Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Sainsbury's Supermarket - Sprucefield

Allergens and info

7.50 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Earn with Nectar

    Earn points on your order. Link or sign up now.

  • Going the extra mile

    This is an extended delivery order. Delivery times and fees may be higher.
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Offers (494)

  • 0

    Coca-Cola Zero sugar 8 x 330ml

    2.64L · £1.42/L

    £2 off

    £3.75

    £5.75

  • 0

    Walkers Sensations Thai Sweet Chilli Sharing Bag Crisps 150g

    150g · £12.33/kg

    £0.90 off

    £1.85

    £2.75

  • 0

    Dark Horse Chardonnay 750ml

    750ml · £12.33/L

    £2 off

    £9.25

    £11.25

  • 0

    Budweiser Beer 10 x 440ml

    10pk · £2.27/L

    £2.50 off

    £10.00

    £12.50

  • 0

    M&M's Peanut Chocolate More to Share Pouch Bag 200g

    200g · £13.50/kg

    £1.70 off

    £2.70

    £4.40

  • 0

    Lu Le Petit Chocolat Chocolate Topped Biscuits 100g

    100g · £12.50/kg

    £1.25 off

    £1.25

    £2.50

  • 0

    Sainsbury's British Diced Chicken Breast 400g

    400g · £13.38/kg

    3 for £12

    £5.35

  • 0

    Sainsbury's British or Irish 20% Fat Beef Mince 500g

    500g · £10.00/kg

    3 for £12

    £5.00

  • 0

    Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 320g

    320g · £16.56/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar Zero Caffeine 2L Bottle

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Pringles Sour Cream & Onion 200g

    200g · £10.00/kg

    £1.30 off

    £2.00

    £3.30

  • 0

    Sainsbury's British or Irish 5% Fat 12 Beef Meatballs 350g

    350g · £15.14/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Sainsbury's British Chicken Thighs 1kg

    1kg · £4.25/kg

    3 for £12

    £4.25

  • 0

    Sainsbury's ASC Scottish Mild Smoked Salmon 100g (Ready to Eat)

    100g · £53.00/kg

    3 for £12

    £5.30

  • 0

    Arla Lacto Free Semi Skimmed Milk Drink 1 Litre

    1L · £1.35/L

    £0.80 off

    £1.35

    £2.15

  • 0

    Stella Artois Belgium Premium Lager Beer 10 x 440ml

    10pk · £2.27/L

    £3.50 off

    £10.00

    £13.50

  • 0

    Walkers Baked Snacks Cheese & Onion Multipack Crisps 6x22g

    6pk · £14.02/kg

    £0.80 off

    £1.85

    £2.65

  • 0

    McCain Lightly Spiced Wedges 650g

    650g · £2.31/kg

    £1.55 off

    £1.50

    £3.05

  • 0

    Coca-Cola Zero Sugar 2L Bottle

    2L · £0.88/L

    £1 off

    £1.75

    £2.75

  • 0

    Sainsbury's British 7% Fat Turkey Mince 500g

    500g · £9.30/kg

    3 for £12

    £4.65

  • View all (494)

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Sainsburys 21 Day matured ribeye steak 225g

    225g · £39.56/kg
    £8.90
  • Sainsbury's Just Cook Sweet Chilli British Breast Sizzlers 385g

    315g · £15.87/kg
    £5.00
  • Charlie Bigham's Chicken Tikka Masala & Pilau Rice 805g

    805g · £15.09/kg
    £12.15
  • Glenisk Bio Organic Vanilla Live Yogurt 4 x 125g (500g)

    4pk · £6.20/kg
    £3.10
  • Hovis Tasty Wholemeal Medium 800g

    800g · £2.38/kg
    £1.90
  • Sainsbury's Taste the Difference Tandoori Masala Chicken 990g

    990g · £12.63/kg
    £12.50
  • Petits Filous Kids Strawberry & Apricot Yoghurt Pots 4 x 85g

    85g · £24.71/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Fish Pie 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Sainsbury's Taste the Difference Rarebit Cheese Bake 150g

    150g · £34.67/kg
    £5.20
  • Genius 6 Scotch Pancakes

    6pk · £0.57 each
    £3.40
  • Sainsbury's Chicken Tikka Masala with Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Fridge Raiders Slow Roasted Chicken Bites 70g

    70g · £26.43/kg
    £1.85
  • Sainsbury's Cauliflower Cheese, Taste the Difference 400g (Serves 2)

    400g · £9.50/kg
    £3.80
  • Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165g

    165g · £17.27/kg
    £2.85
  • Sainsbury's British Maris Piper Potatoes

    2kg · £1.28/kg
    £2.55
  • Graham's The Family Dairy Protein 25g Strawberry 200g

    200g · £8.75/kg
    £1.75
  • Philadelphia Garlic & Herbs Family Pack 280g

    280g · £14.11/kg
    £3.95
  • Sainsbury's Strawberries 250g

    250g · £11.00/kg
    £2.75
  • Sainsbury's British Roasted Ham Joint 500g

    500g · £19.60/kg
    £9.80
  • Strings & Things Cheestrings 80g (4x20g)

    4pk · £28.75/kg
    £2.30
  • Müller Corner Vanilla Chocolate Balls 124g

    124g · £8.47/kg
    £1.05
  • Petits Filous Kids Strawberry & Raspberry Yoghurt Pots 6 x 47g

    47g · £45.74/kg
    £2.15
  • Sainsbury's Taste the Difference 8 Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 120g

    120g · £37.50/kg
    2 for £6.50
    £4.50
  • Sainsbury's Iceberg Lettuce 200g

    200g · £5.25/kg
    £1.05
  • Sainsbury's Hearts of Romaine

    2pk · £0.73 each
    £1.45
  • Najma Original Turkey Slices 150g

    150g · £26.33/kg
    £3.95
  • Sainsbury's 12 Large British Free Range Eggs

    12pk · £0.34 each
    £4.05

Save with Nectar Prices

View all (22)
  • Mr Kipling 6 Bramley Apple Pies

    6pk · £0.58 each
    £3.50
    £1.75 Nectar Price (£0.29 each)
  • Mr Kipling 8 Angel Slices

    8pk · £0.38 each
    £3.00
    £2.00 Nectar Price (£0.25 each)
  • Wotsits Giants Really Cheesy Sharing Cheese Snacks Crisps 130g

    130g · £19.23/kg
    £2.50
    £1.35 Nectar Price (£10.38/kg)
  • Maltesers White Chocolate Gift Box 88g

    88g · £36.93/kg
    £3.25
    £1.75 Nectar Price (£19.89/kg)
  • Cadbury Dairy Milk 4 x 18g Freddo Chocolate Bar

    72g · £22.92/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Galaxy Milk Chocolate Bar 180g

    180g · £18.33/kg
    £3.30
    £2.50 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Galaxy Minstrels Buttons Chocolate Bag 195g

    195g · £22.56/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£13.85/kg)
  • Fanta Lemon 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Dr Pepper 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Mr Kipling 6 Bakewell Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Walkers Wotsits Giants Snacks Sweet & Spicy Sharing Crisps 130g

    130g · £19.23/kg
    £2.50
    £1.35 Nectar Price (£10.38/kg)
  • Cadbury Dairy Milk Little Bars Chocolate Bars Multipack 4 x 18g

    72g · £22.92/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£13.89/kg)
  • Maltesers White Chocolate Bag 126g

    126g · £34.92/kg
    £4.40
    £2.70 Nectar Price (£21.43/kg)
  • Dr Pepper Zero 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Mr Kipling 6 Country Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Cadbury Dairy Milk 4 x 19.5g Caramel Freddo Chocolate Bar

    78g · £21.15/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£12.82/kg)
  • Fanta Orange 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)
  • Mr Kipling 6 Victoria Slices

    6pk · £0.54 each
    £3.25
    £1.47 Nectar Price (£0.25 each)
  • Cadbury Fudge Chocolate Bar Multipack 4 x 22g

    88g · £18.75/kg
    £1.65
    £1.00 Nectar Price (£11.36/kg)
  • Fanta Orange Zero 2L Bottle

    2L · £1.20/L
    £2.40
    £1.75 Nectar Price (£0.88/L)

Meal deals

  • Lunch Meal Deal

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £5.50
  • Premium Lunch Meal Deal

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £6.50
  • Taste the Difference Dine in for 2

    For allergen information please visit www.sainsburys.co.uk
    £18.00

Autumn is here

View all (26)
  • Costa Coffee Smooth Medium Blend Instant Coffee 190g

    190g · £48.42/kg
    £9.20
  • Walkers Wavy Worcester Sauce Ridged Sharing Crisps 140g

    140g · £15.00/kg
    £2.10
  • Walkers Wavy Sticky Teriyaki Ridged Sharing Crisps 140g

    140g · £15.00/kg
    £2.10
  • Sainsbury's Taste the Difference Cauliflower Cheese 400g

    400g · £9.50/kg
    £3.80
  • Sainsbury's British Baking Potatoes

    4pk · £0.21 each
    £0.85
  • Fox's Fabulous Triple Chocolate Cookies 180g

    180g · £18.89/kg
    £3.40
  • Sainsbury's Sweetcorn Cobettes x4

    4pk · £0.36 each
    £1.45
  • Sainsbury's Three Cheese Pasta Bake 750g

    750g · £7.93/kg
    £5.95
  • Fox's Party Rings 125g

    125g · £10.40/kg
    £1.30
  • Sainsbury's British Potato Carrot & Swede Mash 400g

    400g · £5.63/kg
    £2.25
  • Sainsbury's Pancetta & Three Cheese Carbonara Ready Meal For 1, Taste the Difference 375g

    375g · £14.67/kg
    £5.50
  • Sainsbury's Sausages & Mash 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Sainsbury's British Asparagus Tips 125g

    100g · £23.00/kg
    £2.30
  • Sainsbury's Chicken Pesto Pasta 400g

    400g · £9.88/kg
    £3.95
  • Nescafé Double Choc Mocha 7 x 20.9g (146.3g)

    7pk · £19.14/kg
    £2.80
  • Sainsbury's Taste the Difference Victoria Sponge Cake 345g

    345g · £14.49/kg
    £5.00
  • Sainsbury's Broccoli & Cauliflower 240g

    240g · £6.88/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Chocolate Chunk Scottish Shortbread 175g

    175g · £21.71/kg
    £3.80
  • Sainsbury's SO Organic Broccoli

    300g · £5.33/kg
    £1.60
  • Sainsbury's Mashed Potato 400g

    400g · £3.38/kg
    £1.35

Why Wait For Christmas?

View all (23)
  • KitKat 2 Finger Gingerbread Flavour Bars 8 x 20.7g (165.6g)

    8pk · £15.10/kg
    £2.50
  • Cadbury Heroes Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £19.26/kg
    £9.15
  • Cadbury Roses Chocolate Assortment Tub 475 g

    475g · £19.26/kg
    £9.15
  • Celebrations Milk Chocolate Tub 500g

    500g · £18.30/kg
    £9.15
  • Quality Street 550g

    550g · £16.64/kg
    £9.15
  • McVitie's Family Circle 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Fox's Viennese Biscuit Selection 350g

    350g · £21.43/kg
    £7.50
  • Oreo 154g Gingerbread Flavour Sandwich Biscuit, Limited Edition

    154g · £11.69/kg
    £1.80
  • Sainsbury's Free From 4 Mini Yule Logs 176g

    176g · £19.03/kg
    £3.35
  • Oreo 6 White Enrobed 246g

    246g · £9.76/kg
    £2.40
  • Sainsbury's Taste the Difference 6 Stollen Slices 200g

    6pk · £23.75/kg
    £4.75
  • M&M's Multipack Crispy Chocolate Santa 5 x 29g

    5pk · £23.10/kg
    £3.35
  • Maltesers Reindeer Gingerbread Chocolate Christmas Treat 29g

    29g · £24.14/kg
    £0.10 off
    £0.70£0.80
  • Cadbury Dairy Milk 100g Winter Wonderland Chocolate Bar

    100g · £22.00/kg
    £2.20
  • Sainsbury's Milk Chocolate Coins 70g

    70g · £22.14/kg
    £1.55
  • Cadbury Puds Egg 35g

    35g · £28.57/kg
    £1.00
  • Cadbury Dairy Milk Mini Snowballs Bar 110g

    110g · £20.91/kg
    £2.30
  • Cadbury Christmas Mini Snowballs Bag 74 g

    74g · £29.73/kg
    £2.20
  • Cadbury Biscoff Filled Centres 3 Pack 100.5 g

    101g · £24.75/kg
    £2.50
  • Cadbury Biscoff 33.5g Filled Centres Chocolate

    34g · £25.37/kg
    £0.85

Grab and Go Snacks

  • Cadbury Brunch 4 x 26g Light Orange Chocolate Cereal Bars

    104g · £17.79/kg
    £1.85
  • belVita Soft Bakes Breakfast Apricot Filled 250g

    250g · £13.80/kg
    £3.45
  • Philadelphia Light 165g

    165g · £17.27/kg
    £2.85

Autumn Flavours

View all (15)
  • Sainsbury's Taste the Difference Masala Spiced Cauliflower Soup 600g

    600g · £4.25/kg
    25% off
    £2.55£3.40
  • Starbucks Limited Edition Pumpkin Spice Latte 4 x 24g (96g)

    4pk · £24.48/kg
    £2.35
  • La Famiglia Rana Slow-Cooked Braised Beef Lasagne 700g

    700g · £13.57/kg
    £9.50
  • Sainsbury's Taste the Difference Sweet Potato Coconut & Chilli Soup 600g

    600g · £4.43/kg
    25% off
    £2.66£3.55
  • Califia Farms Limited Edition Oat Pumpkin Spice Barista Blend 1L

    1L · £3.10/L
    £3.10
  • Tideford Organics Mexican Style Corn & Red Pepper 560g

    560g · £6.52/kg
    £3.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Moroccan Style Chicken & Chickpea Soup 600g

    600g · £4.43/kg
    25% off
    £2.66£3.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Discovery Slow-Cooked Tuscan Style Pork Belly with Beans 688g

    688g · £12.35/kg
    £8.50
  • Sainsbury's British Munchkin Pumpkin

    100g · £14.50/kg
    £1.45
  • Sainsbury's British Cooking Pumpkin

    1pk · £1.45 each
    £1.45
  • Sainsbury's Taste the Difference Jamaican Jerk Style Chicken Soup 600g

    600g · £4.25/kg
    25% off
    £2.55£3.40
  • Sainsbury's Chicken, Nduja & Kale Soup, Autumn Edition, Taste the Difference 600g

    600g · £5.67/kg
    £3.40
  • Sainsbury's Taste the Difference Creamy Butternut Squash Risotto Soup 600g

    600g · £5.67/kg
    £3.40
  • Pukka All Steak

    500g · £11.00/kg
    £5.50
  • Starbucks Limited Edition Toffee Nut Latte 127.8g

    127.8g · £51.25/kg
    £6.55

Save 25% on Selected Taste The Difference

View all (88)
  • Sainsbury's Taste the Difference Pistachio & Milk Chocolate Cookies 200g

    200g · £12.20/kg
    25% off
    £2.44£3.25
  • Sainsbury's Taste the Difference Quadruple Chocolate Cookies 200g

    200g · £13.90/kg
    25% off
    £2.78£3.70
  • Sainsbury's Taste the Difference Extra Fine Green Beans

    200g · £8.65/kg
    25% off
    £1.73£2.30
  • Sainsbury's Taste the Difference Stem Ginger Cookies 200g

    200g · £13.90/kg
    25% off
    £2.78£3.70
  • Sainsbury's Taste the Difference Fish Pie 800g

    800g · £8.95/kg
    25% off
    £7.16£9.55
  • Sainsbury's Taste the Difference Cottage Pie 800g

    800g · £8.73/kg
    25% off
    £6.98£9.30
  • Sainsbury's Bake at Home Stonebaked White Pave Rolls, Taste the Difference x4 300g

    4pk · £0.45 each
    25% off
    £1.80£2.40
  • Sainsbury's Vittoria Cherry Vine Tomatoes, Taste the Difference 250g

    250g · £8.40/kg
    25% off
    £2.10£2.80
  • TTD Slmi P'ciutto ham Chorizo Pizza 455g

    455g · £9.80/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD Mozzarella &Cherry Tomato Pizza 484g

    484g · £9.21/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD P'ciutto Mushroom Masc Pizza 480g

    480g · £9.29/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • TTD Spicy Pepperoni & Roquito Pizza 475g

    472g · £9.45/kg
    25% off
    £4.46£5.95
  • Sainsbury's Freshly Squeezed Orange Juice with Bits, Taste the Difference 1L

    1L · £2.81/L
    25% off
    £2.81£3.75
  • Sainsbury's Taste the Difference Blackcurrant Conserve 340g

    340g · £7.62/kg
    25% off
    £2.59£3.45
  • Sainsbury's Taste the Difference Beef Gravy Granules 200g

    200g · £9.95/kg
    25% off
    £1.99£2.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Authentic Greek Yogurt 500g

    500g · £4.58/kg
    25% off
    £2.29£3.05
  • Sainsbury's Taste the Difference Chicken Gravy Granules 200g

    200g · £9.95/kg
    25% off
    £1.99£2.65
  • Sainsbury's Taste the Difference Strawberry Conserve 340g

    340g · £8.06/kg
    25% off
    £2.74£3.65
  • Sainsbury's White Vivaldi Potatoes, Taste the Difference 2kg

    2kg · £1.09/kg
    25% off
    £2.18£2.90
  • Sainsbury's Taste the Difference West Country Farmhouse Butter 250g

    250g · £10.36/kg
    25% off
    £2.59£3.45

Dine In Like You're Dining Out

View all (20)
  • The Spice Tailor Classic Butter Chicken 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Tilda Wholegrain Basmati Rice 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • Sainsbury's British Chicken Breast Fillets 640g

    640g · £9.06/kg
    £5.80
  • The Spice Tailor Thai Red Curry 275g

    275g · £18.36/kg
    £5.05
  • Sharwood's 8 Plain Poppadoms

    8pk · £40.97/kg
    £2.95
  • Tilda Microwave Fragrant Jasmine Rice 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Large King Prawns 150g

    150g · £25.00/kg
    £3.75
  • Sharwood's 2 Garlic & Coriander Flame-Baked Naans

    2pk · £10.19/kg
    £2.65
  • Sainsbury's British Chicken Thigh Fillets 640g

    640g · £12.19/kg
    £7.80
  • Sainsbury's British 2 Chicken Breast Fillets 320g

    320g · £10.78/kg
    £3.45
  • Tilda Pure Microwave Basmati Rice Classics 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • The Spice Tailor Delicate Korma Curry 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Tilda Classics Sticky Rice 250g

    250g · £5.00/kg
    £1.25
  • Sainsbury's SO Organic Super Firm Tofu 300g

    300g · £6.67/kg
    £2.00
  • Tilda Classics White & Wholegrain Basmati Rice Blend 250g

    250g · £4.80/kg
    £1.20
  • The Spice Tailor Rustic Rogan Josh 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • The Spice Tailor Coastal Mango Curry 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Sainsbury's Baby Leaf Spinach 100g

    120g · £11.67/kg
    £1.40
  • The Spice Tailor Classic Southern Madras 300g

    300g · £17.33/kg
    £5.20
  • Sainsbury's British Fresh Chicken Breast Fillets Skinless & Boneless 1kg

    1kg · £8.25/kg
    £8.25

Spooky Season

View all (21)
  • HARIBO Bone Shakers 160g

    160g · £7.81/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Milk Chocolate Ghoulish Ghosts with a Caramel Crème Filling 72g

    72g · £22.92/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Carving Pumpkin

    1pk · £2.35 each
    £2.35
  • Sainsbury's Home Mini Pumpkins Assortment

    £4.00
  • Cadbury 5 Mini Bonfire Logs Honeycomb Flavour

    5pk · £0.51 each
    £2.55
  • Sainsbury's Sour Spiders 130g

    130g · £9.62/kg
    £1.25
  • Decorated White Chocolate Lollipop 27g

    27g · £46.30/kg
    £1.25
  • Sainsbury's Salted Bats and Ghosts 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75
  • Sainsbury's Home Carving Spoon

    £1.50
  • Mr Kipling 6 Terrifying Toffee Whirls

    6pk · £0.33 each
    £2.00
  • Oreo Spooky Vanilla Flavour 154g

    154g · £10.71/kg
    £1.65
  • Sainsbury's Monster Islands Sour Seas 170g

    170g · £7.94/kg
    £1.35
  • Cadbury 5 Spooky Mallow Marshmallow Flavour Cake Bars

    5pk · £0.36 each
    £1.80
  • The Toffee Apple Co. Toffee Apple

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • The Toffee Apple Co. Milk Chocolate Apple with Marshmallows

    1pk · £1.00 each
    £1.00
  • Bat Fizzer 120g

    1pk · £4.00 each
    £4.00
  • Sainsbury's Home Halloweem Mini Light Up Pumpkin

    £2.00
  • Sainsbury's Monster Islands Original Foamies 170g

    170g · £7.94/kg
    £1.35
  • Sainsbury's Milk Chocolate Popping Candy Eyeballs 75g

    75g · £22.00/kg
    £1.65
  • Sainsbury's BBQ Flavour Witches Hats Maize Snacks 100g

    100g · £17.50/kg
    £1.75

Meal Deals & Bundles

  • Takeaway Pizza Meal Deal (Serves 4)

    £13.00

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Sainsbury's Supermarket - Sprucefield

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo