Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Birkenhead

Allergens and info

Delivery unavailable to your location

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

Save with Clubcard

See all
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Dove Men+Care Clean Comfort 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • St.Ewe Rich Yolk Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.68 each
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£0.60 each)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Crunchie Bits Chocolate Bar 180g

    180g · £18.89/kg
    £3.40
    £2.40 Clubcard (£13.33/kg)
  • Haribo Tangfastics 175G

    175g · £9.71/kg
    £1.70
    £1.00 Clubcard (£5.71/kg)
  • Tesco Roast Chicken Slices 180g

    180g · £25.56/kg
    £4.60
    £4.20 Clubcard (£23.33/kg)
  • Bertolli Original Spread 450G

    450g · £9.00/kg
    £4.05
    £3.60 Clubcard (£8.00/kg)
  • Tesco Mozzarella & Slow Roasted Tomatoes 200G

    200g · £19.25/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Warburtons Crumpets 6 Pack

    6pk · £0.17 each
    £1.00
    £0.90 Clubcard (£0.15 each)
  • Mr Kipling Cherry Bakewell Cake Tarts 6 Pack

    6pk · £0.73 each
    £4.35
    £2.60 Clubcard (£0.43 each)
  • Fairy Platinum Plus All In One Lemon Dishwasher 36 capsules 558g

    558g · £25.09/kg
    £14.00
    £11.00 Clubcard (£19.71/kg)
  • Cadbury Raspberry Chocolate Mini Rolls Cakes 10 Pack

    10pk · £0.52 each
    £5.15
    £3.50 Clubcard (£0.35 each)
  • Fairy Max Power Eucalyptus Anti-Bacterial Washing Up Liquid 545ml

    £3.95
    £3.55 Clubcard
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)
  • Mr Kipling Vanilla Birthday Cake Tarts 4 Pack

    4pk · £0.68 each
    £2.70
    £1.45 Clubcard (£0.36 each)
  • Pizza Express Garlic Dough Balls 95 G

    95g · £31.58/kg
    £3.00
    £1.25 Clubcard (£13.16/kg)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Warburtons Original Farmhouse 800g

    800g · £2.38/kg
    £1.90
  • Tesco Edam Cheese 10 Slice 250G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Tesco British Cooked Ham Slices 120g

    120g · £20.42/kg
    £2.45
  • Tesco Finest Wild Garlic Crispy Chicken Kiev 395g

    395g · £22.91/kg
    £9.05
  • GetPro 18g Chocolate & Hazelnut High Protein Pudding 180g

    18g · £147.22/kg
    £2.65
  • Tesco Finest 4 Pork Sausage Rolls 188G

    188g · £21.28/kg
    £4.00
  • Tesco British Beef Rump Steak 255G

    255g · £18.43/kg
    £4.70
  • Tesco Chicken Caesar Wrap

    1pk · £3.35 each
    £3.35
  • Tesco Chocolate Sundae 125g

    125g · £16.80/kg
    £2.10
  • Tesco Mascarpone Cheese 250 G

    250g · £12.60/kg
    £3.15
  • Tesco Wild Rocket 60G

    60g · £20.83/kg
    £1.25
  • Tesco Green Olives with Slow Roasted Tomatoes 160g

    160g · £24.06/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • Onken Naked Strawberry Yogurt Pouch 110G

    110g · £16.36/kg
    £1.80
  • Tesco Finest Coleslaw 300g (C)

    300g · £8.17/kg
    £2.45
  • Tesco Cooked & Peeled King Prawns 150G

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • Tesco 16 Spicy Chorizo Slices 80G

    80g · £21.25/kg
    £1.70
  • Saint Agur Blue Cheese 150G

    150g · £30.00/kg
    £4.50
  • Tesco Chicken & Bacon Pasta Bake 750G

    750g · £7.20/kg
    £5.40
  • Tesco Chocolate Filled Crepes 6 pack

    192g · £14.58/kg
    £2.80
  • Tesco BBQ Roast Chicken Slices 160g

    160g · £24.69/kg
    £3.95
  • Tesco Chicken Triple Sandwich

    1pk · £3.50 each
    £3.50
  • Big & Free Large White Free Range Eggs 10 Pack

    10pk · £0.53 each
    £5.25
  • Arla LactoFREE Mature Cheddar Cheese 200g

    200g · £15.75/kg
    £3.15
  • Leerdammer Light Cheese Slices 160g

    160g · £19.38/kg
    £3.10
  • Tesco Brioche Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.30 each
    £1.20
  • Tesco Finest Wholemeal Seeds & Grains Loaf 800g

    800g · £2.88/kg
    £2.30
  • The Gym Kitchen Chicken & Chorizo Meatballs 160g

    160g · £28.75/kg
    £4.60
  • Tesco Sausage & Ham Fresh Tortelloni 300g

    300g · £9.33/kg
    £2.80
  • Tesco Smoked Ham & Cheddar Sandwich

    1pk · £2.85 each
    £2.85
  • Ginsters Peppered Steak Slice 170G

    170g · £17.06/kg
    £2.90
    £2.25 Clubcard (£13.24/kg)
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Auntys Golden Syrup Steamed Puddings 2 X 95G

    95g · £20.53/kg
    £1.95
  • Tesco Gala Apple Minimum 5 Pack (C)

    6pk · £0.35 each
    £2.10
    £1.85 Clubcard (£0.31 each)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Tesco Mashed Potato 450G

    450g · £3.00/kg
    £1.35
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 45g

    45g · £30.00/kg
    £1.35
  • Tesco Fat Free Cottage Cheese 300G

    300g · £7.33/kg
    £2.20
  • Tesco Mediterranean Style Vegetable Quiche 400g

    400g · £8.88/kg
    £3.55
  • Ambrosia Ready To Eat Creamed Rice Pudding 4 X 120G

    4pk · £30.83/kg
    £3.70
    £3.20 Clubcard (£26.67/kg)
  • Tesco Red Chillies 60G

    60g · £9.17/kg
    £0.55
  • Hartley's Sugar Free Raspberry Jelly 125g

    115g · £8.70/kg
    £1.00
  • The Laughing Cow Original Cheese Spread Triangles x8 120g

    120g · £21.25/kg
    £2.55
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 280G

    280g · £14.11/kg
    £3.95
    £3.00 Clubcard (£10.71/kg)
  • Tesco Finest 14 Month Parma Ham 50G

    50g · £57.00/kg
    £2.85
  • Tesco Finest Dine In Luxury Fish Pie 700g

    700g · £12.93/kg
    £9.05
  • Pizza Express BBQ Chicken & Red Onion Pizza 272g

    272g · £22.06/kg
    £6.00
    £3.50 Clubcard (£12.87/kg)
  • Wasabi Spicy Korean Chicken with Fried Rice 400g

    400g · £15.63/kg
    £6.25
  • Tesco Genoa Fruit Cake

    1pk · £3.30 each
    £3.30
  • Tesco Fresh Egg Custard Tarts 2 Pack

    2pk · £0.53 each
    £1.05
  • Graham's The Family Dairy Protein 25G Strawberry Pack 200G

    200g · £8.00/kg
    £1.60
  • Tesco Mozzarella & Slow Roasted Tomatoes 200G

    200g · £19.25/kg
    £3.85
    2 for £6.50 Clubcard
  • The Gym Kitchen Korean BBQ Chicken Wrap

    1pk · £3.35 each
    £3.35

Meal deals

  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Birkenhead

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo