Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Superstore - Sheldon

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Finest Rossafina Tomatoes 300g

    300g · £8.50/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Finest All Rounder Potatoes 2Kg

    2kg · £1.55/kg
    £3.10
    £2.55 Clubcard (£1.28/kg)
  • Tesco Baby Spinach 220G

    220g · £9.09/kg
    £2.00
    £1.50 Clubcard (£6.82/kg)
  • St Ewe Original Large Free Range Eggs 10 Pack

    10pk · £0.51 each
    £5.10
    £4.15 Clubcard (£0.42 each)
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Finest Piccobella Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 950G

    950g · £5.05/kg
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£3.42/kg)
  • Muller Corner Vanilla & Banana Yogurts with Chocolate Balls & Flakes 6 x 124g

    6pk · £44.35/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£32.66/kg)
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • TESCO finest Cherrywood Smoked Beef Aberdeen Angus Beef Burgers 340g

    340g · £21.76/kg
    £7.40
    £5.50 Clubcard (£16.18/kg)
  • Tesco Finest All Butter Pain Au Chocolat 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • New York Bakery 5 Sourdough Bagels

    5pk · £0.49 each
    £2.45
    £1.60 Clubcard (£0.32 each)
  • Mr Kipling Lemon Cake Slices 6 Pack

    6pk · £0.60 each
    £3.60
    £2.20 Clubcard (£0.37 each)
  • Tesco Finest Sugarbelle Tomatoes 220G

    220g · £11.59/kg
    £2.55
    2 for £4 Clubcard
  • Tesco Mango, Coconut & Lime Mini Chicken Breast Fillets 300g

    300g · £21.83/kg
    £6.55
    £5.00 Clubcard (£16.67/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Biotiful Gut Health Kefir Milk Drink Original 1 Litre

    £4.40
  • Tesco Chicken Caesar Salad 185G

    185g · £20.27/kg
    £3.75
  • Tesco Bacon & Egg Sandwich

    1pk · £3.10 each
    £3.10
  • Tesco Treacle Tart 395g

    395g · £14.05/kg
    £5.55
  • Tesco King Prawn Ring With Sweet Chilli Dip 280G

    280g · £26.43/kg
    £7.40
  • The Delicious Dessert Company 2 Millionaire Eclairs

    2pk · £1.85 each
    £3.70
  • Tesco Extra Mature Cheddar Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • GetPro 18g Chocolate & Hazelnut High Protein Pudding 180g

    18g · £127.78/kg
    £2.30
  • Tesco Finest Dine In Golden-baked Potato Dauphinoise 400g

    400g · £9.38/kg
    £3.75
  • Tesco Large Chicken Fillet Pack 1.6Kg

    1kg · £12.10/kg
    £12.10
    £11.00 Clubcard (£11.00/kg)
  • Mini Babybel Original Cheese Snacks 10 x 20g

    10pk · £180.00/kg
    £3.60
  • Tesco Bbq Chicken, Bacon & Cheese Sandwich

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • The Pizza Company Garlic Doughballs 165G

    165g · £29.09/kg
    £4.80
  • Tesco Finest Free Range 6 Golden Yolk Eggs

    6pk · £0.56 each
    £3.35
  • St Pierre Croissant Loaf 380g

    380g · £10.00/kg
    £3.80
  • New York Bakery 5 Sourdough Bagels

    5pk · £0.49 each
    £2.45
    £1.60 Clubcard (£0.32 each)
  • Yeo Valley Organic Natural Yogurt 950G

    950g · £5.05/kg
    £4.80
    £3.25 Clubcard (£3.42/kg)
  • Tesco Mango, Coconut & Lime Mini Chicken Breast Fillets 300g

    300g · £21.83/kg
    £6.55
    £5.00 Clubcard (£16.67/kg)
  • Tesco Beef Medallion Steak 227G

    227g · £20.04/kg
    £4.55
  • Muller Corner Vanilla & Banana Yogurts with Chocolate Balls & Flakes 6 x 124g

    6pk · £44.35/kg
    £5.50
    £4.05 Clubcard (£32.66/kg)
  • Hovis Best of Both Medium Bread 800g

    800g · £1.69/kg
    £1.35
  • Tesco Butterpak Spreadable - Slightly Salted 500g

    500g · £5.10/kg
    £2.55
  • Tesco British Pork Belly Slices 500g

    500g · £12.60/kg
    £6.30
  • Tesco Pink Lady Apples 5 Pack

    5pk · £0.67 each
    £3.35
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • TESCO finest Cherrywood Smoked Beef Aberdeen Angus Beef Burgers 340g

    340g · £21.76/kg
    £7.40
    £5.50 Clubcard (£16.18/kg)
  • Yeo Valley Organic Greek Recipe 5% Fat Natural 850g

    850g · £7.76/kg
    £6.60
  • Tesco British Mild Cheddar Cheese 400G

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Mixed Sized Free Range Eggs 15 Pack

    805g · £5.09/kg
    £4.10
  • Tesco 2 Minted Lamb Steaks 250G

    250g · £25.60/kg
    £6.40
  • Lurpak Butter - Slightly Salted 200g

    200g · £16.00/kg
    £3.20
  • Tesco Large Garlic

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Cheestrings Original Cheese Snacks 4 Pack 80G

    4pk · £112.50/kg
    £2.25
  • Hearty Food Company Cheese & Tomato Pizza 114g

    114g · £6.14/kg
    £0.70
  • Daelmans Authentic Dutch Caramel Stroopwafels 8 Pack 230g

    230g · £12.39/kg
    £2.85
  • Tesco Finest All Butter Pain Au Chocolat 4 Pack

    4pk · £0.84 each
    £3.35
    £2.75 Clubcard (£0.69 each)
  • Tesco British Chicken Breast Fillets 350g

    350g · £8.57/kg
    £3.00
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    £6.00
    Clubcard
  • Tesco Wafer Thin Roast Chicken Slices 125g

    125g · £12.80/kg
    £1.60
  • St Ewe Original Large Free Range Eggs 10 Pack

    10pk · £0.51 each
    £5.10
    £4.15 Clubcard (£0.42 each)
  • Tesco Green Seedless Grapes Pack 500G

    500g · £4.80/kg
    £2.40
    £2.15 Clubcard (£4.30/kg)
  • Tesco Cajun Chicken Escalopes 350g

    350g · £17.14/kg
    £6.00
  • Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

    1kg · £4.50/kg
    £4.50
    £4.45 Clubcard (£4.45/kg)
  • Tesco Baby Potatoes 1Kg

    1kg · £1.20/kg
    £1.20
  • Tesco Chicken & Sweetcorn Sandwich Filler 235g

    235g · £9.36/kg
    £2.20
  • Tesco Finest All Butter Scones 4 Pack

    4pk · £0.63 each
    £2.50
  • Petits Filous Strawberry & Apricot Kids Yoghurt Big Pots 4x85g

    85g · £28.82/kg
    £2.45
  • Tesco Fresh Cut Coriander 30G

    30g · £20.00/kg
    £0.60
  • Tesco Whole Cucumber Each

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Tesco British Crumbed Ham Slices 120g

    120g · £20.42/kg
    £2.45
  • Tesco Butter Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Pomegranate Seeds 80G

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Tesco Grated Mozzarella 250G

    250g · £11.60/kg
    £2.90
    2 for £4.50 Clubcard
  • Tesco Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.60/kg
    £5.30
  • Cathedral City Mature Cheddar Cheese 350 G

    350g · £13.43/kg
    £4.70
  • Tesco Unsmoked Back Bacon Rashers 10 Pack 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • LA FAMIGLIA RANA Meal Deal for £6 Clubcard Price

    Buy 1 Pasta, 1 Bread & 1 Sauce
    £6.00
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Superstore - Sheldon

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo