Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Extra - Accrington

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • McVitie's Signature Dark Chocolate Rounds Biscuits 109g

    109g · £25.69/kg
    £2.80
    £1.90 Clubcard (£17.43/kg)
  • Cadbury Wispa Chocolate Bar 8x 23.7g

    190g · £20.26/kg
    £3.85
    £3.65 Clubcard (£19.21/kg)
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Watermelon Wedges 550G

    550g · £7.82/kg
    £4.30
    £3.50 Clubcard (£6.36/kg)
  • Tesco Figs Minimum 3 Pack

    3pk · £0.93 each
    £2.80
    £1.80 Clubcard (£0.60 each)
  • Tesco Finest Rossafina Tomatoes 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Oatly Whole Oat Drink Chilled 1L

    £3.10
    £2.40 Clubcard
  • Smarties Split Pot Vanilla Flavour Yogurt 4X107g

    4pk · £35.51/kg
    £3.80
    £3.25 Clubcard (£30.37/kg)
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Activia Rhubarb Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    4pk · £32.17/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£17.39/kg)
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Big Pots 4 x 85g

    4pk · £28.82/kg
    £2.45
    £1.90 Clubcard (£22.35/kg)
  • Quorn Vegan Smoky Ham Free Slice 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Tesco 10 Chicken Satay Bites 120G

    120g · £20.42/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest Buttermilk Pancakes with Maple Syrup 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£0.54 each)
  • Tesco Finest Brioche Burger Buns 4 pack

    4pk · £0.53 each
    £2.10
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • New York Bakery Co Wholemeal Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
    £1.65 Clubcard (£0.33 each)
  • Blue Dragon Chicken Fried Rice Ready Meal 250g

    250g · £15.80/kg
    £3.95
    £2.95 Clubcard (£11.80/kg)
  • Tesco Garlic Baguette 205g

    205g · £6.59/kg
    £1.35
    £1.15 Clubcard (£5.61/kg)
  • Nestle Nesquik Strawberry Flavour Cereal 310g

    310g · £13.71/kg
    £4.25
    £3.25 Clubcard (£10.48/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Egg Waffles 8 pack

    200g · £13.00/kg
    £2.60
  • Tesco British Pastrami Slices 100g

    100g · £24.00/kg
    £2.40
  • Richmond Meat-Free Sausages 8 Pack 304g

    304g · £9.21/kg
    £2.80
  • Higgidy Roasted Tomato, Broccoli and Spinach Quiche 380G

    380g · £14.87/kg
    £5.65
  • Tesco Southern Fried Chicken Tenders 305g

    305g · £17.87/kg
    £5.45
  • Squeaky Bean Ready To Eat Chicken Style Pieces - Sweet Smokey BBQ 130g

    130g · £30.00/kg
    £3.90
  • Yop Strawberry Multiserve Yoghurt Drink 825g

    825g · £2.97/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Buttermilk Pancakes with Maple Syrup 4 Pack

    4pk · £0.60 each
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£0.54 each)
  • Tesco Cooked Beef Slices 125g

    125g · £18.80/kg
    £2.35
  • Tesco Cauliflower Cheese 350G

    350g · £6.71/kg
    £2.35
  • Tesco Perfectly Ripe Mango

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Pizza Express Dough Balls 200G

    200g · £24.00/kg
    £4.80
    £2.25 Clubcard (£11.25/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Pots Of Joy 350G

    350g · £10.71/kg
    £3.75
  • New York Bakery Co Wholemeal Bagels 5 Pack

    5pk · £0.47 each
    £2.35
    £1.65 Clubcard (£0.33 each)
  • Tesco Greek Style Natural Yogurt 1Kg

    1kg · £2.05/kg
    £2.05
  • St Pierre Burger Buns 4 pack

    4pk · £0.83 each
    £3.30
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 250g

    250g · £16.00/kg
    £4.00
  • Tesco Garlic & Herb Chicken Kievs 375g

    375g · £15.73/kg
    £5.90
  • TESCO FRENCH LE ROULE GARLIC AND HERBS SOFT CHEESE 125 g

    125g · £22.40/kg
    £2.80
  • Tesco British Chicken Drumsticks 1Kg

    1kg · £2.80/kg
    £2.80
  • Jason's Sourdough White Ciabattin Bread with Grains & Seeds 580g

    580g · £4.91/kg
    £2.85
  • Quorn Vegan Smoky Ham Free Slice 100G

    100g · £34.00/kg
    £3.40
    £3.00 Clubcard (£30.00/kg)
  • Sheldon's Family-Filling Potato Cakes 4 Pack

    4pk · £0.44 each
    £1.75
  • Tesco Triple Chocolate Chip Pancakes 6 Pack

    6pk · £0.29 each
    £1.75
  • Tesco Extra Large Cauliflower Each

    1pk · £2.80 each
    £2.80
  • Tesco Finest Green Grapes Seedless 500G

    500g · £7.10/kg
    £3.55
  • Jason's Recipe No 08 White Sourdough Ciabattin Bread 580g

    580g · £4.91/kg
    £2.85
  • Tesco Broccoli Cheese 350G

    350g · £6.71/kg
    £2.35
  • Creamfields 4 Pack Strawberry Raspberry Yogurt Pouches 320G

    4pk · £17.50/kg
    £1.40
  • Warburtons Soft White Sandwich Rolls 12 Pack

    12pk · £0.19 each
    £2.30
  • Tesco Ripe Bananas 5 Pack

    5pk · £0.18 each
    £0.90
  • Tesco Finest Brioche Burger Buns 4 pack

    4pk · £0.53 each
    £2.10
    £1.70 Clubcard (£0.43 each)
  • Suntrail Farms Nectarines Minimum 4

    4pk · £0.61 each
    £2.45
  • Tesco Sweet Peppers 500G

    500g · £4.60/kg
    £2.30
  • Tesco 2 Garlic Baguette 410g

    410g · £5.12/kg
    £2.10
  • Tesco Iceberg Lettuce Each

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Tesco 10 Chicken Satay Bites 120G

    120g · £20.42/kg
    £2.45
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Prawn Cocktail 170G

    170g · £23.82/kg
    £4.05
  • Tesco Ginger 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Warburtons Crumpets 9 Pack

    9pk · £0.16 each
    £1.40
  • Eastmans Cheese & Bacon Quiche 400G

    400g · £7.13/kg
    £2.85
  • Tesco Sweet Chilli Chicken Wrap

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Tesco Finest Rossafina Tomatoes 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Red Cabbage Each

    1pk · £1.10 each
    £1.10
  • Tesco Figs Minimum 3 Pack

    3pk · £0.93 each
    £2.80
    £1.80 Clubcard (£0.60 each)
  • Tesco Shredded Iceberg 130G

    130g · £5.00/kg
    £0.65
  • Tesco Finest Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £4.50/kg
    £2.70
    £1.75 Clubcard (£2.92/kg)
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Tesco Brown Onions 3 Pack

    3pk · £0.33 each
    £1.00
  • Cheestrings Original 8Pk Cheese Snacks 160G

    8pk · £180.00/kg
    £3.60
  • Wildlife Choobs Strawberry Raspberry & Apricot Kids Yoghurt Tubes 6x37g

    6pk · £39.19/kg
    £1.45
  • Nestle Rolo Dessert 2X65g

    2pk · £36.15/kg
    £2.35
    £1.30 Clubcard (£20.00/kg)
  • Hearty Food Co Cheese & Ham Pizza 124G

    124g · £6.85/kg
    £0.85
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Anchor Salted Butter 200G

    200g · £16.50/kg
    £3.30
    £2.45 Clubcard (£12.25/kg)
  • Tesco Medium Sliced White Bread 800g

    800g · £1.00/kg
    £0.80
  • Tesco Strawberries 400G

    400g · £7.25/kg
    £2.90

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Extra - Accrington

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo