Skip to:ContentFooter
Deliveroo
  • Offers
    Offers
  • Save with Nectar Prices
    Save with Nectar Prices
  • Meal Deals
    Meal Deals
  • Grab and Go Snacks
    Grab and Go Snacks
  • In Store Prices
    In Store Prices
  • Autumn is here
    Autumn is here
  • Mornings Made Better
    Mornings Made Better
  • Freshers Week
    Freshers Week
  • Why Wait For Christmas?
    Why Wait For Christmas?
  • Save 25% on Selected Taste The Difference
    Save 25% on Selected Taste The Difference
  • Dine In Like You're Dining Out
    Dine In Like You're Dining Out
  • Fruit
    Fruit
  • Vegetables
    Vegetables
  • Salad & Herbs
    Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
    Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
    Cheese
  • Yoghurt
    Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
    Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
    Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
    Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
    Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
    Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
    Desserts
  • Ice Cream
    Ice Cream
  • Frozen
    Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
    Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
    Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
    Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
    Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
    Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
    Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
    Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
    Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
    Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
    Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
    Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
    Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
    Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
    Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
    Jams, Honey, Spreads
  • Baby
    Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
    Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
    Pet
  • Sexual Wellness
    Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
    Beauty & Toiletries
  • Health Care
    Health Care
  • Flowers
    Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
    Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
    Tobacco & Vaping

Berries

  • Sainsbury's Blueberries 150g

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Sainsbury's Strawberries 250g

    250g · £9.60/kg
    £2.40
  • Sainsbury's Strawberries 400g

    400g · £9.68/kg
    £3.87
  • Sainsbury's Mixed Berries 200g

    200g · £18.50/kg
    £3.70
  • Sainsbury's Raspberries 150g

    150g · £17.67/kg
    £2.65

Bananas

  • Sainsbury's 5 Fairtrade Bananas

    5pk · £0.27 each
    £1.35
  • Sainsbury's SO Organic 6 Fairtrade Bananas

    6pk · £0.40 each
    £2.40

Citrus Fruit

  • Sainsbury's Limes

    1pk · £0.30 each
    £0.30
  • Sainsbury's Tangerines 600g

    600g · £3.17/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g

    600g · £3.38/kg
    25% off
    £2.03£2.70
  • Sainsbury's Oranges, Taste the Difference x4

    4pk · £0.54 each
    25% off
    £2.14£2.85
  • Sainsbury's 4 Unwaxed Lemons

    4pk · £0.40 each
    £1.60
  • Sainsbury's Lemon Loose

    1pk · £0.40 each
    £0.40
  • Sainsbury's Easy Peeler (each)

    1pk · £0.40 each
    £0.40
  • Sainsbury's Satsumas 600g

    600g · £3.17/kg
    £1.90
  • Sainsbury's 5 Oranges

    5pk · £0.40 each
    £2.00

Apples & Pears

  • Sainsbury's Pink Lady Apples

    4pk · £0.79 each
    £3.15
  • Sainsbury's Royal Gala Apples x4

    4pk · £0.51 each
    £2.05
  • Sainsbury's Pink Lady Apple Single

    1pk · £0.65 each
    £0.65
  • Sainsbury's Jazz Apples

    4pk · £0.64 each
    £2.55
  • Sainsbury's SO Organic Royal Gala Apples

    6pk · £0.50 each
    £3.00
  • Sainsbury's Conference Pears

    4pk · £0.73 each
    £2.90
  • Sainsbury's Conference Pears x4

    4pk · £0.50 each
    £2.00

Grapes

  • Sainsbury's Red Seedless Grapes

    500g · £6.00/kg
    £3.00
  • Sainsbury's White Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75
  • Sainsbury's Mixed Seedless Grapes

    500g · £5.50/kg
    £2.75

Prepared Fruit

  • Sainsbury's Mango 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Sainsbury's Melon 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Apple & Grape 130g

    130g · £15.00/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Pineapple & Mango 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's On the Go Apple, Grape & Strawberry 135g

    135g · £14.44/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Pineapple 300g

    300g · £10.83/kg
    £3.25
  • Sainsbury's On the Go Watermelon 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's On the Go Pineapple 160g

    160g · £12.19/kg
    £1.95
  • Sainsbury's Melon Medley 300g

    300g · £10.83/kg
    £3.25
  • Sainsbury's Pomegranate 80g

    80g · £23.75/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Watermelon 300g

    300g · £10.83/kg
    £3.25

Other Fruit

  • Sainsbury's Kiwi Fruit

    6pk · £0.25 each
    £1.50
  • Sainsbury's Crownless Pineapple

    1pk · £1.45 each
    £1.45
  • Baby Watermelon

    1pk · £3.45 each
    £3.45
  • Sainsbury's Plums

    400g · £5.50/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Yellow Flesh Nectarines

    4pk · £0.69 each
    £2.75
  • Sainsbury's Gold Kiwi, Taste the Difference

    4pk · £0.94 each
    £3.75
  • Sainsbury's Peach Punnet (Min x4)

    4pk · £0.63 each
    £2.50
  • Sainsbury's Peaches

    4pk · £0.69 each
    £2.75

Offers

  • Sainsbury's Easy Peelers, Taste the Difference 600g

    600g · £3.38/kg
    25% off
    £2.03£2.70
  • Sainsbury's Oranges, Taste the Difference x4

    4pk · £0.54 each
    25% off
    £2.14£2.85
  • View Vegetables

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo