Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Tesco Express - Ballyhackamore

Allergens and info

0.70 mi

Shop by category

  • All categories
  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Save with Clubcard

    Link or sign up now to save on your order

  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

Save with Clubcard

See all
  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    £3.50
    Clubcard
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Mexicana Hot Cheddar Cheese Slices 160 G

    160g · £21.88/kg
    £3.50
    2 for £4.50 Clubcard
  • Warburtons High Fibre 12 Pulses, Seeds and Grains Protein Power 500g

    500g · £4.90/kg
    £2.45
    £1.85 Clubcard (£3.70/kg)
  • Warburtons Thin Sliced Seeded Protein Bagels 4 Pack

    4pk · £0.59 each
    £2.35
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco 10 Halloumi-Style Fries 170G

    170g · £16.18/kg
    £2.75
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco Mozzarella Sticks 12 Pack 180g

    180g · £10.28/kg
    £1.85
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 25 Boneless Chicken Selection 560G

    560g · £6.25/kg
    £3.50
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 8 Crispy Tempura King Prawns 140g

    140g · £18.93/kg
    £2.65
    3 for 2 Clubcard
  • Tesco 12 Frozen Hot & Spicy Prawns 132G

    132g · £18.94/kg
    £2.50
    3 for 2 Clubcard
  • Walkers Sensations Balsamic Vinegar & Caramelised Onion Sharing Crisps 150g

    150g · £21.00/kg
    £3.15
    £2.00 Clubcard (£13.33/kg)
  • Tesco Milled Flax Seed Mix 175G

    175g · £13.71/kg
    £2.40
    £1.90 Clubcard (£10.86/kg)
  • Zombie Variety Fruit Snack Bar Multipack 4x25g

    4pk · £134.00/kg
    £3.35
    £3.00 Clubcard (£120.00/kg)
  • Dove Advanced Care Go Fresh Pomegranate 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • Dove Men+Care Clean Comfort 72h Antiperspirant Deodorant 150ml

    £4.90
    £2.90 Clubcard
  • L'Oreal Elvive Colour Protect Conditioner 200Ml

    £4.65
    2 for £6.40 Clubcard

Fresh or your money back

Covered by our Freshness Promise

  • Tesco Mango (C)

    1pk · £0.95 each
    £0.95
  • Mexicana Hot Cheddar Cheese Slices 160 G

    160g · £21.88/kg
    £3.50
    2 for £4.50 Clubcard
  • Ormo Potato Farls 6 Pack

    6pk · £0.38 each
    £2.25
  • Tesco Happy Birthday Chocolate Cake

    1pk · £16.00 each
    £16.00
  • Wilson's Northern Ireland Baking Potatoes 800G

    800g · £1.63/kg
    £1.30
  • Tesco Cooked & Peeled King Prawns 150G

    150g · £29.33/kg
    £4.40
  • The Real Greek Chickpea Salad 200g

    200g · £19.25/kg
    £3.85
  • Warburtons Thin Sliced Seeded Protein Bagels 4 Pack

    4pk · £0.59 each
    £2.35
    £1.85 Clubcard (£0.46 each)
  • Tesco Ni Salted Butter 250G

    250g · £8.20/kg
    £2.05
  • Clandeboye Granola Snack Pot Strawberry 150G

    150g · £13.00/kg
    £1.95
  • Tesco Spreadable Brussels Pate 175g

    175g · £4.86/kg
    £0.85
  • Tesco Prawn Cocktail 170G

    170g · £23.82/kg
    £4.05
  • Tesco Northern Irish Lean Pork Mince 5% Fat 500g

    500g · £6.20/kg
    £3.10
  • Oishii Sushi Tokyo Vegetarian Taster 155G

    155g · £23.23/kg
    £3.60
  • Crust & Co Chicken Club Sandwich 229g

    229g · £15.28/kg
    £3.50
  • Nomadic Low Fat Yogurt & Oat Clusters - Strawberry 169g

    169g · £14.20/kg
    £2.40
  • Tesco Mini Carrot 320G

    320g · £5.47/kg
    £1.75
    3 for 2 Clubcard
  • Hovis Soft White Toastie Extra Thick 800G

    800g · £2.44/kg
    £1.95
  • Tesco Melton Mowbray Pork Pies 6 Pack 300g

    300g · £11.17/kg
    £3.35
  • The Pizza Company The Big Cheese Pizza 611g

    611g · £12.03/kg
    £7.35
  • Ni Tesco Finest Pork Sausages 400G

    400g · £10.88/kg
    £4.35
  • Tesco Ready To Eat Bbq Roast Chicken Wings 525G

    525g · £10.76/kg
    £5.65
  • Tesco Golden Delicious Apple Minimum 5 Pack

    5pk · £0.42 each
    £2.10
  • Denny 36 Cocktail Sausage 454G

    454g · £7.82/kg
    £3.55
  • Tesco Smoked Bacon Lardons 200g

    200g · £10.50/kg
    £2.10
  • Tesco Mixed Sized Organic Eggs 6 Pack

    328g · £10.98/kg
    £3.60
    £3.05 Clubcard (£9.30/kg)
  • Yutaka Silken Tofu 308g

    308g · £9.09/kg
    £2.80
  • Bens Original Street Food Singapore Microwave Instant Noodles Ready Meal 250g

    250g · £16.20/kg
    £4.05
  • Lurpak Slightly Salted Spreadable Blend of Butter and Rapeseed Oil 400g

    400g · £13.50/kg
    £5.40
    £4.25 Clubcard (£10.63/kg)
  • Beyond Burger Plant Based Patties 226G

    2pk · £45.58/kg
    £5.15
  • Tesco Spinach 250G

    250g · £6.80/kg
    £1.70
  • Crust & Co Chicken Triple Sandwich 238g

    238g · £14.71/kg
    £3.50
  • Tesco Calorie Controlled Chicken In Mushroom Sauce 370G

    370g · £11.89/kg
    £4.40
  • Tesco Large Loose Garlic (c)

    1pk · £0.60 each
    £0.60
  • Tesco 0% Fat Greek Style Yogurt 500G

    500g · £2.60/kg
    £1.30
  • Tesco Wafer Thin Honey Roast Ham Slices 400g

    400g · £5.25/kg
    £2.10
  • Deli Lites Sweet Chilli Chicken Goujon Wrap 203g

    203g · £16.50/kg
    £3.35
  • Clay Oven Bakery Hand Stretched Garlic & Coriander Naan Bread 2 Pack 360g

    360g · £8.89/kg
    £3.20
  • Golden Cow Unsalted Butter 250G

    250g · £14.80/kg
    £3.70
  • Tesco Finest Avocado Each

    1pk · £2.20 each
    £2.20
  • Warburtons High Fibre 12 Pulses, Seeds and Grains Protein Power 500g

    500g · £4.90/kg
    £2.45
    £1.85 Clubcard (£3.70/kg)
  • Tesco Slinky White Chocolate face Caterpillar cake

    1pk · £12.35 each
    £12.35
  • Keelings SELN Seedless Grapes 500g

    500g · £6.90/kg
    £3.45
  • Tesco Cooked Beetroot Vacuum Pack 300G (C)

    300g · £3.83/kg
    £1.15
  • Hovis Wholemeal Thick Sliced Bread 800g

    800g · £2.25/kg
    £1.80
  • Tesco Parmigiano Reggiano Cheese 200 G

    200g · £24.25/kg
    £4.85
  • Tesco Assorted 6 Jam Fruity Tarts

    6pk · £0.21 each
    £1.25
  • Simplyfruit Classic Fruit Salad 240G

    240g · £13.33/kg
    £3.20
  • Simplyfruit Cantaloupe Melon 120G

    120g · £16.67/kg
    £2.00
  • Tesco Finest Garlic & Parsley Ciabatta 255g (C)

    255g · £13.53/kg
    £3.45
  • Simplyfruit Apple & Grape 100G

    100g · £19.50/kg
    £1.95
  • Tesco 2 Sticky Toffee Puddings 220g

    2pk · £30.00/kg
    £3.30

Meal deals

  • £5.50 Meal Deal Clubcard Price £6 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Finest* Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £6.00
    £5.50 Clubcard
  • £3.85 Meal Deal Clubcard Price £4.25 Meal Deal Regular Price

    Selected Drink + Snack + Tesco Or Branded Sandwich, Wrap, Roll, Salad Or Sushi
    £4.25
    £3.85 Clubcard
  • STIR FRY Meal Deal for £3.50 Clubcard Price

    Buy 1 Sauce, 1 Carb, & 1 Vegetable
    £3.50
    Unlock with Clubcard

Shop by category

  • Fruit
  • Vegetables
  • Salad & Herbs
  • Milk, Eggs, Dairy
  • Cheese
  • Yoghurt
  • Meat, Poultry, Fish
  • Meat Alternatives
  • Deli, Dips, Food To Go
  • Bakery
  • Pizza, Pasta, Ready Meals
  • Desserts
  • Ice Cream
  • Frozen
  • Crisps, Snacks, Biscuits
  • Chocolate & Sweets
  • Fruit Juice & Smoothies
  • Water, Soft Drinks, Mixers
  • Beer & Cider
  • Wine & Sparkling
  • Spirits & Premixed Drinks
  • Cooking Sauces & Ingredients
  • Tins & Cans
  • Sugar, Flour, Baking
  • Rice, Pasta, Pulses, Noodles
  • Table Sauces & Condiments
  • Tea, Coffee, Hot Drinks
  • Cereal & Cereal Bars
  • Jams, Honey, Spreads
  • Baby
  • Laundry, Cleaning, Household
  • Pet
  • Sexual Wellness
  • Beauty & Toiletries
  • Health Care
  • Gifts, Parties, Toys
  • Tobacco & Vaping
  • Tesco Express - Ballyhackamore

Your basket is empty

This place is currently closed. Check back during business hours to place an order.
Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo