Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Ormeau Rd Belfast

Allergens and info

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Wine & Sparkling
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £2.92/kg
    £1.75
    £1.25 Clubcard (£2.08/kg)
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • ProActiv Spread - Buttery Taste 250g

    250g · £14.40/kg
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£12.40/kg)
  • Tesco Pure Northern Ireland Butter

    500g · £10.20/kg
    £5.10
    £4.25 Clubcard (£8.50/kg)
  • Tesco Grated Mix Mozzarella And Cheddar 250G

    250g · £13.60/kg
    £3.40
    2 for £4.50 Clubcard
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Quorn 14 Cocktail Sausages 140g

    140g · £21.07/kg
    £2.95
    £2.10 Clubcard (£15.00/kg)
  • Warburtons Gluten Free Artisan Tiger Loaf 400G

    400g · £10.50/kg
    £4.20
    £3.50 Clubcard (£8.75/kg)
  • Ormo Pancakes 6 Pack

    6pk · £0.33 each
    £2.00
    £1.65 Clubcard (£0.28 each)
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco 10 Halloumi-Style Fries 170G

    170g · £16.18/kg
    £2.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mozzarella Sticks 12 Pack 180g

    180g · £10.28/kg
    £1.85
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 25 Boneless Chicken Selection 560G

    560g · £6.25/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 12 Pigs in Blankets 240g

    240g · £12.50/kg
    £3.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Chocolate Choux Buns 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.80 Clubcard (£0.90 each)
  • Tesco Sticky Chicken Kebabs 10 Pack 180g

    180g · £14.72/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Finest Mac & Four Cheese 400g

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco Finest Cottage Pie 400G

    400g · £15.00/kg
    £6.00
  • Tesco 2 Breaded Garlic Chicken Kievs 260g

    260g · £17.50/kg
    £4.55
  • Tesco Northern Ireland Beef Sirloin Steak 227G

    227g · £34.36/kg
    £7.80
  • Coleraine Mature Cheddar Grated Cheese 200 G

    200g · £15.00/kg
    £3.00
  • Tesco Northern Irish Lean Pork Mince 5% Fat 500g

    500g · £6.20/kg
    £3.10
  • Tesco Chicken Jalfrezi and Pilau Rice 400g

    400g · £11.00/kg
    £4.40
  • Cavanagh Free Range Eggs Mixed Weight 12 Pack

    12pk · £0.36 each
    £4.35
  • Tesco Grated Mix Mozzarella And Cheddar 250G

    250g · £13.60/kg
    £3.40
    2 for £4.50 Clubcard
  • Muller Corner Yogurt Vanilla Chocolate Balls & Banana Chocolate Flakes 4x124g

    4pk · £29.44/kg
    £3.65
  • Tesco Blueberries 150G

    150g · £14.67/kg
    £2.20
  • Cavanagh Free Range Large Eggs 12 Pack

    12pk · £0.36 each
    £4.35
  • Hovis Soft White Medium Sliced Bread 800g

    800g · £1.75/kg
    £1.40
  • Schar Gluten-Free Soft White Sliced Bread Loaf

    300g · £12.67/kg
    £3.80
  • Tesco Northern Irish Lean Beef Steak Mince 5% Fat 500g

    500g · £10.50/kg
    £5.25
  • Tesco Finest Greek Yogurt 500G

    500g · £6.20/kg
    £3.10
  • Tesco Large Free Range Eggs 6 Pack

    6pk · £0.41 each
    £2.45
  • New York Bakery The Original Bagels 5 Pack

    5pk · £0.45 each
    £2.25
  • Tesco British Roast Chicken Slices 120g

    120g · £20.00/kg
    £2.40
  • Tesco 4 Belgian Chocolate Eclairs

    4pk · £0.55 each
    £2.20
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Chicken Drumsticks 600G

    600g · £5.58/kg
    £3.35
  • Clandeboye Estate Greek Style Yogurt 450G

    450g · £6.33/kg
    £2.85
  • Arla Protein Blueberry Yogurt 200G

    200g · £7.50/kg
    £1.50
  • Tesco Oven Roasted Chicken Drumsticks 430g

    430g · £12.21/kg
    £5.25
  • Tesco 10 Mild Slices 200G

    200g · £7.75/kg
    £1.55
  • Tesco Pure Northern Ireland Butter

    500g · £10.20/kg
    £5.10
    £4.25 Clubcard (£8.50/kg)
  • Fage Total 0%Fat Greek Recipe Yogurt 450G

    450g · £9.56/kg
    £4.30
  • Tesco Carrot Cauliflower And Brocc 300G

    300g · £6.67/kg
    £2.00
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Ni Salted Butter 250G

    250g · £8.20/kg
    £2.05
  • Activia Strawberry Gut Health Yoghurt Multipack 4x115g

    460g · £8.04/kg
    £3.70
    £2.00 Clubcard (£4.35/kg)
  • Hafners Big 8'S Sausages 454G

    454g · £7.82/kg
    £3.55
  • Tesco 14 Smoked Streaky Bacon Rashers 300g

    300g · £10.17/kg
    £3.05
  • Coleraine Medium Grated Cheese 200 G

    200g · £15.00/kg
    £3.00
  • McVitie's Toasting Waffles 8 Pack

    200g · £11.50/kg
    £2.30
  • Hovis Seed Sensations Seven Seeds Sliced Bread 800g

    800g · £3.06/kg
    £2.45
  • Tesco British Diced Chicken Breast 400G

    400g · £12.88/kg
    £5.15
    £4.60 Clubcard (£11.50/kg)
  • Ormo Pancakes 6 Pack

    6pk · £0.33 each
    £2.00
    £1.65 Clubcard (£0.28 each)
  • Tesco Ripe & Ready Avocado (C)

    1pk · £0.85 each
    £0.85
  • Schar Gluten-Free Soft Seeded Loaf Bread 300g

    300g · £12.67/kg
    £3.80
  • Tesco Raspberries 150G

    150g · £17.00/kg
    £2.55
  • Tesco Red Seedless Grapes 500G

    £2.40
    £2.15 Clubcard
  • Quorn 14 Cocktail Sausages 140g

    140g · £21.07/kg
    £2.95
    £2.10 Clubcard (£15.00/kg)
  • Tesco Farmhouse Wheaten Bread with Wheatgerm 500g

    500g · £3.60/kg
    £1.80
  • Tesco Tenderstem Broccoli 200G

    200g · £9.50/kg
    £1.90
  • Warburtons Gluten Free Artisan Tiger Loaf 400G

    400g · £10.50/kg
    £4.20
    £3.50 Clubcard (£8.75/kg)
  • ProActiv Spread - Buttery Taste 250g

    250g · £14.40/kg
    £3.60
    £3.10 Clubcard (£12.40/kg)
  • Tesco Mature White Cheddar 400g

    400g · £8.63/kg
    £3.45
  • Tesco Perfectly Ripe Kiwi

    4pk · £0.48 each
    £1.90
  • Tesco 10 Unsmoked Back Bacon Rashers 300g

    300g · £5.50/kg
    £1.65
  • Clandeboye Granola Snack Pot Mango 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
  • Tesco Seeded Large Burger Buns 4 Pack

    4pk · £0.25 each
    £1.00
  • Tesco Chocolate Chip Brioche Rolls 8 Pack

    8pk · £0.24 each
    £1.95
  • Tesco Chocolate Filled Crepes 6 pack

    192g · £14.58/kg
    £2.80
  • Tesco Salad Tomatoes 360G (C)

    360g · £2.78/kg
    £1.00
  • Cully & Sully Chicken & Vegetable Soup 400G

    400g · £7.00/kg
    £2.80
  • Sunblest Giant Pancakes 4 Pack

    4pk · £0.55 each
    £2.20
  • Tesco Sweet Easy Peelers 600g

    600g · £2.92/kg
    £1.75
    £1.25 Clubcard (£2.08/kg)
  • Coleraine Medium Cheddar Cheese Slices 160 G

    160g · £18.44/kg
    £2.95
  • Tesco Finest Bourbon Pulled Beef With Creamy Mash 400G

    400kg · £0.02/kg
    £6.00
  • Tesco Chocolate Choux Buns 2 Pack

    2pk · £1.10 each
    £2.20
    £1.80 Clubcard (£0.90 each)

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Wine & Sparkling
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Flowers
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Ormeau Rd Belfast

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo