Skip to:ContentFooter
Deliveroo

Amaravathi Restaurant - Ballyhackamore

4.2 Very good (500+)

Allergens and info

  • Delivered by Amaravathi Restaurant - Ballyhackamore

    This means you won’t be able to follow your order or get live updates
  • Free delivery

    New users only. Min spend £10. Fees apply.

4 Meal Deals from £13.99

Good value everyday

  • Vegetable Meal For 1

    Choice of 1 starter. Veg Samosa or Veg Pakora or Onion Bhaji. Choice of one curry. Channa Masala or Dal Tadaka or Panner Curry. Choice of 1 side. Rice or Chips or Chapati or parotta
    £13.99
  • Non Vegetable Meal For 1

    Choice of 1 starter. Meat Samosa or Chicken Pakora. Choice of one curry (Add Lamb for extra cost). Chicken Curries. Choice of 1 side. Rice or Chips or Chapati or parotta
    £16.99
  • Non Vegetable Meal For 2

    Choice of 2 Starters. Meat Samosa or Chicken Pakora. Choice of 2 Curries (Add Lamb for extra cost). Chicken Curries. Choice of 2 sides. Rice or Chips or Chapati or parotta
    £29.99
  • Vegetable Meal For 2

    Choice of 2 Starters. Veg Samosa or Veg Pakora or Onion Bhaji. Choice of 2 Curries. Channa Masala or Dal Tadaka or Panner Curry. Choice of 2 sides. Rice or Chips or Chapati or parotta
    £26.99

Popular with other people

  • Chicken Dum Biryani

    £14.99
  • Fried Chicken Biryani

    £15.99
  • Mutton Dum Biryani (Goat Meat)

    £16.99
  • Set Uthappam

    £11.99
  • Hyderabadi Chicken Curry (On Bone)

    £11.99
  • Mysore Masala Dosa

    280g · £53.54/kg
    £14.99
  • Chicken Mandi (Serves for 1 Person)

    £10.99
  • Paneer Dum Biryani

    £13.99
  • Vegetable Dum Biryani

    £13.20
  • Ghee Dosa

    160g · £68.69/kg
    £10.99

Breakfast

  • Set Uthappam

    A set of soft, thick and fluffy South Indian pancakes made from fermented rice and lentil batter, cooked until golden. Served with sambar and peanut chutney.
    £11.99
  • Mysore Masala Dosa

    A crispy South Indian dosa spread with spicy Mysore chutney and filled with a flavourful spiced potato masala. Served with sambar and peanut chutney.
    280g · £53.54/kg
    £14.99
  • Ghee Dosa

    A thin and crispy South Indian dosa made from fermented rice and lentil batter, cooked with aromatic ghee for a rich, buttery flavour. Served with sambar and peanut chutney.
    160g · £68.69/kg
    £10.99
  • Plain Dosa

    A thin, crispy South Indian crepe made from a fermented batter of rice and lentils, cooked until golden and served hot, typically with sambar, peanut chutney and ginger chutney.
    140g · £71.36/kg
    £9.99
  • Poori and Channa Curry

    Fluffy, golden deep-fried Indian breads served with a rich and flavourful chickpea curry cooked with onions, tomatoes and aromatic spices.
    £12.99
  • Idly 4 Piece

    Soft, fluffy steamed rice and lentil cakes, traditionally made from a fermented batter of rice and urad dal. Light, savoury, and naturally gluten-free.
    160g · £62.44/kg
    £9.99
  • Vada with Sambar 2 Piece

    Crispy, savoury lentil doughnuts made from urad dal, served soaked in hot, flavourful sambar and accompanied by peanut chutney
    £8.99
  • Onion Dosa

    A thin and crispy South Indian dosa made from fermented rice and lentil batter, topped with finely chopped onions and cooked until golden. Served hot, typically with sambar and peanut chutney.
    170g · £64.65/kg
    £10.99
  • Cheese Dosa

    A crispy South Indian dosa made from fermented rice and lentil batter, filled with melted cheese for a rich and savoury flavour. Served with sambar and peanut chutney.
    200g · £59.95/kg
    £11.99
  • Vada 4 Piece

    Four crispy, golden South Indian lentil vadas made from urad dal, served with hot, flavourful sambar and creamy peanut chutney.
    £11.99
  • Sambar Idly 2 Piece

    Soft, fluffy steamed rice and lentil cakes served with warm, flavourful South Indian sambar made with lentils, vegetables, tamarind, and aromatic spices.
    230g · £47.78/kg
    £10.99
  • Upma

    A traditional South Indian breakfast dish made with roasted semolina, cooked with onions, green chillies, mustard seeds, curry leaves and aromatic spices for a warm and savoury flavour.
    £9.99
  • Mysore Bonda 2 Piece

    Crispy, golden South Indian fritters with a soft and fluffy centre, made from a seasoned batter with green chillies, ginger and aromatic spices, served with sambar and peanut chutney.
    £7.99
  • Egg Dosa

    £13.99

Breakfast Platter

  • 1 Idly, 1 Vada, 1 Bonda, 1 Plain Dosa

    £12.99
  • 2 Idly, 2 Vada, 2 Bonda, 1 Plain Dosa

    £19.99
  • 2 Piece Idly and 2 Piece Vada

    Two soft and fluffy steamed idlies paired with two crispy, golden urad dal vadas, served with flavourful sambar and peanut chutney.
    £12.99
  • 2 Piece Idly and 2 Piece Bonda

    Two soft and fluffy steamed idlies paired with two crispy, golden Mysore bondas, served with flavourful sambar and peanut chutney.
    £12.99

Street Food

  • Aloo Parota

    A golden Indian flatbread stuffed with a flavourful mixture of spiced mashed potatoes, herbs and aromatic spices, cooked on a hot griddle until perfectly crisp.
    £5.99
  • Vada Pav

    A popular Mumbai street-food favourite featuring a crispy, spiced potato vada tucked inside a soft pav bun, layered with flavourful chutneys and served with fried green chilli.
    £6.99
  • Pani Puri

    Crispy hollow puris filled with a flavourful potato and chickpea mixture, served with tangy, spicy mint water and sweet tamarind chutney for a refreshing burst of flavour.
    £8.99
  • Mirchi Bhaji (4 Piece)

    Large green chillies coated in a seasoned gram flour batter and deep-fried until golden and crispy, creating a classic spicy Indian street-food snack.
    £8.99
  • Pav Bhaji

    £8.99
  • Parata with Korma

    Flaky, layered South Indian parotta served with a rich and aromatic vegetable korma, cooked with mixed vegetables, herbs and flavourful spices.
    £9.99
  • Gobi 65

    £6.99
  • Samosa Chat

    Crispy vegetable samosas topped with flavourful chickpea curry, creamy yoghurt, tangy tamarind chutney, refreshing mint chutney and aromatic chaat spices.
    £8.99
  • Gobi Manchuria

    Crispy battered cauliflower florets tossed in a flavourful Indo-Chinese sauce with garlic, ginger, onions, peppers and spring onions, offering a delicious balance of spicy, tangy and savoury flavours
    £8.99
  • Aloo Tikki Chat

    Crispy, golden spiced potato patties topped with chickpeas, creamy yoghurt, tangy tamarind chutney, refreshing mint chutney and aromatic chaat spices.
    £8.99

Special Dishes

  • Bagara Rice with Lamb Curry

    Highly rated
    · Currently sold out
    £15.99
  • Bagara Rice with Chicken Curry

    Fragrant basmati rice cooked with aromatic whole spices, herbs and onions, served with a rich and flavourful chicken curry.
    £13.99
  • Chicken Mandi (Serves for 1 Person)

    £10.99
  • Bagara Rice with Channa Curry

    Fragrant basmati rice cooked with aromatic whole spices, herbs and onions, served with a rich and flavourful chickpea curry.
    £10.99

Vegetable Starters

  • Veg Manchuria (5 pieces)

    Crispy vegetable balls tossed in a flavourful Indo-Chinese sauce with garlic, ginger, onions, peppers and spring onions, delivering a delicious blend of spicy, tangy and savoury flavours.
    £8.99
  • Chilli Panner

    Crispy paneer cubes tossed with onions and peppers in a spicy, tangy Indo-Chinese sauce, finished with spring onions for a bold and savoury flavour.
    £8.99
  • Onion Bhaji

    Crispy, golden fritters made with sliced onions coated in a seasoned gram flour batter with aromatic spices, deep-fried until crunchy and flavourful.
    £4.99
  • Veg Samosa (2 Piece)

    Crispy, golden pastry filled with a flavourful mixture of spiced potatoes, peas and aromatic Indian spices, deep-fried until perfectly crisp.
    £3.99
  • Veg Pakora

    Crispy, golden fritters made with mixed vegetables coated in a seasoned gram flour batter and deep-fried until perfectly crunchy.
    £4.99

Non-Vegetable Starter

  • Chicken 65

    Popular spicy delicious hot restaurant-style boneless chicken starter battered fried chicken toasted with pepper, chicken, green chili, coriander, and homemade dressing
    £6.99
  • Chicken Manchuria

    Crispy battered chicken pieces tossed in a flavourful Indo-Chinese sauce with garlic, ginger, onions, peppers and spring onions, delivering a delicious balance of spicy, tangy and savoury flavours.
    £8.99
  • Chilli Chicken

    Crispy chicken pieces tossed with onions and peppers in a spicy, tangy Indo-Chinese sauce, finished with spring onions for a bold and savoury flavour.
    £8.99
  • Tandoori Chicken On the bone spring

    Tender chicken marinated in yoghurt, ginger, garlic and aromatic Indian spices, then cooked in the tandoor until juicy, smoky and beautifully charred.
    £8.99
  • Chicken Pakora

    Tender pieces of chicken marinated with aromatic Indian spices, coated in a seasoned batter and deep-fried until golden, crispy and flavourful.
    £6.75
  • Meat Samosa

    Crispy, golden pastry filled with seasoned minced meat, onions, herbs and aromatic Indian spices, deep-fried until perfectly crisp.
    £3.99
  • Chicken Tikka

    Tender boneless chicken pieces marinated in yoghurt, ginger, garlic and aromatic Indian spices, then cooked in the tandoor until juicy, smoky and lightly charred.
    £8.99

Main Course

Serves with Rice, Chips, Chapathi, Parotas

  • Hyderabadi Chicken Curry (On Bone)

    Chicken is cooked in a rich, spicy, and aromatic gravy flavoured with garam masala, coconut and a good amount of heat with chillis'
    £11.99
    Popular
  • Chicken Fry

    Marinated tender chicken and slow-cooked with yogurt, fried onions, and aromatic classic Indian spices.
    £11.99
  • Lamb Curry (On Bone)

    Currently sold out
    £13.99
  • Shahi Paneer

    Mughlai dish where paneer is cooked in a creamy gravy made of onions, yogurt, nuts and seeds
    £10.99
  • Channa Masala

    Tender chickpeas simmered in a rich, flavourful gravy with onions, tomatoes, ginger, garlic and aromatic Indian spices.
    £11.99
  • Paneer Butter Masala

    Rich and creamy curry made with paneer, spices, onions, tomatoes, cashews and butter
    £10.99
  • Dal Tadaka

    Yellow lentils simmered until creamy and finished with a fragrant tempering of garlic, cumin, chillies and aromatic Indian spices for a comforting, flavourful curry.
    £11.99
  • Mix Veg Korma

    Popular Indian curry in which boiled vegetables are cooked in a creamy and aromatic gravy of yogurt, coconut and cashew nuts-based paste and sauteed onion and tomato.
    £10.99
  • Chicken Tikka Masala

    Dish consisting of roasted marinated chicken chunks (chicken tikka) in a spiced sauce. The sauce is usually creamy and orange-colored
    £12.99
  • Butter Chicken (Sweet and Spicy)

    Traditional chicken tikka cooked to perfection in rich tomato base. Creamy sauce. Medium spicy.
    £12.99

Biryani Dishes

Serves with Raita, Onions and Lemon

  • Chicken Dum Biryani

    Highly rated
    · Tender pieces of marinated chicken layered with fragrant basmati rice, aromatic spices, fresh herbs and caramelised onions, slow-cooked using the traditional dum method for a rich and flavourful biryani.
    £14.99
  • Fried Chicken Biryani

    Fragrant basmati rice cooked with aromatic spices and herbs, topped with flavourful fried chicken pieces and caramelised onions for a rich and satisfying biryani.
    £15.99
    Popular
  • Mutton Dum Biryani (Goat Meat)

    Tender pieces of mutton slow-cooked with fragrant basmati rice, aromatic spices, herbs and caramelised onions using the traditional dum method for a rich and flavourful biryani.
    £16.99
    Popular
  • Paneer Dum Biryani

    Fragrant basmati rice layered with tender paneer, aromatic spices, fresh herbs and caramelised onions, slow-cooked using the traditional dum method for a rich and flavourful vegetarian biryani.
    £13.99
  • Vegetable Dum Biryani

    Fragrant basmati rice layered with mixed vegetables, aromatic spices, fresh herbs and caramelised onions, slow-cooked using the traditional dum method for a rich and flavourful vegetarian biryani.
    £13.20

Bucket Biryani Deals

Serves with Raita, Onions and Lemon. Served with 1lit Coke Bottle

  • Vegetable Dum Biryani

    Authentic Indian vegetarian dish packed full of your favourite rice, veggies, and spices
    £40.99
  • Paneer Dum Biryani

    Wholesome meal packed with marinated paneer and rice with a balance of spices
    £41.99
  • Chicken Dum Biryani

    Highly rated
    · Aromatic, mouth-watering and authentic Indian dish with succulent chicken in layers of fluffy rice and chicken.
    £46.99
  • Fried Chicken Biryani

    Plain Dum basmati biryani rice, topped with curry cut chicken pieces roasted in typical south Indian spices.
    £48.99
  • Mutton Dum Biryani (Goat Meat)

    Mutton biryani is a delicious dish made of meat, spices, herbs and yogurt.
    £50.99
  • Vegetable bucket biriyani

    £40.99
    Vegetarian

South Indian Thalis

  • Non-Vegetable Thali

    £19.99
  • Vegetable Thali

    £14.99

Chinese

  • Chicken Noodles

    £11.99
  • Veg Noodles

    £7.99
  • Egg Fried Rice

    £9.99
  • Veg Fried Rice

    £8.99
    Popular
  • Chicken Fried Rice

    £11.99
  • Egg Noodles

    £9.99

Sides

  • Parotta

    £2.99
  • Chapati

    £1.99
  • Poori

    £1.99
  • Poppadoms

    £0.99
  • Boiled Rice

    £3.99
  • Chips

    £2.99

Deserts

All deserts are one portion. All cake including (milk) is one slice per serving

  • Gulab Jamun

    £4.99

Milkshakes 425ml

  • Vanilla Milkshake

    £4.99
  • Chocolate Milkshake

    £4.99
  • Oreo Milkshake

    £4.99
  • Strawberry Milkshake

    £4.99
  • Mint Mojito Milkshake

    £4.99

Drinks

  • Coke 330ml

    £1.99
  • Coke Zero 330ml

    £1.99
  • Diet Coke 330ml

    £1.99
  • Fanta Orange 330ml

    £1.99
  • Fanta Lemon 330ml

    £1.99
  • Still Water 500ml

    £1.19

Hot Drinks 210ml

  • Masala Chai

    £3.99
  • Madras Filter Coffee

    £3.99

Your basket is empty

Download Deliveroo in the App StoreDownload Deliveroo in the App Store

Products and services

  • Deliveroo Plus

  • Deliveroo for Work

  • Deliveroo Students

  • Deliveroo HOP

  • Gift cards

Browse

  • All brands

  • All cuisines

  • All deals and offers

  • All cities

Work with us

  • Rider

  • Restaurant

  • Grocery

  • Retail

  • Developer

  • Careers

Company

  • About us

  • Newsroom

  • Investors

  • Deliveroo Design

  • Deliveroo Engineering

  • FAQs

  • Contact

  • Terms and conditions

  • Privacy

  • Cookies

  • Modern Slavery Statement

  • Tax Strategy

  • Section 172 Statement

  • Public Authority Requests

  • Accessibility Statement

© 2026 Deliveroo