- All categories
- Fruit
- Vegetables
- Salad & Herbs
- Milk, Eggs, Dairy
- Cheese
- Yoghurt
- Meat, Poultry, Fish
- Meat Alternatives
- Deli, Dips, Food To Go
- Bakery
- Pizza, Pasta, Ready Meals
- Desserts
- Ice Cream
- Frozen
- Crisps, Snacks, Biscuits
- Chocolate & Sweets
- Fruit Juice & Smoothies
- Water, Soft Drinks, Mixers
- Beer & Cider
- Wine & Sparkling
- Spirits & Premixed Drinks
- Cooking Sauces & Ingredients
- Tins & Cans
- Sugar, Flour, Baking
- Rice, Pasta, Pulses, Noodles
- Table Sauces & Condiments
- Tea, Coffee, Hot Drinks
- Cereal & Cereal Bars
- Jams, Honey, Spreads
- Baby
- Laundry, Cleaning, Household
- Pet
- Sexual Wellness
- Beauty & Toiletries
- Health Care
- Flowers
- Gifts, Parties, Toys
- Tobacco & Vaping
Earn with Nectar
Earn points on your order. Link or sign up now.
Going the extra mile
This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.Free delivery
New users only. Min spend £10. Fees apply.
Offers (143)
Fresh or your money back
Covered by our Freshness Promise
Sainsbury's Red Seedless Grapes
500g · £5.50/kg£2.75Sainsbury's Roast British Chicken Thighs 450g
450g · £7.78/kg£1 off£3.50£4.50Sainsbury's Roast British Chicken Breast Slices 180g
180g · £25.00/kg£4.50Sainsbury's Tuna & Sweetcorn Pasta 300g
300g · £12.67/kg£3.80Herta The Original 10 Classics Frankfurters 350g
350g · £10.43/kg£3.65Sainsbury's 2 Garlic & Herb Chicken Kyivs 260g
260g · £12.50/kg£0.50 off£3.25£3.75Ginsters Cornish Pasty Original 227g
227g · £13.88/kg£3.15Sainsbury's Buffalo Chicken
1pk · £3.50 each£3.50Sainsbury's Cajun Spiced British Chicken Breast Grills 180g
180g · £23.61/kg£4.25Taste Original Chicken Satay Skewers 96g
96g · £31.25/kg£3.00Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas
5pk · £0.27 each£1.35Coco di Mama Pesto Chicken Balance Bowl 248g
248g · £19.96/kg£4.95Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Sainsbury's Chicken with Sage & Onion Stuffing on White Bread
1pk · £3.70 each£3.70Sainsbury's Chicken Salad Sandwich
1pk · £3.65 each£3.65Sainsbury's 4 British Quarter Pounder Beef Burgers 454g
454g · £9.36/kg£4.25Sainsbury's Strawberries 400g
400g · £9.68/kg£3.87Onken Strawberry 450g
450g · £3.89/kg£0.75 off£1.75£2.50Sainsbury's Soft Multiseed Farmhouse Thick Sliced Wholemeal Bread, Taste the Difference 800g
800g · £2.94/kg£2.35Sainsbury's Grated Mozzarella 250g
250g · £15.00/kg£3.75Biotiful Gut Health Kefir Drink Original 500ml
500ml · £6.70/L£3.35Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's Strawberries 250g
250g · £9.60/kg£2.40Sainsbury's White Seedless Grapes
500g · £5.50/kg£2.75Sainsbury's Free Range Egg & Cress on Malted Bread
1pk · £2.10 each£2.10Sainsbury's Classic Triple Chicken & Bacon, Egg & Cress and Smoked Ham & Cheddar
1pk · £4.00 each£4.00Sainsbury's Blueberries 150g
150g · £17.00/kg£2.55Sainsbury's Lemon Loose
1pk · £0.40 each£0.40Large Avocado
1pk · £1.35 each£1.35Sainsbury's Greek Style Natural Yogurt 500g
500g · £3.50/kg£1.75Sainsbury's 6 Medium British Free Range Eggs
6pk · £0.38 each£2.30Président Le Brie 200g
200g · £19.75/kg£3.95Sainsbury's Brioche Burger Buns x4
4pk · £0.30 each£1.20Sainsbury's Avocado
2pk · £1.03 each£2.05Sainsbury's Tenderstem Broccoli 200g
200g · £9.50/kg£1.90Sainsbury's Tangerines 600g
600g · £3.17/kg£1.90Sainsbury's Taste the Difference Multiseed Wholemeal Farmhouse Loaf 430g
430g · £4.19/kg£1.80Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85Sainsbury's Red Seedless Grapes
170g · £6.47/kg£1.10Arla Skyr Natural Icelandic Style Yogurt 450g
450g · £6.89/kg£3.10Sainsbury's Pink Lady Apples
4pk · £0.79 each£3.15Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Elephant Atta 8 Chapattis 360g
360g · £6.25/kg£2.25Sainsbury's Limes
1pk · £0.30 each£0.30
Save with Nectar Prices
Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies
6pk · £0.58 each£3.50£1.75 Nectar Price (£0.29 each)Mr Kipling 8 Angel Slices
8pk · £0.38 each£3.00£2.00 Nectar Price (£0.25 each)Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g
130g · £19.23/kg£2.50£1.35 Nectar Price (£10.38/kg)Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Milk Chocolate Bar 180g
180g · £18.33/kg£3.30£2.50 Nectar Price (£13.89/kg)Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g
195g · £22.56/kg£4.40£2.70 Nectar Price (£13.85/kg)Dr Pepper 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Bakewell Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g
72g · £22.92/kg£1.65£1.00 Nectar Price (£13.89/kg)Fanta Orange Zero 2L Bottle
2L · £1.20/L£2.40£1.75 Nectar Price (£0.88/L)Mr Kipling 6 Country Slices
6pk · £0.54 each£3.25£1.47 Nectar Price (£0.25 each)
Meal deals
Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£5.50Premium Lunch Meal Deal
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.502 for £6.50 Ready Meals
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£6.50Taste the Difference Pizza and Bread
For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk£7.50
Grab and Go Snacks
Philadelphia Light 165g
165g · £17.27/kg£2.85
In Store Prices
Evian Natural Mineral Water 75cl
75cl · £2.67/L£2.00Bounty Coconut & Milk Chocolate Snack Bar Duo 57g
57g · £22.81/kg£1.30Buxton Still Natural Mineral Water 1L
1L · £1.95/L£1.95Dr. Oetker Bicarbonate of Soda 200g
200g · £8.75/kg£1.75Highland Spring Still Spring Water 750ml
750ml · £2.00/L£1.50Indo Mie Instant Noodles Special Chicken Flavour 75g
75g · £9.33/kg£0.70KA Sparkling Black Grape 330ml
330ml · £2.73/L£0.90Lucozade Sport Drink Orange 500ml
500ml · £4.30/L£2.15Sainsbury's Bay Leaves 3g
3g · £416.67/kg£1.25Sainsbury’s Cat Milk 3x200ml
600ml · £4.42/L£2.65Sainsbury's 100 Round Cotton Wool Double Faced Pads
100pk · £0.02 each£2.00Sainsbury's Click & Seal Food & Freezer Bags 20 Bags Medium
20pk · £0.09 each£1.85Sainsbury's Garlic Granules 58g
58g · £21.55/kg£1.25Sainsbury's Harissa Paste, Inspired to Cook 90g
90g · £23.89/kg£2.15Sainsbury's + Healthcare Ibuprofen 200mg Capsules 16 Capsules
16pk · £0.07 each£1.10RestrictedSainsbury's Mixed Herbs 14g
14g · £89.29/kg£1.25Sainsbury's Non Stick Baking Paper
£2.45Sainsbury's Paprika 44g
44g · £28.41/kg£1.25Sainsbury's Peanut Butter Smooth 340g
340g · £5.59/kg£1.90Sainsbury's Rosemary 22g
22g · £56.82/kg£1.25
Autumn is here
Sainsbury's British Baking Potatoes
4pk · £0.21 each£0.85Sainsbury's Taste the Difference Belgian Chocolate Cake 395g
395g · £12.66/kg£5.00Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g
345g · £14.49/kg£5.00Sainsbury's Mashed Potato 400g
400g · £3.38/kg£1.35Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g
100g · £12.50/kg£1.25 off£1.25£2.50Sainsbury's Taste the Difference Beef Lasagne 400g
400g · £13.75/kg£5.50Propercorn Sweet & Salty Popcorn 30g
30g · £50.00/kg£1.50Walkers Sensations Lime & Coriander Chutney Sharing Poppadoms Crisps 82.5g
82.5g · £38.18/kg£3.15Sainsbury's Taste the Difference Lemon Drizzle Cake 405g
405g · £12.35/kg£5.00Flipz Milk Chocolate Coated Pretzels 90g
90g · £24.44/kg£2.20Sainsbury's Taste the Difference Coffee & Walnut Cake 400g
400g · £12.50/kg£5.00Sainsbury's Sweetheart Cabbage
1pk · £0.95 each£0.95Sainsbury's Taste the Difference Red Velvet Cake 390g
390g · £12.82/kg£5.00Maryland Choc Chip 200g
200g · £11.50/kg£2.30Cadbury Dairy Milk Fingers Milk Chocolate Covered Biscuits 114g
114g · £26.32/kg£3.00Nutella 20 Biscuits 276g
276g · £17.21/kg£4.75Oreo Original Vanilla Flavour Sandwich Biscuits 154g
154g · £12.66/kg£1.95OREO Double Creme Cocoa Sandwich Cookies with Vanilla Flavour Biscuits Pack 157 g
157g · £12.42/kg£1.95Belvita 5 x 50g Soft Bakes Multipack Chocolate Hazelnut Flavour Cereal Snack Bars
250g · £13.80/kg£3.45Jammie Dodgers Raspberry Flavour 140g
140g · £9.29/kg£1.30
Autumn Flavours
Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g
600g · £4.43/kg25% off£2.66£3.55Sainsbury's Chocolate & Pistachio Sticky Buns 165g
165g · £30.00/kg£4.95
Why Wait For Christmas?
KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)
8pk · £15.10/kg£2.50Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g
475g · £19.26/kg£9.15Celebrations Milk Chocolate Tub 500g
500g · £18.30/kg£9.15Quality Street 550g
550g · £16.64/kg£9.15Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition
154g · £11.69/kg£1.80Oreo 6 White Enrobed 246g
246g · £9.76/kg£2.40Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g
6pk · £23.75/kg£4.75Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80Maltesers Multipack Chocolate Reindeers 5 x 29g
5pk · £3.45/kg£0.60 off£2.50£3.10Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar
100g · £22.00/kg£2.20Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g
70g · £22.14/kg£1.55Cadbury Puds Egg 35g
35g · £28.57/kg£1.00Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g
110g · £20.91/kg£2.30Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g
74g · £29.73/kg£2.20Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g
101g · £24.75/kg£2.50Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate
34g · £25.37/kg£0.85Maltesers Reindeer Chocolate Christmas Treat 29g
29g · £31.03/kg£0.90M&M's Crispy Milk Chocolate Christmas Santa Treat 29g
29g · £24.14/kg£0.10 off£0.70£0.80M&M's Christmas Mini Santa Chocolate Bag 55g
4pk · £7.73/kg£1.70Maltesers Mini Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treats Bag 59g
59g · £28.81/kg£1.70
Save 25% on Selected Taste The Difference
Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Baguettes, Taste the Difference x2 250g
2pk · £0.90 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g
250g · £8.40/kg25% off£2.10£2.80TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g
484g · £9.21/kg25% off£4.46£5.95Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g
340g · £7.62/kg25% off£2.59£3.45Sainsbury's Taste the Difference Raspberry Conserve 340g
340g · £8.06/kg25% off£2.74£3.65Sainsbury's Freshly Squeezed Smooth Orange Juice, Taste the Difference 1L
1L · £2.81/L25% off£2.81£3.75Sainsbury's Buttermilk Pancakes, Taste the Difference x4
4pk · £0.45 each25% off£1.80£2.40Sainsbury's Taste the Difference Pistachio Créme 300g
300g · £15.50/kg25% off£4.65£6.20Sainsbury's Caramelised Onion Chutney, Taste the Difference 230g
215g · £8.88/kg25% off£1.91£2.55Sainsbury's Basil & Pine Nuts Ravioli, Taste the Difference 250g
250g · £12.32/kg25% off£3.08£4.10Sainsbury's Orzo Pasta, Taste the Difference 500g
500g · £3.60/kg25% off£1.80£2.40Sainsbury's Tomato & Mascarpone Pasta Sauce, Taste the Difference 350g
340g · £6.94/kg25% off£2.36£3.15Sainsbury's Taste the Difference Madagascan Vanilla Extract 38ml
38ml · £63.16/L25% off£2.40£3.20Sainsbury's Taste the Difference Coleslaw 300g
300g · £5.27/kg25% off£1.58£2.10Sainsbury's Gourmet Sea Salt Crisps, Taste the Difference 150g
150g · £8.73/kg25% off£1.31£1.75Sainsbury's Oranges, Taste the Difference x4
4pk · £0.54 each25% off£2.14£2.85Sainsbury's Sea Salt & Cider Vinegar Crisps, Taste the Difference 150g
150g · £8.73/kg25% off£1.31£1.75Sainsbury's Taste the Difference Roasted Garlic & Extra Virgin Olive Oil Flatbread 195g
195g · £12.87/kg25% off£2.51£3.35Sainsbury's Taste the Difference 4 All Butter Croissants 228g
4pk · £11.01/kg25% off£2.51£3.35
Dine In Like You're Dining Out
Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g
640g · £9.06/kg£5.80Sainsbury's Large King Prawns 150g
150g · £25.00/kg£3.75Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g
640g · £12.19/kg£7.80Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g
320g · £10.78/kg£3.45Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g
250g · £4.80/kg£1.20Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g
120g · £11.67/kg£1.40Sainsbury's Young Spinach 260g
260g · £7.31/kg£1.90
Spooky Season
Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g
72g · £22.92/kg£1.65Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour
5pk · £0.51 each£2.55Sainsbury's Sour Spiders 130g
130g · £9.62/kg£1.25Decorated White Chocolate Lollipop 27g
27g · £46.30/kg£1.25Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g
100g · £17.50/kg£1.75Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls
6pk · £0.33 each£2.00Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g
154g · £10.71/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Monster Islands Fizzy Foamies 170g
170g · £7.94/kg£1.35Sainsbury's Mallow-Ween Marshmallows 130g
130g · £9.62/kg£1.25Sainsbury's Milk Chocolate Pumpkins Net 75g
75g · £22.00/kg£1.65Sainsbury's Gruesome Gummies 6 x 11g (66g)
6pk · £21.21/kg£1.40Cadbury 4 Pumpkin Patch Cakes
4pk · £0.85 each£3.40Mr Kipling 8 Fiendish Fancies
8pk · £0.39 each£3.15McVitie's Jaffa Cake Original Bars 5 Pack
5pk · £0.45 each£2.25HARIBO 600g
600g · £6.67/kg£1 off£4.00£5.00Wotsits Bag of Bones Cheese Corn Puffs Sharing Snacks 120g
120g · £22.92/kg£2.75Sainsbury's Carving Pumpkin
1pk · £2.50 each£2.50