.75/kg
    £4.75

Best Sellers 📈

View all (35)
  • Calpol Infant Sugar-Free Oral Suspension Paracetamol 2+ Months 100ml

    100ml · £44.00/L
    £4.40
    Restricted
  • Calpol SixPlus Sugar-Free Suspension Paracetamol 6+ Years 80ml

    80ml · £56.88/L
    £4.55
    Restricted
  • Gaviscon Double Action Mint Flavour 12 Chewable Tablets

    12pk · £0.40 each
    £4.80
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Asda Shades Everyday Kitchen Towels 2 Rolls

    2pk · £1.28 each
    £0.55 off
    £2.55£3.10
  • Asda Zesty Lemon Washing Up Liquid 500ml

    500ml · £1.90/L
    £0.95
  • Domestos Extended Germ-Kill Original Bleach 750ml

    750ml · £2.13/L
    £1.60
  • Asda Cucumber

    1pk · £1.25 each
    2 for £1.90
    £1.25
  • Asda Grower's Selection Sweet Peppers 500g

    3pk · £0.85 each
    £2.55
  • Asda Banana Each (Single)

    1pk · £0.35 each
    £0.35
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Refreshing & Sweet Seedless Red Grapes 500g

    500g · £5.20/kg
    £2.60
  • Asda Crisp & Juicy Seedless Green Grapes 500g

    500g · £5.00/kg
    £2.50
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • ASDA Flavourful Reduced Fat Beef Steak Mince 500g

    500g · £13.20/kg
    £6.60
  • Cadbury Crunchie Rocks Chocolate 100g

    100g · £26.50/kg
    £2.65
  • Betty Crocker Velvety Vanilla Cake Mix 425g

    425g · £9.41/kg
    £4.00
  • Cadbury Fingers Milk Chocolate Biscuits 114 Gr

    114g · £24.56/kg
    £2.80

Cosy Nights In🍂

View all (9)
  • Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Coated Sharing Peanuts 150g

    150g · £23.00/kg
    £3.45
  • That’s Nuts Walkers Smoky Bacon Coated Peanuts Grab Bag 40g

    40g · £31.25/kg
    £1.25
  • Butterkist Sweet & Salty Popcorn 100g

    100g · £23.50/kg
    £2.35
  • Walkers BBQ Sauce Grab Bag Crisps 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Walkers Bugles Southern Style BBQ Sharing Snacks Crisps 110g

    110g · £16.82/kg
    £1.85
  • Galaxy Counters Milk Chocolate Buttons Pouch Bag 112g

    112g · £21.43/kg
    £2.40
  • Cadbury Drinking Hot Chocolate 500g

    500g · £11.20/kg
    £5.60
  • GU Banoffee Cheesecake 2 x 86g (172g)

    172g · £24.71/kg
    £4.25
  • GU Salted Caramel Cheesecake 2 x 82g (164g)

    164g · £28.66/kg
    £4.70

Life in the Express Lane 💚🚀

View all (14)
  • Beer, Ale, Cider

    1pk · £5.50 each
    £5.50
  • Feelin' Fresh

    1pk · £1.90 each
    £1.90
  • Fill Your Freezer

    1pk · £7.50 each
    £7.50
  • Heinz Mix & Match

    1pk · £4.65 each
    £4.65
  • Margs & Marghs

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Meat, Fish and Poultry

    1pk · £11.00 each
    £11.00
  • Meals in Minutes

    1pk · £6.50 each
    £6.50
  • Meal Deal

    1pk · £5.00 each
    £5.00
  • Pasta & Sauce

    1pk · £3.00 each
    £3.00
  • Picnic Picky Bits

    1pk · £7.00 each
    £7.00
  • Premium Meal Deal

    1pk · £6.00 each
    £6.00
  • Spritz Me! 🍊

    1pk · £20.00 each
    £20.00
  • The Big Brekkie

    1pk · £10.00 each
    £10.00
  • Yogurt Bowl

    1pk · £6.00 each
    £6.00

In-Store Price Match

View all (25)
  • Asda Onion Rings 150g

    150g · £9.00/kg
    £1.35
  • Nurofen for Children Strawberry Oral Suspension 3mths to 9yrs Ibuprofen 100ml

    100ml · £50.00/L
    £5.00
    Restricted
  • Calpol SixPlus Fast Melts Paracetamol Strawberry Flavour 6+ Years 12s

    12pk · £0.52 each
    £6.25
    Restricted
  • Asda Ibuprofen 200mg Caplets 16 Caplets

    16pk · £0.04 each
    £0.60
    Restricted
  • Asda Max Strength Cold & Flu Day & Night Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.16 each
    £2.55
    Restricted
  • Asda Paracetamol 500mg Capsules 16 Capsules

    16pk · £0.06 each
    £0.90
    Restricted
  • Calpol Infant Oral Suspension Paracetamol For 2+ Months 100ml

    100ml · £40.50/L
    £4.05
    Restricted
  • Asda Shades So Soft 6 White Long-Lasting Rolls

    6pk · £0.88 each
    £5.25
  • Harringtons Dry Adult Dog Food, Rich in Lamb & Rice 1.7kg

    1.7kg · £3.97/kg
    £6.75
  • Asda Hero Adult Dog Gravy Selection Meaty & Poultry 6 x 400g (2.4kg)

    2.4kg · £1.92/kg
    £4.60
  • Homefire Kiln Dried Logs

    16.5L · £0.48/L
    2 for £10
    £8.00
  • Fairy Original Washing Up Liquid Green with LiftAction 320ML

    320ml · £3.91/L
    £1.25
  • Asda Original Thick Bleach 750ml

    750ml · £1.40/L
    £1.05
  • Aptamil 3 Toddler Milk 1-3 Years 200ml

    200ml · £6.00/L
    £1.20
  • Asda Grower's Selection British Strawberries 227g

    227g · £11.45/kg
    £2.60
  • Asda Fresh Tastes Mango Fingers 140g

    140g · £14.29/kg
    £2.00
  • Asda Fresh Tastes Pineapple Fingers 200g

    200g · £10.25/kg
    £2.05
  • Simple Kind to Skin Cleansing Wipes Bio-degradable 25 wipes

    25pk · £0.12 each
    £2.95
  • ASDA Flavourful Lean Beef Steak Mince

    500g · £13.00/kg
    2 for £11
    £6.50
  • Kinder Surprise 20g

    20g · £77.50/kg
    £1.55

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Asda Express - Westway Express Petrol

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo